Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı bu bölgedeki çeşitli problemlerin ortaya çıkardığı bir semptomdur. Genellikle iltihap, çürük gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bu sorunun kalıcı tek çözümü bir diş hekimine başvurmaktır, ancak evde yapılacak bazı uygulamalar ağrının bir süre için geçmesini sağlayabilir.

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrıları oldukça yaygın bir sorundur. Yirmilik diş çıkarmak, iltihaplanma ya da çürükler diş ağrısı nedenlerindendir. Evde yapılabilecek bazı basit uygulamalar (soğuk kompres, nane/karanfil vb.) ve bazı ağrı kesici ilaçlar diş ağrısını geçirebilir. Bununla birlikte diş ağrısı genellikle başka bir sorundan kaynaklanmaktadır. Tamamen ortadan kalkması için diş hekimi tedavileri gerekir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı toplumda oldukça sık yaşanan bir sağlık sorunudur. Zira diş ağrısına neden olabilen oldukça fazla etken söz konusudur. Sorunun evde çözülmesini sağlayabilen bazı işlemler mevcuttur. Bununla beraber kesin, uzun vadeli çözüm için bir diş hekimi tarafından tanı ve tedavi uygulamalarının yapılması gereklidir.

Diş ağrısı nasıl geçer? Evde diş ağrısı için çözüm oluşturduğu bilinen çeşitli bitkisel tedaviler ve evde bulunan malzemelerle yapılabilecek uygulamalar söz konusudur. Bu tedaviler temelde bölgenin uyuşması, iltihabın azalması gibi komplikasyonları hedef alan işlemlerdir.

Diş ağrısına yol açabilen pek çok durum söz konusudur. Bazı diş ağrısı nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Diş çürüğü,
  • Diş eti hastalıkları,
  • İltihaplanma,
  • Kırık diş,
  • Diş minesi sorunları,
  • Sinüs enfeksiyonu,
  • Diş eti çekilmesi
  • Yirmi yaş dişi çıkması,
  • Diş gıcırdatma vb.
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerde ya da bebeklerde diş ağrısı nedenleri farklılık gösterir, ancak her yaş ve cinsiyet için bu sorunla karşılaşma ihtimali vardır. Dolayısıyla bu hastalıklara yönelik pek çok uygulama vardır. Bunlar, ağrının derecesi ve nedenine bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. Örneğin zonklayan, uyutmayan diş ağrısı ile soğuk-sıcak hassasiyetine bağlı oluşmuş ağrı için aynı yöntemlerle iyileşme mümkün olmayabilir.

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yeme içme anında hassasiyet ve ağrı oluşması, yanakta şişlik, ağız kokusu gibi sorunlar diş ağrısı ve iltihabı belirtilerindendir. Bu sorun için bir hekimden yardım alınması gerekir ancak evde diş ağrısı için hafifletici bazı tedavi uygulamaları yapılması mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

Diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler içinde en popülerlerinden biri tuzlu su ile gargaradır. Bir bardak ılık suya eklenecek birkaç çay kaşığı tuzla yapılan gargara, ağrının hafiflemesine yardım eder.

Ağrıyan dişe karanfil bastırmak da sorunun bir süreliğine iyileşmesine yardım eder. Uygulama için, uyuşturma ve antiseptik özelliği ile bilinen karanfil yağını ağrıyan bölgeye bastırmak gerekecektir.

Kekik de diş ağrısının azalmasını sağlayan bitkilerdendir. Antibakteriyel bir içeriğe sahiptir. Bu sayede, bir pamuğa dökülüp ağrıyan kısma bastırılacak kekik yağı ağrının azalmasına yardım eder.

Sarımsak ve nane de bu kategoriye dahil edilebilir. Bu bitkiler de benzer şekilde ağrının azalmasına yardım edebilir. Bununla birlikte bu yöntemler herkes ve her ağrı tipi için iyileştirici olamayabilir.

Uyutmayan Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazı durumlarda ortaya çıkan ağrı o kadar şiddetlidir ki, zonklama ve yüksek seviyede ağrı ortaya çıkması söz konusu olur, kişi bu sorun yüzünden uyuyamaz ya da uykudan uyanır. Peki zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir? Burada bir iltihabın ilerlemiş olma ihtimali yüksektir. Tuzlu su gargarası, bazı ağrı kesici içerikli ilaçlar ağrının dinmesini sağlayabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük Diş Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

Diş çürükleri, bölgenin hava almasına ya da enfeksiyon kapmasına yol açar. Diş kanallarına doğru inen çürük nedeniyle bölgeye yiyecek sıkışabilir, hastanın yüksek şiddette ağrılar yaşaması söz konusu olabilir. Çürük diş ağrısına ne iyi gelir? Çürük diş için soğuk kompres, karanfil çiğnemek, dişleri fırçalamak işe yarayabilir.

Diş Ağrısına Kesin Çözüm

Ağrıyan diş, kişinin sosyal hayatını, fiziksel ve ruhsal sağlığını ciddi seviyede etkileyebilmektedir. Bu sorundan mustarip pek çok kişi de “diş ağrısı ne iyi gelir” gibi sorulara yanıt aramaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken ilk şey, her diş ağrısının başka nedenlerle ortaya çıkabileceği ve dolayısıyla çözümlerin de farklılaşacağıdır.

Diş ağrısı kesin çözüm, soruna yönelik kapsamlı bir tedavidir. 20lik diş çıkması sürecinde oluşan ağrı için bu dişin çekilmesi, çürük ve kırıkların da doğru biçimde tedavisi ağrının kalıcı biçimde dinmesini sağlar. Bununla birlikte hastane ya da kliniğe başvurana dek geçen sürede ağrının azalması için çeşitli bitkisel yağlar, ilaç ve gargaralar kullanılabilir.

Diş Hekimi Erce Beleçoğlu, diş ağrısı nedeni olabilen pek çok sorunun tedavisi için çalışmalar sürdürmektedir. Bu sorunun çözümüne dair tüm uygulamalar için bize başvurabilir, detaylı bilgi ve randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.