Diş Dolgusu Fiyatları

Genellikle çürüme sonucu zarar gören dişlerin şeklini ve işlevini sağlıklı hâline döndürmek için uygulanan prosedürlerde diş dolgusu fiyatları tarifesi geçerlidir. Diş hekiminiz herhangi bir çürüme veya enfeksiyon geliştirmiş dokuyu dişinizden temizler. Dişteki hasarın yayılmasının önlenmesi ve dişin kurtarılabilmesi için de, çürükten arındırılmış alana dolgu uygular. Diş dolgularında kompozit materyaller, porselen dolgular, metal içerikli dolgular gibi çeşitli malzemeler kullanılabilir. Metal içerikli dolguların her geçen gün kullanımı azalmaktadır. Bazı dolgular diğerlerine nispeten daha hızlı yıpranma eğilimindedir. Porselen, seramik dolgular daha pahalıdır ve diş dolgusu fiyatları dolgu çeşidi dışında birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir.

Diş dolgusu fiyatları kıyaslanacak olursa; bazı dolgular diğerlerine nispeten daha hızlı yıpranma eğilimindedir. Porselen, seramik dolgular daha pahalıdır ve  dolgu çeşidi dışında birçok faktöre göre de değişiklik gösterebilir.

Diş Dolgusu Fiyatları İle İlgili Birkaç Anekdot

Türkiye genelindeki tedavi ücretlerine ilişkin fikir edinmek için Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından her yıl güncellenen fiyat kataloğu diş dolgusu fiyatları hakkında dair size yardımcı olabilir. Bunların dışında diş dolgusu fiyatları bulunulan bölgeye, diş hekimin uzmanlığına, uygulanacak dolgu tipine, dişlerin genel sağlık durumuna göre değişebilir. Ayrıca hangi dişe dolgu uygulanacağı ve tedavi sürecinin aşamaları da etkili bir faktördür:

 • Kompozit Dolgu (beyaz), ön diş: Yaklaşık 800 lira
 • Kompozit Dolgu (beyaz), arka diş: Yaklaşık 500 lira
 • Porselen Dolgu (beyaz), hepsi: Yaklaşık 1700 lira
 • Altın kaplama, arka diş: Yaklaşık 2000 lira

Bu fiyatlar yaklaşık olarak belirtilmiştir ve ancak hekim muayenesi ile netleştirilebilir. Gülüş tasarımında uygulanabilen, kompozit lamine (bonding) işlemi de bir çeşit diş dolgusudur. Bu amaçla kullanılan dolgu materyalleri; daha geniş renk seçeneğine sahip, ışık geçirgenliği daha yüksek ve daha cilalanabilir bir yapıya sahiptir. Üretim sırasında daha fazla hassasiyet gerektirir. Bu sebeplerden dolayı kompozit lamine fiyatları diğer kompozit dolgulara göre pahalıdır.

Kompozit Dolgu

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusunun ömrü ne kadardır?

Diş dolguları genellikle uzun ömürlü olmaktadırlar. Ancak kullanılan malzemeler ömür boyu dayanmaz. Zamanla değişime ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca ağız dinamik bir ortamdır ve dolgunun uzun ömürlü olması için iyi bir bakım şarttır. Dolgu yapılan dişin sağlık durumuna göre de değişkenlik gösteren bu süre ortalama değerlerle açıklanabilir. Dolgu çok büyük değilse ve dolgu yapılan dişiniz sağlıklıysa dolgunuza 15 yıllık bir ömür biçilebilir. Bunların dışında farklı dolgu tiplerinin kullanım sürelerinden bahsetmek gerekirse:

Altın içerikli dolgular azami 15 ila 30 yıllık,

Kompozit dolgular ise 5 ila 7 yıllık

Seramik (porselen) dolgular ile ortalama 7 ila 10 yıllık

bir ömre sahiptir.

Bu süreler ortalama yaşam beklentilerine göre belirlenmektedir. Ağız ve diş sağlığınız için gerekli tüm prosedürleri uygulayarak dolgularınızın ömrünü uzatmanız mümkündür. İyi bir ağız bakımı ve düzenli kontroller, işlemlerin ömrü ile yakından ilişkilidir.

Diş Dolgusu Fiyatları Ankara

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş Dolgusu Sonrası

Dolguların ömrünü uzatabilmek için çeşitli bakım önerileri mevcuttur. Bu önerilerin birkaçı da diş dolgusu sonrası prosedürleri içerir. Eğer diş dolgusu yaptırdıysanız diş dolgusu sonrası sürecine dair birkaç önemli hususta dikkatli olmanız gerekmektedir:

 • İşlem yapan hekimin tavsiyelerine harfiyen uymanız gereklidir.
 • Dolgu uygulanan diş sayınıza ve toleransınıza göre alışmanız 1 hafta kadar sürebilir. Dil ve yanak kasları için yabancı olan bu materyal, bir süre sonunda kendi dişinizden ayırt edilemez hale gelecektir.
 • Dolgunun üzerinden 6 saat geçmeden katı yiyecekler tüketmekten kaçının.
 • Diş dolgusu sırasında lokal anestezi uygulanmışsa; anestezi etkileri ortadan kalkana kadar herhangi bir şey tüketmeyin (özellikle katı yiyecekler).
 • Katı besin tüketimine başlayacağınız zaman diliminde dişinizin çiğneme toleransını göz önüne alın. Olası bir rahatsızlığı önlemek için dolgulu dişinizle çiğnemede bir süre dikkatli olun.
 • Aşırı sıcak/soğuk yiyecek veya içecek tüketmeyin.
 • Ağzınızda sadece sağ ya da sol tarafta yer alan bir dişe veya dişlere dolgu yapıldıysa, ilk birkaç gün çiğnemeyi dolgu uygulanmamış dişlerin olduğu tarafla yapın.
 • Eğer geçici bir dolgu veya kaplama varsa , sakız çiğnemeyin veya patlamış mısır gibi yapışkan diş aralarına kaçan atıştırmalıklardan uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü