diş taşı temizliği

Diş taşı temizliği (detetraj), tartar olarak da adlandırılan diş taşını, yapışmış olduğu diş yüzeyinden temizlemek için özel dental cihazlarla yapılan tıbbi bir işlemdir. Diş fırçası ve diş ipinin düzenli kullanımında dişlerde biriken plağın çoğu temizlenebilir. Fakat çok iyi fırçalamaya rağmen bir miktar diş taşı oluşumu engellenemeyebilir. Diş yüzeyinde meydana gelen plak eğer düzenli ağız bakımıyla temizlenmezse zamanla tartara dönüşebilir. Bu durumda bir diş hekiminden yardım alınması ve mutlaka diş taşı temizliği yaptırılması gerekir. Çünkü diş taşları kısa ya da uzun vadede diş ve diş eti problemlerine yol açacaktır.

Diş Taşı Nedir?

Ağız bakımının düzenli olarak yapılması bile bakteri ve plak oluşumunu tam olarak engelleyemez. Ağız içindeki kalıntılar eğer 12 saat boyunca bulunduğu alandan temizlenmezse, bakteriler tarafından diş plağı oluşumu başlar. Zamanla plak birikimi artar. Diş plağı ise zamanla tartara, yani diş taşına dönüşebilir. Dişe daha sıkı yapışan ve siyaha yakın renkte olan doku diş taşıdır. Ayrıca plaklar diş minesine zarar verebilecek ve çürük oluşumunun yolunu açabilecek birtakım bakterileri diş yüzeyinde biriktirebilir. Yani diş plağı, diş çürüğüne hatta diş kaybına giden yolda bir ön bildirim sayılabilir. Diş taşı birikimine bağlı olarak diş eti iltihapları oluşacaktır. İltihaplı diş etleri, diş çevreleyen dokuda kayıp, dişin sallanması, dişin çekilmesi gibi bir sürecin başıdır.

Böylece diş eti çizgisinin iç ve dış kısımlarında plak ve takip eden diş taşı oluşur. Sert ve gözenekli bir yapıya sahip olan diş taşı zamanla diş eti hastalıklarına yol açabilir. Ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem teşkil eden diş taşı temizliği ancak bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilebilir.

Diş Kaplama

Diş taşı nasıl temizlenir?

  1. Diş taşları özel ultrasonik temizleyicilerle kırılır
  2. Detaylı temizlik araçları ile derinlerdeki, kalan diş taşları alınır
  3. Pürüzlenmiş yüzeyler parlatılır.
  4. Diş üzerindeki renklenmeler alınır, dişler parlatılır
  5. Eğer seanslı tedavi planlamışsa aynı işlemler tekrarlanabilir.

Uzman bir diş hekimi tarafından rahatlıkla temizliği yapılabilecek olan dişler düzenli bakım ve kontroller sayesinde diş taşından arındırılabilir. Diş hekimi diş taşı temizliği için bir dizi tıbbi işlem uygulayarak diş yüzeyini daha parlak ve sağlıklı hâle getirecektir. Eğer diş taşları sadece diş yüzeyinde yer alıyorsa temizleme sırasında lokal anesteziye çoğunlukla gerek duyulmaz. Ancak diş taşı zamanla diş eti çizgisinden içeri ilerleyip dokuları tahrip etmeye başladıysa bu durumda küretaj işlemi uygulanır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası

%90 Diş taşı temizliği sırasında genellikle anestezi gerekmez.

Temizlik sonrası birtakım hassasiyetler oluşabilir. Çok büyük bir rahatlama hissinin yanı sıra diş etlerinde kızarıklık, az da olsa kanama ve hafif bir acı oluşabilir. Hem ileride ciddi problemlere yol açabilecek bir diş tehdidinden kurtulmak hem de estetik açıdan daha güzel dişlere sahip olabilmek için diş taşı temizliği çok sağlıklı ve güvenli bir yöntemdir. Diş taşı temizleme işlemi dişlere zarar vermediği gibi muhtemel diş ve diş eti hastalıklarından korunmak için etkili bir tıbbi tedavidir.

Gülüş Tasarımı ve Diş Taşı Temizliği

Gülüş tasarımı, gülüşü hem sağlık hem estetik olarak iyi bir noktaya getirmeyi hedefler. Bu işin temelinde diş estetiği ve diş eti estetiği bulunur. Sağlık olmayan diş etleri üzerinde oluşturulan bir tedavi anlamsızdır, kaybedilmeye mahkumdur. Yani estetik ve sağlık birlikte olduğunda değerlidir. Diş taşına bağlı olarak bir çok problem meydana gelecektir. Diş etlerindeki kızarıklıklar, şişlikler, kanama; kısacası diş eti problemlerinin hepsi gülüş için sorun teşkil eder ve çözülmesi gerekir. Diş eti seviyelerinde asimetri, diş eti çekilmeleri gibi sorunlar da görülür.

Gülüş tasarımında öncelikle diş eti sağlığı; diş taşı temizliği, küretaj, flap operasyonları ile yerine getirilir. Hangisinin gerekli olacağına hekiminiz karar verecektir. Sağlık diş etlerinin son hali ve konumu görülerek, diş eti estetiği tedavileri planlanabilir.

Herkes için düzenli ağız bakımı ve rutin diş hekimi kontrolleri ile bu sorunlar ciddi oranda ortadan kaldırılır. Dişlerinizi önemseyin.