Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?
Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabına ne iyi gelir? diş eti iltihabı sorununu zaman zaman herkes yaşayabildiği için sık sorulan sorular arasındadır. Diş etlerinde iltihaplanma, ağız ve diş bakımına gereken özenin gösterilmediği ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları sebebiyle oluşabilen bir durumdur. Bunun yanında bazı hastalıklar ginvitis olarak da bilinen diş eti iltihaplanmasına sebep olabilmektedir.

Peki dişlerin iltihaplanması durumunda diş eti iltihabına ne iyi gelir? Esasında diş eti iltihaplanması altında başka bir sebep yoksa birkaç günde kendiliğinden geçmektedir. Fakat bu sürede ağız ve diş bakımının düzenli bir şekilde yapılması ve gerekli özenin gösterilmesi iltihaplanmaya iyi gelecektir. Diş etinde oluşan iltihaplanmanın kısa sürede geçip diş etlerinizin eski pembe rengine dönmedi için şunları yapmanızda fayda olacaktır;

 • Dişlerinizi günde en az iki defa yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalamak
 • Doğru diş fırçalama tekniğini uygulamak
 • Günde en az bir kez diş ipi kullanmak
 • İki günde bir ağız bakım gargarası kullanmak
 • Kaliteli ürünler, diş macunları kullanmak
Diş Eti İltihaplanmasına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Diş Eti İltihaplanmasına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Dişlerdeki iltihabın geçmesine yardımcı olacaktır. İltihaplanma genellikle bazı bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak meydana geldiği için bazı bitki ve baharatlar iltihabın giderilmesine yardımcı olabilir.

Diş eti iltihabı için uygulanabilen doğal yöntemler, diş etlerindeki iltihabın iyileşme sürecini iyileştirdiği gibi ağrı veya sızının dinmesine de yardımcı olabilmektedir.

İşte, diş eti iltihabına ne iyi gelir? Sorusunun cevabı olan doğal yöntemler.

Zerdeçal

Yapılan araştırmalarda zerdeçalın içeriğinde bulunan antibakteriyel maddeler sayesinde diş etinde meydana gelen iltihaplanmalara ve dişlere iyi geldiği görülmüştür.

Zerdeçal macunu yapmak için; 1 çay kaşığı kadar zerdeçalı, yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı hardal yağını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı günde iki defa önceden yıkadığınız iltihaplı bölgeye yumuşak bir şekilde sürün.

Birkaç gün içerisinde diş etlerindeki iltihaplanma büyük ölçüde gidecektir.

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir? Zerdeçal
Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir? Papatya

Papatya

Papatya, içeriğinde bol miktarda antiseptik bulunan hem dişler hem diş etleri rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde kullanılan bir bitkidir. Özellikle iltihap önleyici içeriğe sahip olan papatya, diş eti iltihaplanmasına iyi gelen doğal yöntemlerdendir.

Diş eti iltihaplanması durumunda 2 tatlı kaşığı papatyayı yarım litre sıcak suya atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından karışımı süzün.

Papatya suyunu ılıyana kadar bekledikten sonra içebilir veya ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Son dönemlerde birçok hastalığın tedavisinde ve güzellik uygulamalarında kullanılan Aloe Vera bitkisi diş iltihabının sebep olduğu ağrıların giderilmesinde de etkilidir.

Bunun için, Aloe Vera bitkisinden elde ettiğiniz bir miktar sıvıyı bir parça pamuk aracılığıyla iltihaplı bölgeye yavaşça sürün. 2 dakika sonra da suyla ağzınızda gargara yapın.

İltihaplı bölge iyileşene kadar bu işlemi günde 2 defa uyguladığınız taktirde, iltihabın daha hızlı iyileştiğini görebilirsiniz.

Diş Eti İltihaplanmasına Ne İyi Gelir? Aloe Vera
Diş Eti İltihaplanmasına İyi Gelen Doğal Yöntemler-Nane

Nane

Diş Eti İltihabına ne iyi gelir? Ağız ve diş sağlığı için oldukça faydalı bitkilerden biri de nanedir. Nane, bakteri önleyici özelliği ile diş eti çürümelerine engel olduğu gibi diş etinde oluşan problemlerin giderilmesinde de etkilidir.

Diş iltihabının oluştuğu durumda bitkisel çay demleme yöntemiyle 250 ml suya iki tatlı kaşığı kuru nane atıp demlenmesini bekleyin. Çayı süzdükten sonra içebilirsiniz.

Ağız içinde iltihaplanmaya bağlı oluşan kötü tadın giderilmesine de yardımcı olan nane, iltihabın kurumasında da etkilidir.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı, genelde bakteriyel sebeplerle oluşan enfeksiyonların dişlere ve diş etlerine etki eden bir problemdir. Pek çok neden bağlı olarak oluşabilen diş eti iltihaplanması, sağlıksız ve düzensiz yeme içme alışkanlıkları, ağız sağlığına yeterince önem verilmemesi veya bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilmektedir. Diş kaybının önemli sebeplerinden olan gingivitis, genellikle kısa süreli ve küçük iltihaplar şeklinde görülüp büyük bir diş eti problemine sebebiyet vermez. Fakat bazı durumlarda oluşan büyük boyutlu iltihaplanmalar, şiddetli ağrılara, çiğneme güçlüklerine, konuşmada zorlanmalara sebep olabilmektedir.

Diş eti iltihabının önlenmesi için ağız ve diş bakımının düzenli olarak yapılması en önemli noktadır. Aksi taktirde kısa sürede geçen iltihaplanma, bir müddet sonra başka bir bölgede tekrar görülebilir ve dikkat edilmezse diş kaybına kadar varan sonuçlara sebep olabilir.

Diş Eti İltihabı Nedir?
Diş Eti İltihabı Neden Oluşur?

Diş Eti İltihabı Neden Oluşur?

Ağız ve diş sağlığını önemli ölçüde etkileyen diş eti iltihabı, gerekli bakımların yapılmadığı durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için hem sebep hem de sonuçtur. Diş eti iltihabının oluşmasını etkileyen veya dişlerde iltihaplanmaya sebep olan başlıca etmenler ise şunlardır;

 • Ağız bakının ihmal edilmesi: Diş eti iltihabının altında başka bir sağlık sorunu yoksa, başlıca sebebi dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmaması, diş ipinin kullanılmaması veya diğer ağız bakımlarının yapılmamasıdır.
 • Vitamin Eksikliği: Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almaması durumunda belli sağlık sorunları oluşur. Dişler için oldukça önemli olan C, D ve K vitamini eksikliğinde de diş etlerinde iltihaplanma görülebilmektedir.
 • Kalıtsal Faktörler: Bazı durumlarda diş eti iltihabı gibi problemlerin sebebi aileden gelen genetik mirastır. Bazı kişilerin diş etleri bu sebeple iltihaplanma yakındır.

Bu sebeplerin haricinde de diş eti iltihabını tetikleyip buna sebep olabilecek bazı nedenler vardır. Bunlar; şeker hastalığı, sigara ve alkol tüketimi, bazı ilaçlar, hamilelik ve diş dolgusundan kaynaklı sebeplerdir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Hafif düzeydeki diş eti iltihapları oluşmadan önce genellikle önemli bir belirti göstermeden oluşurlar ve kısa sürede de geçerler. Bu yüzden basit düzeydeki gingivitislerde herhangi bir belirti olmazken daha büyük boyutlu ve hassas bölgelerde oluşan iltihaplanmalar oluşmadan önce birtakım belirtiler gösterir. En sık görülen diş eti iltihabı belirtileri;

 • Diş etlerinde hassasiyet oluşması
 • Yeme içme esnasında ağrı
 • Dişlerin fırçalanma esnasında kanama görülmesi
 • Sıcak veya soğuk hassasiyeti
 • Diş etlerinde meydana gelen kızarıklık ve şişlikler
 • Diş eti çekilmesi
 • Dişlerde meydana gelen gevşeme
 • Konuşma zorluğu
 • Ağız kokusu
Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?
Diş Eti İltihabı Kaç Günde Geçer?

Diş Eti İltihabı Kaç Günde Geçer?

Diş eti iltihabı, iltihabın oluşma sebebine göre farklı sürelerde iyileşebilir. Ağız bakımı aksatıldığı için diş etlerinde meydana gelen iltihaplanma ortalama 4 ile 7 gün arasında geçebilirken; farklı sebeplerle oluşan büyük iltihapların geçme süresi daha uzayabilir.

Bu sürenin kısalıp uzamasında elbette iltihaplanmanın başlangıcı itibariyle uygulanan doğal yöntemler ve diş hekiminin uyguladığı yöntemler de etkilidir.

Diş etlerinde büyük boyutta iltihaplanma oluşmuş ve kişi diş hekimine görünmemişse diş eti iltihabı uzun süreler devam edebilir ve dişlere de zarar verebilir.

Diş Eti İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti iltihabı tedavisi temelde gingivitise sebep olan faktörün tespit edilmesiyle başlanır. Tedavinin içeriği de bu sebeplerin ortadan kaldırılması yönünde ilerler. Tüm tedavilerde olduğu gibi diş eti iltihaplanması tedavisinde de sorun ne kadar erken teşhis edilirse tedavinin başarı oranı da o kadar artar.

Diş eti tedavisi genellikle ağız ve diş sağlığı için gerekli bakımların be temizliklerin yapılmasıyla başlanır. Özellikle diş etlerinin bakımı tedavinin temelini oluşturur. Diş hekimi gerekli gördüğü taktirde diş plağı temizliği veya profesyonel diş temizliğim tedavilerini uygulayabilir. Burada, hastanın da diş hekiminin belirlediği tedavi programına uyması ve gerekli bakımları yapması oldukça önemlidir.

Diş eti iltihabının sebebi dişlerdeki protezlerden veya dişlerdeki yapısal nedenlerden kaynaklanıyorsa da protezlerde ve dişlerde gerekli düzeltmeler yapılır. Ağız yapısına uyumayan, dişlere veya diş etlerine oturmayan protezler diş hekimi tarafından restore edilir. Yine yapısal diş problemlerinin sebep olduğu diş eti iltihaplanmaları da dişlerdeki bozuklukların düzeltilmesiyle giderilir.

Diş Eti İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Eti İltihabına Bağlı Ağız Kokusu Olur mu?

Diş eti iltihabı ağız kokusu ve diş çürüğü gibi bir çok soruna neden olabilir. Diş taşları ve iltihap en sık karşılaşılan ağız kokusu nedenidir. Bu iltihaba neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Sonrasında bu etkenlere bağlı oluşan koku ortadan kalacaktır.

Diş Eti İltihabına Ağız Kokusu Yapar Mı?
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü