Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş eti ağrısına ne iyi gelir? Soruları hemen herkesin diş ağrısı çekince sorduğu bir sorudur. O yüzden biz de bu yazımızda diş ağrısına iyi gelen yöntemleri ve diş ağrılarının sebeplerini detaylı bir şekilde ele alacağız. Çünkü; diş ağrılarının altında mutlaka bazı diş veya diş eti problemleri yatmaktadır. Diş ağrılarının kalıcı çözümü için de asıl problemin bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Peki, diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısına geçici çözüm için bazı ağrı kesici ilaçlar iyi gelebildiği gibi bu ağrıların hafifletilmesine iyi gelebilecek doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlere geçmeden önce diş ağrısına sebep olabilen nedenlere bakalım.

Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrılarının birçok farklı sebebi bulunabilir. Çünkü diş, hem kemiksi yapısı hem de gün içerisinde çok farklı etmenlere maruz kalması sonucu bazı sorunlar oluşmasına açık bir bölgedir. Bunlar, metabolizmaya bağlı nedenler olabileceği gibi dışarıdan bir etken de olabilir. Fakat diş ağrılarının sebepleri genel itibariyle şu başlıklar altında toplanabilir:

 • Ağız veya çene travması: Bunlar kunt (ağır) kuvvet travmalarından sonra yüzün belli bölgelerinde oluşabilir. Sert bir besinin kontrolsüz ısırılması bir örnektir. Zeytin çekirdeğinin sert bir şekilde ısırılması, çatal, beyaz leblebi gibi örnekler artırılabilir.
 • Sinüs enfeksiyonu: Sinüs enfeksiyonları da diş ağrısına neden olabilir. Özellikle azı dişi bölgesinde hissedilen ağrılarla karıştırılır.
 • Çürük diş: Herhangi bir nedenle diş kökü ya da minesi merkezli diş çürümeleri de diş ağrısı yapabilir.
 • Diş dolgusunun düşmesi: Dolgulu dişte dolgu herhangi bir nedenle düşer ya da zarar görürse sinirler savunmasız hâle geleceğinden dişte ağrı oluşabilir.
 • Apseli veya enfekte diş: Diş apseleri, diş ve diş eti enfeksiyonları da dişte ağrıya neden olabilir.
 • Dişlerde biriken yemek artıkları: Ağızda kalan organik ya da inorganik yemek artıkları da bakteri oluşumunu hızlandırdığından ağrı nedenleri arasındadır.
 • 20’lik diş çıkarma: Eğer 20’lik dişleriniz çıkabilmek için sağlıklı bir pozisyonda yer almıyorsa diş eti içine ya da komşu dişe bası uygulayarak ağrıya neden olabilir.
 • Temporomandibular eklem hastalıkları: Kısaca TME olarak ifade edilen çene eklemi ile ilgili hastalıklar da diş ağrısına neden olabilmektedir.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrıları başlamadan önce bazen dişte bazı belirtilen görülür. Dişlerin veya diş etlerinin hassaslaştığını veya dişlerde bir problem olduğunu gösteren bu belirtiler genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Bir şeyler yenilirken veya içilirken dişte oluşan ağrı veya sızı
 • Sıcak, soğuk veya tatlı yiyecek ve içeceklere karşı oluşan hassasiyet
 • Diş etlerinde çekilme
 • Diş etlerinde oluşan şişlik veya hassasiyet
 • Bir anda oluşan ağız kokusu
 • Baş ağrısı veya ateş

Bu belirtiler diş ağrısına sebep olabileceği gibi diş ağrısı da vücuttaki başka problemlerden kaynaklanıyor da olabilir. Bu yüzden diş ağrısı veya belirtisinde uzman bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Diş ağrıları farklı sebeplerle ortaya çıkabilen ve bazen çok şiddetli olabilen ağrılardır. Böyle durumlarda mutlaka bir diş hekimine görünmelidir. Fakat diş hekimine gidene kadar evde uygulanabilecek bazı yöntemler de diş ağrısını bir miktar hafifletebilmektedir.

 • Tuzlu su ile gargara

Diş ağrısına, özellikle diş eti problemlerinden kaynaklanan ağrılara tuzlu su iyi gelebilmektedir. Tuzlu suyla gargara yapmak, dişlerin bir miktar rahatlamasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suya birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Karışımı ağzınızın etrafında gezdirin ve sonra suyu tükürün.

 • Vanilya özü

Vanilyanın içeriğinde bulunan ekstrat diş ağrısının dinmesine yardımcı olabilmektedir. Vanilya özü ekstratı dişe ve diş etine günde birkaç kez pamuk yardımıyla uygularsanız diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilmektedir.

 • Nane özlü poşet çay

Kullanılmış bir nane çayı poşetini buzluğa koyup soğutun. Poşet ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Yeterince soğuduğuna emin olduktan sonra çay poşetini ağrıyan dişinize yerleştirin ve bir süre orada tutun.

 • Diş ağrısına sarımsak

Sarımsak binlerce yıldır tıbbi özellikleri açısından oldukça meşhurdur. Bir diş sarımsağı ezin ve bir miktar tuz ekleyin. Ezilmiş sarımsağı ağrıyan dişinize sürün. Alternatif olarak bir diş sarımsağı hafifçe çiğnemeniz de mümkündür.

 • Diş ağrısına karanfil

Karanfil tarih boyunca diş ağrılarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Çünkü karanfil, yapısı itibarıyla ağrıları etkili bir şekilde uyuşturur ve azaltır. Ayrıca doğal bir antiseptiktir. Diş ağrınız için karanfil çiğneyebilir, yağını pamuğa döküp ağrılı dişe uygulayabilir ya da bir bardak suya birkaç damla karanfil yağı ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

 • Guava yaprakları

Guava yaprakları, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir. Taze guava yapraklarını çiğneyebilir ya da kaynatarak suyuyla ılık gargara yapabilirsiniz.

 • Buğday çimi

Buğday çimi de sayısız iyileştirici özelliğe sahiptir. Ağzınızdaki iltihabı hafifletebilir ve enfeksiyonları önleyebilir. Yüksek klorofil içeriği ile bakterilere karşı etkilidir. Ağrınız varsa buğday çimi suyu ile gargara yapabilirsiniz.

 • Kekik

Kekik çok güçlü bir antibakteriyel ve antioksidandır. Tıpkı karanfilde olduğu kekik yağını pamuğa döküp ağrılı dişe uygulayabilir ya da bir bardak suya birkaç damla kekik yağı ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabı dişeti ve dişlerin arasındaki sınırda meydana gelen tabakanın diş etini tahriş etmesi sonucu oluşan diş problemidir. Tıp dilinde gingivitis olarak tabir edilen bu hastalığın pek çok sebebi olabilmektedir.

Diş etlerinin çekilmesi veya renginde kırmızımsı bir görünümün oluşması ya da diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi şikayetler ortaya çıktığında müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha ileri seviye rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Tedavi için geç kalındığında diş eti çekilmesine evrilmekte ve dişi destekleyen dokuların eksilmesi sonucu dişin kaybedilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden diş eti iltihabı durumunda en kısa sürede bir diş hekimine görünmelidir.

 • Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara diş etlerinden kaynaklı iltihabı azaltmak, geçirmek için en yaygın kullanılan tekniklerden biridir. Tuzlu su doğal bir dezenfektandır ve dişlerdeki yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olur.

Eğer diş ağrınız varsa yarım çay kaşığı tuz ve bir bardak ılık suyu karıştırın. Tuzun iyice çözündüğünden emin olduktan sonra karışımla ağzınızı bir süre çalkalayın. Yutmadan tükürün. Bu işlemi günde 2 kez kadar yapmanız yeterli olacaktır.

 • Ekinezya

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu zararlı bakterilerden korumak gibi işlevlerinin yanı sıra, diş eti iltihabı tedavisi için de kullanılan bir bitkidir. Gargara sıvısının içine 10 damla ekinezya tentürü damlatarak ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

 • Nane

Her evde rahatlıkla bulunabilen nane hem diş eti hastalıklarına hem de diş çürümelerine karşı da kullanılabilir. Taze naneyi çiğneyerek ağız temizliğinizde gözle görülür farklar elde edebilirsiniz.

 • Papatya

250 ml. Suyu kaynattıktan sonra 3 çay kaşığı papatya atın ve demlenmeye bırakın. Demini aldıktan sonra isterseniz için, isterseniz ağzınızı çalkalayın. Bu işlemleri yemekten sonra yapmaya özen gösterin.

 • Soğuk Kompres Uygulaması

Özellikle herhangi bir travma nedeniyle dişiniz ağrıyorsa ağrıyı hafifletmek için bölgeye dışarıdan soğuk kompres uygulanabilir. Bir miktar buzu havlu ya da bir beze koyup ağrılı bölgeye 20 dakika boyunca tutun.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgu işlemi, bir kısmı hasarlı dişlerin geri kazanılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Fakat bazı durumlarda dişe uygulanan dolgu boşalabilmekte veya tamamen düşebilmektedir. Dolgu yapılan dişteki sinirler her ne kadar alınmış olsa da bu durum şiddetli diş ağrısına sebep olabilir. Böyle durumlarda oluşan diş ağrısının hafifletilmesi için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir;

 • Karanfil çiğnemek
 • Hassasiyet fazla ise hassasiyet giderici bir macun ile fırçalamak
 • Tuzlu su ile gargara
 • Hidrojen peroksit ile gargara
 • Soğuk kompres

Diş Eti Ağrısı Nasıl Tedavi Ediyoruz?

Diş ağrısı ile gelen hastalarımızın dişlerinde oluşan ağrıyı tespit etmek tedavimizin ilk aşamasını oluşturur. Bunun için diş röntgeni çekebilir veya gerekli görülürse başka testler de yaparak dişin şu anki durumunu ve ağrının sebebini buluyoruz.

Bundan sonraki süreç ve uygulanacak tedaviler tamamen diş ağrısına sebep olan probleme göre belirliyoruz. Diş ağrısı birçok farklı nedenden dolayı oluşabildiği için tedavinin içeriği de o nedenin tedavi edilmesi şeklinde yapılır. Örneğin; diş ağrısının sebebi diş çürüğü ise tedavi öncelikle diş çürüğünün giderilmesi hususuna dayanır. Dişteki çürük tedavi edildikten sonra hastanın başka bir tedavi ihtiyacı varsa ona geçilir.

Diş Ağrıları Nasıl Önlenir?

Diş ağrılarının temel sebebi farklı nedenlerden dolayı dişlerde veya diş etlerinde meydana gelen aşınma, yıpranma veya travmalardır. Diş hastalıklarının tamamen önüne geçilemese de alınacak bazı önlemlerle olası diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilebilir. Bunun yanında düzenli aralıklarla diş hekimine görünmek de olabilecek diş problemlerine erken teşhis konulup önlem alınmasına imkân verir.

Diş hastalıkları veya diş ağrılarının önlenebilmesi için şunlar yapılabilir;

 • Florürlü diş macunu ile dişlerin günde iki kez fırçalanması
 • Diş fırçalarının en fazla 3 veya 4 ayda bir değiştirilmesi
 • Diş ipi kullanılması
 • Sigara, nargile gibi zararlı maddelerin kullanılmaması
 • Çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi
 • Sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmemesi

Diş Ağrısı Tedavi Ücretleri

Diş ağrısı tedavileri sabit sınırları ve çerçeveleri olan tedaviler değildir. Tüm diş tedavileri hastanın ihtiyacı olan ve diş ağrısını giderecek olan tedavi olabilir. Bu yüzden öncelikle diş ağrısının sebepleri detaylı olarak incelenmeli ve bu amaca yönelik bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Diş ağrısı tedavisinin ücretleri tedaviler belirlendikten sonra ancak netleştirilebilir fakat diş ve diş eti tedavilerinin ortalama ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki fiyat tablosunu inceleyebilirsiniz.

Diş Ağrısı Tedavileri Fiyat Tablosu

TEDAVİ 2021 KDV
Dahil %8
TEDAVİ 2021 KDV
Dahil %8
Dişhekimi Muayenesi 2021145 ₺Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç) 2021395 ₺
Teşhis ve Tedavi Planlaması 2021205 ₺Hassasiyet Tedavisi (Tek Diş) 2021 115 ₺
Diş Röntgen Filmi (Periapikal) 202180 ₺Diş Çekimi 2021230 ₺
Panaromik Film 2021200 ₺Gömülü Diş Operasyonu 2021740 ₺
Tomografi (Bölgesel) 2021255 ₺Apse Drenajı ve Tedavisi (Extraoral) 2021440 ₺
Amalgam Dolgu (Bir Yüzlü) 2021240 ₺Kanama Müdahalesi (Dikişli) 2021305 ₺
Kompozit Dolgu (Bir Yüzlü) 2021305 ₺Kanal Dolgusu Sökümü (Her Kanal İçin) 2021535 ₺
Dolgu (Restorasyon) Tamiri 2021220 ₺İnley Dolgu * (Bir Yüzlü) 2021545 ₺
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü