zirkonyum-kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama dişin hem estetik hem de fonksiyonel anlamda iyileştirilmesi amacıyla uygulanan bir tedavidir. Zirkonyum diş yapısına en yakın tedavi malzemelerinden biridir. Zirkonyum, ışık geçirgenliği ve dayanıklılık gibi kriterler açısından değerlendirildiğinde, son derece başarılı bir elementtir.

Zirkonyum kaplama nedir? Dişler; çürükler, fiziksel travmalar ve genetik faktörler gibi sebeplerden ötürü hasar görebilmektedir. Dişlerin zarar gördüğü durumlarda temel amaç, dişi her açıdan kurtarmak olmalıdır. Çürüğün veya hasarın düzeyine göre diş hekimi tarafından en uygun tedavi, hastanın da talepleri dikkate alınarak hayata geçirilir. Örneğin orta düzeyde ilerlemiş bir çürük vakasında önce çürük temizlenir, sonrasında kaplama veya dolgu gibi uygulamalar ile tedavi gerçekleştirilir.

zirkonyum-kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Kaplamalar dişlere yalnızca estetik açıdan değil aynı zamanda fonksiyonel olarak da katkı sağlamaktadır. Estetik veya protetik diş hekimleri, bu tedavileri başarıyla uygulayabilmektedir. Zirkonyum implant ve kaplama gibi uygulamalar, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Zirkonyum diş kimlere yapılmaz? Zirkonyum, pek çok hasta için uygulanabilen özel kriter gerektirmeyen tedavi malzemesidir. Ancak kaplama uygulamalarında hastanın 18 yaşını doldurmuş olması beklenmektedir. Bunun sebebi, bu hastalarda gelişim sürecinin devam ediyor olmasıdır. Aynı durum implant için de geçerlidir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum yorumları incelendiğinde, hastaların genellikle malzemenin sağlamlığına ve görüntüsüne dikkat çektiği görülmektedir. Kaplama, aynı zamanda gülüş estetiği uygulamalarının da bir parçasıdır. Gülüş estetiğine yönelik işlemler gülüş tasarımı olarak da bilinmektedir. Örneğin Hollywood gülüşü adı verilen gülümsemeye sahip olabilmek için zirkonyum veya porselen kaplama uygulaması ön plandadır.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama Fiyat

Zirkonyum nedir? Tıpta ve diş hekimliğinin bazı alanlarında kullanım alanı bulan bir elementtir. Işık geçirgenliği gibi teknik özellikler açısından bakıldığında, insan dişinin doğal yapısına oldukça yakındır. Zirkonyum tabiatta doğal olarak bulunan ve sağlamlığıyla öne çıkan bir maddedir. Diş hekimliği haricinde bazı uzay teknolojilerinin üretiminde de kullanılmaktadır.

Zirkonyum kaç TL 2023 fiyatları nedir? Zirkonyumdan imal edilen kaplama fiyatları, potansiyel kullanıcılar tarafından merak konusu olmaktadır. Zirkonyum ve ilişkili bazı uygulamalar için muayenehanemizde geçerli olan fiyatlara aşağıdaki tablo aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Tedavi/İşlemFiyatSeansSüre
Detaylı Muayene (Panoramik Röntgen dahildir)800 ₺11 saat
Zirkonyum Kuron (Amann Girrbach Zr Blok - Arka Bölge Dişler)300 € – 500 €2-31-6 saat
İmplant Diş (1 Adet T-Base, Vidalı, Zr Kaplama ile Beraber)900€ - 1.100 €115-45 dk
İmplant Üstü Vidalı Hibrit Protez (Monolitik Zirkonyum) (Tek Çene)3.500 €345 dk

Zirkonyum Kaplama Ömrü

Zirkonyum kaplamanın ömrü ne kadardır? Zirkonyum oldukça dayanıklı bir malzeme olsa da kaplamaların ömrü bireysel farklılıklardan etkilenmektedir. Ağız hijyeninin korunması ve düzenli diş fırçalama gibi önlemler kaplamanın ömrünü uzatmaktadır. Zirkonyumdan imal edilen kaplamalar 10-15 yıllık bir süre boyunca dayanabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyumdan kaplama nasıl yapılır? Zirkonyumdan imal edilen kaplamaların yaygınlığı son dönemlerde artış göstermiştir. Bunda, malzemenin uzun yıllar boyu dayanabiliyor olması ve şık görüntüsü etkili olmuştur. Zirkonyum diş kaplama süreci genel anlamda diğer kaplama uygulamaları ile benzerlik göstermektedir. Tedavide lokal anestezi uygulanmaktadır, böylece hasta ağrı veya acı hissetmemektedir.

Çürük ve fiziksel darbelerin dişlerde oluşturduğu hasarlardan daha önce söz etmiştik. Bu faktörler, bazen dişin tamamen kaybedilmesine yol açabilmektedir. Böyle durumlarda protez ve implant gibi tedaviler ön plana çıkmaktadır. Zirkonyum, titanyum kadar yaygın olmasa da implant malzemesi olarak da tercih edilebilmektedir.

Zirkonyum Diş Yaptıranların Yorumları

Zirkonyum Kaplama

Kaplama yaptırmaya istekli hastanın diş yapısı detaylı olarak muayene edilir. Hasta, kaplama açısından uygunsa bölge anestezik madde ile uyuşturulur. Kaplamanın dişe uyabilmesi için diş belli bir ölçüde aşındırılır. Aşındırma, dişin incelmesiyle sonuçlanmaktadır. İnceltme işleminin sonunda, kaplamalar için ölçü alınmaktadır. Ölçüler dijital ortama aktarılmakta ve burada gereken düzeltmeler yapılmaktadır.

Zirkonyum Kaplama

Kaplamanın rengi ve parlaklığı hasta ile beraber netleştirildikten sonra orijinal kaplamalar laboratuvar ortamında üretilir. Üretim süresi yaklaşık 1 haftadır. Bu süre içerisinde kişinin dişlerine geçici olarak kaplama uygulaması yapılmaktadır. Zirkonyum diş yaptıranlar uygulamanın sonuçlarından genellikle memnun kalmaktadır. Tedavi öncesi ve sonrasını yansıtan görseller potansiyel kullanıcılar için ilham verici olmaktadır.

Zirkonyum Kaplama

Porselen diş mi yoksa zirkonyum mu? Her iki kaplama malzemesi de işlem için son derece uygundur. Hollywood gülüşü gibi estetik bir uygulama gerçekleştirilmek isteniyorsa porselen malzeme kullanımı ön planda olmalıdır. Ancak estetik ve işlevsel açıdan iyi yenilikçi bir malzeme kullanılmak isteniyorsa zirkonyum daha iyi bir seçenek olabilir. Kaplama malzemesi seçimi noktasında en doğru kararı diş hekiminiz ile birlikte alabilirsiniz.