Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama estetik diş hekimliğinde veya gülüş estetiği tedavilerinde kullanılan bir kaplama türüdür. Zirkonyum maddesi doğal diş yapısına en yakın kaplama malzemesi olarak bilinir.

Zirkonyum kaplama metal desteksiz, ağız ve diş yapısına uyumluluğu yüksek bir kaplama çeşididir. Bu kaplama türü son yıllarda geliştirilmiş estetik bir uygulamadır. Zirkonyum maddesi ışık geçirgenliği açısında da doğal diş rengine son derece yakın bir yapıya sahiptir.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum doğada bulunan ve oldukça sağlam bir fiziksel yapıya sahip elementtir. Sağlamlığı sebebiyle günümüzde zirkonyum uzay teknolojisinde ısı kalkanı olarak kullanılmaktadır. Bunun haricinde yine otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır. Zirkonyum elementi dayanıklılığının yanında doğal diş yapısına çok yakın olduğu için diş kaplama malzemesi olarak da kullanılmaya başlandı. Beyaz renkli olması ve ışık geçirgenlik seviyesinin doğal dişlere yakın olması zirkonyumun dışarıdan bakıldığında dişlerle bütün olarak görünmesini sağlayabilmektedir.

Zirkonyum diş kaplama tedavisi dişlerinde istenmeyen görünümler bulunan kişilere uygulanan estetik bir tedavidir. Zirkonyum diş kaplama tedavisi daha estetik ve güzel görünen dişlere kavuşmanıza yardımcı olan uygulamalardandır. Bu tedavinin kendine ait bir süreci bulunur ve bu süreç kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Zirkonyum diş kaplama tedavisi genellikle 3 ile 5 seans arasında tamamlanmaktadır. Kaplamalar uygulama yapılacak dişlerin boyutuna ve ihtiyacına göre özel olarak laboratuvarda üretilir. Bu yüzden diş hekiminin öncelikle dişlerden ölçü alması gerekir. Ölçü alındıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde kaplamalar teslim alınır. Bu yüzden zirkonyum tedavisinin süresi ortalama 2 hafta sürmektedir.

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Zirkonyumdan elde edilen kaplamalar son dönemlerde en çok tercih edilen kaplama türlerindendir. Diş kaplamalarında kaplamanın sağlam olması, tüketilen besinlere karşı dayanıklı olması son derece önemlidir. Fakat dişler dışarıdan bakıldığında göründüğü ve kişinin gülüşünü etkilediği için diş kaplamalarının estetik değeri de aynı derecede önemlidir. Zirkonyum diş kaplamaları bu açıdan kullanıcılara önemli avantajlar sağlar. Zirkonyum diş kaplamaların sunduğu avantajlar şu şekildedir;

 • Zirkonyum estetik görünümü yüksek bir kaplama türüdür
 • Zirkonyumun rengi doğal diş yapısına oldukça yakın olduğu için dışarıdan bakıldığında kaplama olduğu anlaşılmaz
 • Zirkonyumun ışık geçirgenlik oranı doğal diş yapısına çok yakındır. Bu sayede dişlerle kaplamalar arasında renk veya gölge farkı oluşmaz
 • Zirkonyum diş kaplama metal desteksiz ve metal içermeyen bir kaplama türüdür. Metale alerjisi bulunan kişiler de bu sayede rahatlıkla kaplama işlemi yapabilir
 • Zirkonyum elementi diş dokusu ve diş etlerine uyumluluğu yüksek bir maddedir
 • Zirkonyum ile kaplamalar erken yaşlarda da uygulanabilen kaplama türüdür
 • Zirkonyumla kaplamalar, gerekli bakımlar yapıldığında uzun yıllar sorunsuz kullanılabilen dayanıklı kaplamalardır.

"<yoastmark

Zirkonyum Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Zirkonyum diş kaplamaları giderek yaygınlık kazanan ve kullanıcıların sonuçtan memnun kaldığı diş kaplamalarındandır. Zirkonyum diş kaplamaları dişlerinde istenmeyen görünüm veya renk bozukluğu bulunan kişilere uygulanabilen bir tedavidir. Zirkonyum diş kaplamaları nerelerde kullanılır? Zirkonyum diş kaplamalar kimler tarafından tercih edilir?

 • Zirkonyum diş kaplamaları genellikle estetik beklentisi bulunan kişiler tarafından
 • Dişlerinde renk kaybı ve yüksek seviyede renkleşme bulunup klasik diş beyazlatma uygulamalarından istediği sonucu alamayan kişiler tarafından
 • Genetik olarak dişlerinde renk kaybı bulunan kişiler tarafından
 • Dişlerinde belli miktarda çapraşıklık ve ayrık bulunan fakat ortodontik tedavinin tercih edilmediği durumlarda
 • Renk ve yapı bozulmasına uğramış eski dolgulu dişlerde
 • Madde kaybı yaşamış dişlerin restorasyonunda
 • Arka dişlerde köprü veya diş kaplaması olarak kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Uygulanış Aşamaları

Zirkonyum diş kaplama süreci genel hatlarıyla diğer kaplama süreçleriyle benzerlik gösterir. Tedavinin tüm aşamalarında lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden tedavi aşamasında hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Zirkonyum diş kaplama tedavisi diş hekiminin, hastanın yaşadığı diş probleminin kaplamayla çözüleceğine karar vermesiyle başlar. Ardından tedaviye başlanır. Öncelikle hastanın diş yapısı detaylı olarak kontrol edilir. Kaplama tedavisinden önce yapılması gereken bir işlem varsa yapılır, yoksa bölge anestezi ile uyuşturulur. Ardından kaplamaların dişe tam olarak uyması için gerekli aşındırma işlemleri yapılır. Bu aşamada dişler bir miktar incelttirilir.

Dişlerde inceltilme yapıldıktan sonra kaplamalar için ölçü alınır. Bu ölçüler dijital ortalama aktarılır ve burada gerekli düzenlemeler yapılır. Ayrıca zirkonyum kaplamaların rengi seçilir. Orijinal kaplamalar laboratuvarda kişiye özel olarak üretilir ve kaplamaların üretilmesi bir haftayı bulabilir. Bu süre zarfında hastanın dişlerine geçici kaplamalar uygulanır. Orijinal kaplamalar teslim alındıktan sonra geçici kaplalar çıkartılıp zirkonyum kaplamalar dişlere özel yöntemlerle yapıştırılır. Bazı durumlarda zirkonyum kaplamalar geçici olarak bir hafta uygulanır. Bu sürede kaplamaların dişe uyumu ve etkileri gözlemlenir. Herhangi bir problem olmaması durumunda kaplamalar kalıcı olarak dişlere uygulanır.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü