Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, gülüş tasarımı nasıl yapılır, gülüş tasarımı süreci nasıldır gibi merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. İlk olarak, gülüş tasarımının tanımını yaparak başlayalım: Gülüş tasarımı, hastanın yüz ve diş yapısının, en son teknolojiye sahip videografi ve dijital teknoloji aracılığıyla analiz edilmesini ve en uygun gülüşün yapılmasını kapsar. Amaç kişiye estetik standartlar ile geliştirilmiş bir gülüş vermektedir.

Peki, gülüş tasarımı nasıl yapılır? Bunun için diş hekimliği, estetik ve teknoloji bir araya getirilir. Gülüş tasarımı süreci tamamen hasta için kişiselleştirilen bir deneyimdir. Her kişinin benzersiz özelliklerine göre tasarlanır ve uygulanır. Yüz hatları ve yüz şekli bu konuda bize yardımcı olur.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? Prosedür Nedir?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabı ilk muayenede ve sonrasında gerçekleştirilen süreçlerde saklıdır. Temelde estetiğe yönelik bir prosedür olduğu için hastayla diş hekimi arasında maksimum seviyede iletişim kurulması gerekir. Hastanın beklentileriyle diş hekiminin muayene sonucu elde ettiği veriler, iyi bir iletişim kurularak konuşulmalıdır.

Estetik gülüş tasarımı prosedüründe temelde şu adımlar izlenir:

 • Yüz ve ağız yapısının ayrıntılı analizi
 • Hastanın beklentilerinin, kişiliğinin ve fizyolojik özelliklerinin de hesaba katıldığı tasarım planlama aşaması
 • Video, fotoğraf ve 3 boyutlu modelleme teknolojileriyle gülüş tasarımının simüle edilmesi
 • Hangi uygulamaların gerçekleştirileceğine karar verilmesi ve uygulama aşamalarına geçilmesi

Estetik gülüş tasarımı kapsamında pek çok uygulama yapılabilmektedir. Dolayısıyla fiyat bilgileri de buna göre değişmektedir. Konuyla alakalı diş hekiminden ayrıntılı bilgi alınması şarttır. Fiyat ve planlama beklentiye göre değişeceği için tek seansta tamamlanan gülüş tasarımları olduğu gibi birden fazla seans ön hazırlık gerektiren tedaviler de mevcuttur.

Estetik Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Yapılabilir?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı kapsamında;

 • Diş beyazlatma
 • Dişlerdeki yanlış hizalanmaların giderilmesi
 • Ön dişlerin aynı yükseklikte ve genişlikte olması
 • Diş-diş eti oranının ideal seviyeye çekilmesi
 • Dişlerin güçlendirilmesi
 • Gülüşün dudak kıvrımlarına uyumlu hale getirilmesi
 • Çürük diş, diş eti hastalığı ya da enfeksiyonu gibi sorunların giderilmesi
 • Yüzün daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması

Gibi pek çok uygulama gerçekleştirilebilir. Yukarıdaki işlemlerden hangilerinin uygulanacağı, hastanın ağız ve diş sağlığının durumuna bağlıdır. Diş hekimi muayenesi sonucu sürece dair daha net bilgiler edinilebilir.

Bazı hastalar, gülüş tasarımı yaptırmak için diş hekimine başvurduklarında “Gülüş tasarımı kalıcı mı?”, “Gülüş tasarımı ne kadar kullanılır?” gibi sorular yöneltmektedirler. Gülüş tasarımının ne kadar kalıcı olacağı, tamamen hastanın ağız ve diş bakımına bağlıdır.

Gülüş Tasarımı Kalıcı mı? Ne Kadar Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gülüş tasarımı pek çok estetik ve restoratif prosedürü içeren kompleks bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla, kalıcılığı, uygulanan işlemlere ve hastanın bakımına bağlıdır. Örneğin, gülüş tasarımı kapsamında zirkonyum kaplama ya da porselen kaplama gibi uygulamalar gerçekleştirilmişse, bu malzemelerin uygun koşullar altında ne kadar süre kullanılabileceğine bakılmalıdır. Botoks uygulamaları yapılmışsa, bunun süresine bakılmalıdır. Botoks yaklaşık 6 ay etkindir ve 6 ayın sonunda etkisi bitmektedir.

Tüm diş hekimliği uygulamalarında olduğu gibi 6 ayda bir kontroller, yerine göre yılda bir kontroller bu tedavilerin ömrünü uzatmak için yeterlidir. Bir çok problem öncesinde öngörülüp ağız sağlığının daha iyi idamesi sağlanır.

Estetik Gülüş Tasarımı Fiyatı Ne Kadar?

Estetik Gülüş Tasarımı Fiyat

Estetik Gülüş Tasarımı Fiyat

Gülüş estetiği tamamen kişinin kendine has ihtiyaç ve taleplerine göre gerçekleştirilir. Bu sebeple, gülüş tasarımı için ortalama bir fiyat söylemek yanlış olacaktır. Kesin bilgilere erişmek için estetik diş hekimliği konusunda uzman bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Gülüş tasarımı tedavilerinde en sık kullanılan yöntem Laminate Veneer (Yaprak Porselen) dir. İlk akla gelen bu tedavidir. Ancak gülüş estetiği için yapılan tel tedavileri, ön bölge implantlar, pembe estetik uygulamaları gibi bir çok farklı protokol vardır.

Önemli olan ilk seans yani muayene aşamasında hekim ve hasta arasında beklentilerin netleştirilmesi ve buna göre yol haritasının çizilmesidir. Yanlış ve yetersiz bir planlama ile hastanın memnun olması mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü