Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Diş eti şişmesi pek çok farklı sebeple oluşabilen, ama en temelde, ağız hijyeninin doğru şekilde sağlanmamasına ve diş bakımının düzgün yapılmamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken meydana gelen kanamalar, bu rahatsızlığın en sık rastlanan semptomlarıdır. Bu aşamadayken diş hekimine başvurmak ve gerekli tedavi sürecine başlamak en doğru çözümdür. Başlangıç aşamasında olan diş eti problemleri çok ufak müdahalelerle çözülebilir ve sağlıklı bir şekilde devam edilebilir.

Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilen diş eti şişmesi, diş köklerini çevreleyen dokuların olması gerektiği gibi pembe renkte değil kırmızı renkte ve şişmiş görünmesine sebep olur. Dokunulduğunda kaygan ve hassas yapısı fark edilir.

Erken teşhisi ve tedavisi yapılmazsa çene kemiğine yayılarak diğer dişleri de tehdit etme olasılığı vardır. Diş çekimlerinin nedenleri araştırıldığında en büyük nedenin diş eti hastalığı olduğu görülmektedir.

Düzenli diş hekimi kontrollerinin önemi ve gerekliliği bu konuda tekrar karşımıza çıkmaktadır.

Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu rahatsızlığın pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkması mümkün. Doğru diş fırçalama protokolünü eğer kişi gerçekleştiriyorsa, diğer nedenler araştırılmalıdır. Günlük ağız ve diş bakımını yerine getiren, titiz bir kişide bile genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bazı sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Diş eti şişmesinin en önemli sebeplerinden biri diş eti iltihabıdır. Diş etleri kırmızı ve hassas bir görünüme sahip olur ve ağrılar baş gösterir. Genelde hastalar, şişiğin yadsınamayacak denli ileri bir safhaya gelmesiyle sorunu ciddiye alırlar. Diş kaybına kadar gidebilecek bu sürecin önüne geçmek için, diş fırçalarken yaşanan kanamalardan sonra diş hekimine başvurmak gerekmektedir.
  • Hamilelikte diş eti şişmesi de sık rastlanan durumlardan biridir. Bunun sebebi, östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıyla birlikte dişlerde plak oluşumunun ortaya çıkmasıdır. Erken dönemde tedavi edilmezse, hamilelik sürecinde problemlere sebep olabildiği gibi, bebeğin organ gelişimine de zarar verebilmektedir.
  • Yeterli miktarda B ve C vitamini almamak da diş etinin şişmesine sebep olur.
  • Diş eti büyümesine neden olan ilaçlar da mevcuttur.

Alınabilecek Bazı Önlemler

Diş eti şişmesi nasıl geçer sorusunun cevabı, elbette “Diş hekiminize danışarak” tır. Yine hekiminizin bahsedeceği bakım şekli, diş fırçası, diş macunu, gargara önemsenmelidir. Diş eti problemleri yaygın olan kişilerde diş eti iyileştirici özelliği yüksek diş macunları önerilmektedir. Fırça sertliği ve uygulama şekli de yine vakadan vakaya göre bir miktar değişiklik gösterir. Fakat, randevu gününüzü beklerken evde uygulayabileceğiniz bazı çözümler de mevcut.

  • Tuzlu su, ağzın pH seviyesini nötralize ederken diş etinin şişkinliğini alır ve ağrıları hafifletir. Bir çorba kaşığı tuzu, bir bardak sıcak suyla karıştırarak sabah, akşam ve öğünlerden sonra otuz saniye gargara yapmak sıkıntıları biraz olsun hafifletecektir.
  • Karanfil yağının içerisinde anti-mikrobiyal elementler bulunmaktadır. İltihabın kuruması ve ağrıların dinmesi konusunda yardımcı olacaktır. 2 – 3 damla karanfil yağıyla, şişmiş diş etine masaj yapabilirsiniz.
  • Zencefilin içerisinde bulunan antioksidan maddeler, şişikleri dindirmek için birebirdir. Ufak bir parça zencefille yarım tatlı kaşığı tuzu iyice ezerek macun kıvamına getirdikten sonra şişiklerin olduğu bölgeye 15 dakika kadar uygulayabilirsiniz. Ardından ağzınızı durulamayı unutmayın.
  • Aloe vera bitkisinin ağrı giderici, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri de diş etlerinizdeki şişkinlikler için çözüm olabilir. Aloe vera bitkisinden çıkardığınız jeli şişiklerin bulunduğu bölgeye masaj yoluyla uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra ağzınızı iyice durulamayı unutmayın.

Sağlıklı diş etleri için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hakkında ayrıntılı bilgi için Pembe Estetik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü