Diş Eti Şişmesi
Diş Eti Şişmesi

Diş Eti Şişmesi

Diş eti şişmesi, ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmamasına ve diş bakımının düzgün yapılmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken meydana gelen kanamalar, bu rahatsızlığın en sık rastlanan semptomlarıdır. Bu aşamadayken diş hekimine başvurmak ve gerekli tedavi sürecine başlamak en doğru çözümdür.

Diş eti şişmesi rahatsızlığının ilk evrelerinde uygulanacak ufak müdahalelerle diş eti sorununuz çözülebilir ve sağlıklı bir şekilde devam edilebilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilen diş eti şişmesi, diş köklerini çevreleyen dokuların olması gerektiği gibi pembe renkte değil kırmızı renkte ve şişmiş görünmesine sebep olur. Dokunulduğunda kaygan ve hassas yapısı fark edilir. Erken teşhisi ve tedavisi yapılmazsa çene kemiğine yayılarak diğer dişleri de tehdit etme olasılığı vardır.

Diş Eti Şişmesi

Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Diş etinin şişmesinin nedenleri her zaman sağlık sorunlarından dolayı kaynaklanmaz. Diş etlerindeki şişliğin sebepleri bazı durumlarda kötü alışkanlıklardan kaynaklanabilmektedir.

Örneğin fazlalıkla sigara ve alkol tüketen kişilerde sıklıkla rastlanmaktadır. Bununla birlikte bazı ağız ve diş sağlığını ilgilendiren hastalıklar diş eti şişmesi ile ortaya çıkabilir.

Diş eti şişmesinin en önemli sebeplerinden biri diş eti iltihabıdır. Diş etleri kırmızı ve hassas bir görünüme sahip olur ve ağrılar baş gösterir. Genelde hastalar, şişiğin yüksek derecelerde ileri bir safhaya gelmesiyle sorunu ciddiye alırlar.

Diş kaybına kadar gidebilecek bu sürecin önüne geçmek için, diş fırçalarken yaşanan kanamalardan sonra diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

Hamilelikte diş eti şişmesi de sık rastlanan durumlardan biridir. Bunun sebebi, östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıyla birlikte dişlerde plak oluşumunun ortaya çıkmasıdır.

Erken dönemde tedavi edilmezse, hamilelik sürecinde problemlere sebep olabildiği gibi, bebeğin organ gelişimine de zarar verebilmektedir. Yeterli miktarda B ve C vitamini almamak da diş etinin şişmesine sebep olur.

Diş Eti Şişmesi Nasıl Geçer?

Diş eti şişmesinin giderilmesi için ilk olarak diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Yine hekiminizin bahsedeceği bakım şekli, diş fırçası, diş macunu, gargara önemsenmelidir. Diş eti problemleri yaygın olan kişilerde diş eti iyileştirici özelliği yüksek diş macunları önerilmektedir. Fırça sertliği ve uygulama şekli de yine vakadan vakaya göre bir miktar değişiklik gösterir. Fakat, randevu gününüzü beklerken evde uygulayabileceğiniz bazı çözümler de mevcut.

Tuzlu su, ağzın pH seviyesini nötralize ederken diş etinin şişkinliğini alır ve ağrıları hafifletir. Bir çorba kaşığı tuzu, bir bardak sıcak suyla karıştırarak sabah, akşam ve öğünlerden sonra otuz saniye gargara yapmak sıkıntıları biraz olsun hafifletecektir. Karanfil yağının içerisinde anti-mikrobiyal elementler bulunmaktadır. İltihabın kuruması ve ağrıların dinmesi konusunda yardımcı olacaktır.2 – 3 damla karanfil yağıyla, şişmiş diş etine masaj yapabilirsiniz.

Zencefilin içerisinde bulunan antioksidan maddeler, şişikleri dindirmek için birebirdir. Ufak bir parça zencefille yarım tatlı kaşığı tuzu iyice ezerek macun kıvamına getirdikten sonra şişiklerin olduğu bölgeye 15 dakika kadar uygulayabilirsiniz. Ardından ağzınızı durulamayı unutmayın. Aloe vera bitkisinin ağrı giderici, anti bakteriyel ve antioksidan özellikleri de diş etlerinizdeki şişkinlikler için çözüm olabilir. Aloe vera bitkisinden çıkardığınız jeli şişiklerin bulunduğu bölgeye masaj yoluyla uygulayın.

Bu işlemler kısa süreli çözüm sağlamaktadır. Bu uygulamalardan sonra kesinlikle diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Erce Bereçoğlu tarafından uygulanan pembe estetik sayesinde diş eti sorunlarınıza çözüm bulunabilmektedir. Rahatsızlığınız hakkında bilgi ya da randevu talebi oluşturmak için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Pembe Estetik Ankara

Pembe estetik, diş etlerinde görülen rahatsızlıklardan şikayetçi olan bütün hastalara uygulanan tedavi yöntemidir. Diş etlerinde sağlık sorunu yaşamayan fakat estetik açıdan beğenilmeyen diş etlerine de bu uygulama uygulanmaktadır. Sağlıksız diş etleri genellikle estetik bir görünüme sahip değillerdir. Pembe estetik tedavisi;

  • Diş etlerinde şişlik
  • Diş etlerinde iltihap
  • Diş etlerinin yayılması
  • Diş aralarında ki boşluğun oluşması
  • Diş eti hizasının bozuk olduğu

görülen kişilerde uygulanmaktadır. Siz de sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak için rahatsızlık duyduğunuz diş eti şişmesi sorunlarına pembe estetik uygulamasını yaptırabilirsiniz. Kişisel çözümleriniz için Erce Beleçoğlu polikliniğinden randevu talep edebilirsiniz. Ön muayene sonuçlarınıza göre belirlenebilecek güncel fiyatlar ve tedavi seansları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler