Dijital Gülüş Tasarımı
Dijital Gülüş Tasarımı Ankara

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı, ağız ve diş sağlığı ekibinin teşhis vizyonunu güçlendiren, öngörülebilirliği arttıran bir sistemdir. Aynı zamanda diş hekimi ile hasta arasındaki iletişimi ve birlikte çalışmayı geliştiren ileri teknoloji diş tedavi planlamasıdır. Genellikle çok sayıda dişi etkileyen, görülen dişlerin tümünün değiştirildiği ya da ağız sağlığında gülümsemeyi olumsuz etkileyecek bazı sorunların telafisinde kullanılır. Dijital olmayan sistemler ile birlikte kullanıldığında çok daha başarılı tedavi planları üretilebilir.

Dijital gülüş tasarımı tedavi planlamasının, hastanın diş ve yüz oranlarının kapsamlı bir analiziyle gerçekleştirilir. Hastanın ayrıntılı videoları ve fotoğrafları çekilerek oluşturulan geçici maketler aracılığıyla dudaklar, diş etleri ve dişler arasındaki oran ideal haline getirilir. Teknolojik olanakların kullanımıyla en doğru teşhis ve tedavi yöntemleri belirlenir.

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Digital smile design olarak da bilinen dijital gülüş tasarımı, yüzün ve ağzın fiziksel hareketlerinin ölçülmesine ek olarak, hastanın gülümsemesiyle ilgili duygusal ihtiyaçlarına ve belirli durumlarda nasıl mimiklerle karşılık verdiğine bakılmasını da kapsar.

Duyguları fiziksel olarak ifade etmenin en önemli yolu yüz ve ağız kaslarıdır yani mimiklerdir. İdeal veya ideale yakın estetikte üretilen dişler ile sosyal güç daha da artırılmış olur. Bu kaslar, ideal gülümsemenin gerçekleşebilmesi için doğru şekilde çalışmalıdır. Dolayısıyla, gülüş tasarımı tedavisine başlanırken sanatsal vizyon, iletişimi gücü, beklentilerin net olarak anlatılması ve hekimin özel yönlendirmeleri; tedavi sürecini daha mutlu sonlandırmak için önemlidir.

Tedavi Başlangıç Aşaması

Gülümsemenizden memnun değilseniz ve tedavi süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, size en yakın; bu tedaviler üzerine çalışan merkeze giderek konu hakkında bir diş hekimine danışın. Tedavinin size uygun olup olmadığını ve sizin yüz yapınıza uygun gülüşün nasıl tasarlanabileceği konularında bilgi edindikten sonra tedaviye başlamak istiyorsanız, diş hekiminiz ağzınızın yapısını tam olarak yansıtan 3D fotoğraf ve videolar çekecektir. Daha sonra, bu dijital tarama işleminin sonuçlarını dijital gülüş tasarımı yazılımına aktaracaktır.

Yazılımın amacı, tedavi sonucunda ortaya çıkacak nihai görüntünün bir temsilini oluşturmaktır. Doğru açılardan çekilen görüntülerin yazılıma aktarılması gerçeğe en yakın görüntüyü size sunacak ve önerilerde bulunmanıza olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda dijital olarak elde edilen veriler, 3D yazıcılar ile üretilen modellere yansıtılır. Modeller üzerinden yine dijital olmayan fakat ağızda canlı görülebilecek bir Mock-Up üretilebilir. Bu sayede hasta beklenti ve imkanları test etmiş olacaktır.

Dijital Gülüş Tasarımı Süreci

Ağız ve çene yapınıza dair veriler dijital ortama aktarıldıktan sonra diş hekiminiz, dijital kütüphanedeki çeşitli form ve şekilleri inceleyerek dişlerinize en uygun olanı seçer. Bu hem sizin fikir sahibi olmanızı sağlar hem de diş laboratuvarının oluşturacağı fiziksel model için gerekli verileri sağlar.

Bu sürecin en güzel kısmı, tasarım boyunca başından sonuna kadar sizin istek ve taleplerinizin etkili olmasıdır. 3D model, fiziksel model ve geçici olarak ağzınıza yerleştirilecek model parçaları sayesinde her aşamada nihai sonucun ne olabileceğini yaklaşık olarak görebileceksiniz.

Sizin onayınızla, diş hekiminiz restorasyon işlemlerine başlayacaktır. Ağız içerisinde hasarlı bir parça ya da diş varsa bunlar tedavi edilecek, gerekiyorsa implant, laminate veneer, tam seramik kaplama, zirkonyum kaplamalar yerleştirilecektir. Her bir diş için gerekli işlemler tamamlandığında dişlerinizin daha parlak ve beyaz görünmesi için beyazlatma işlemi yapılabilir ve bu şekilde süreç sona erdirilecektir. Tabi ki diş renginizden memnunsanız ve esas değişiklik diş karakterleri üzerine ise beyazlatma işlemi gerekli olmayabilir.

Digital Smile Design Avantajları

  • Tamamen kişiye özel gerçekleştirilen gülüş tasarımı.
  • Tedaviye başlamadan önce gösterilebilen yol haritası diyebileceğimiz görüntüler.
  • Beklenti ve imkanların daha net görülmesi.
  • Laboratuvar aşamasının kısalması ve daha isteğe yönelik sonuçların üretilmesi.
  • Disiplinlerarası yaklaşımla hem estetik açıdan hem sağlık açısından iyi sonuçlar.
  • Hastanın gülüşüyle barışık ve özgüveni yüksek bir mental seviyeye ulaşması.
  • Süreç boyunca devam eden hasta – diş hekimi iletişimi ve güven ilişkisi.
Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler