Küretaj Tedavisi

Küretaj tedavisi, diş eti hastalıklarının ilerlemesini durdurmak için gerçekleştirilen derin temizlik tedavisidir. Bu işlem, genelde normal diş taşı temizliğiyle karıştırılır. Burada yapılan şey yüzeyin değil, dişin köküne doğru ilerlemeye başlamış 4-6 mm derindeki enfeksiyonun temizlenmesidir. Diş etinin dişlerle birleştiği alanlarda ceplere sebep olan, plaktan ve tartardan kurtulmasını sağlar. Derin ceplerin elimine edilmesi için uygulanır ve pembe estetik için çok önemlidir.

Küretaj, genelde diş etlerinde şişme ya da kanama şikayetleriyle gelen ve bu semptomlara yönelik tedavileri erken dönemde yaptırmayan hastalara uygulanmaktadır. Dolayısıyla, daha basit bir işlem olan diş temizleme yerine biraz daha komplike bir tedavi olan küretaj tedavisini uygulamak gerekmektedir.

 • Eğer rutin kontrolleri (6 ay – 12 ay) yapılırsa, diş ve diş etleriniz daha sağlıklı olur. Derin cepler oluşması engellenmiş olur.

Küretaj Nedir?

Diş etinde gerçekleştirilen küretaj işlemi, hastalıklı veya hasar görmüş yumuşak dokuların diş eti duvarı içerisinden tamamen temizlenmesini sağlayan periodontal tedavilerden biridir. Herhangi bir ilaç takviyesi ya da ölçeklendirme tedavisiyle birlikte yapıldığında oldukça verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Periodontitis adı verilen iltihap ilerledikçe ağız ve diş sağlığı için büyük tehdit oluşturur. Dişleri kaybetme riskini ortadan kaldırmak için yapılacak en doğru şey bu iltihabı olabildiğince erken bir dönemde temizletmektir. Dişlerdeki kayıp nedenleri incelendiğinde %70 üzerinde bir oran ile en büyük nedenin diş eti problemi olarak tespit edilmiştir.

Küretaj Tedavisi
Küretaj Tedavisi

Küretajın Avantajları

Bu tedavi yöntemi sırasında gerek görülürse anestezi uygulanır. Tedavi esnasında kesinlikle bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Yüksek hassasiyetli aletlerle tedavi gerçekleştirilir. Diş etinde oluşan cepçikler dikkatlice temizlenir ve antiseptik bir madde ile iyice dezenfekte edilir. Bir süre dişlerde hassasiyet oluşabilir fakat kısa sürede kaybolacaktır.

Küretajın avantajları kısaca şunlardır:

 • Ağız ve diş sağlığını korur.
 • Diş kaybının önüne geçer.
 • Diş eti sağlığını korur.
 • Gerçekleşmiş olan enfeksiyonu kurutarak tedavi eder.

Dişeti Küretajının Çeşitleri

Dişeti Küretaj Tedavisi
Dişeti Küretaj Tedavisi

Küretaj işlemi tek diş bazlı olabildiği gibi tüm çene için de planlanabilir. Diş eti cebinin içinde taşlar temizlenir. Diş kök yüzeyi temizlenir, diş eti yüzeyi temizlenir. Tek seansta sonuç almak her zaman mümkün değildir, seanslı tedaviler yapılabilmektedir.

Diş etinde kanama, şişme, diş eti çekilmesi gibi şikayetleriniz varsa, en kısa zamanda diş hekiminize başvurarak bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığını, uygunsa hangi türün uygulanabileceğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Küretaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tedaviden sonra diş etlerinin temiz kök yüzeyine yeniden bağlanabilmesi sağlanır ve diş eti bakımının diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla yapılabilecek en iyi seviyeye çekilmesi mümkün olur. Daha sonrasında gerçekleşebilecek herhangi bir soruna yönelik önlemler aşağıdaki gibidir:

 • İlk 24 saat içerisinde ağır fiziksel egzersizler yapılmamalıdır.
 • 48 saat boyunca sigara içilmemelidir.
 • İyileşme sürecini yavaşlatmaması için alkol alınmaması tavsiye edilir.
 • Fazla sıcak, fazla soğuk ya da baharatlı yiyecekler tüketilmemesi tavsiye edilir.
 • Diş etlerinize gelebilecek travmalardan kaçının.

Küretaj Sonrası Bakım

 • İbuprofen veya asetaminofen gibi hassasiyeti ya da rahatsızlığı gidermek amaçlı kullanılan analjezikler tercih edilebilir.
 • Tedavinin gerçekleştirildiği bölgenin karşı tarafıyla çiğnemek ve daha yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulamak faydalı olacaktır.
 • Ağız, günde 3 kez ılık tuzlu suyla durulanabilir.
 • İlk gece tedavi bölgesi çok hafif fırçalanmalıdır. Sonrasında diş ipi kullanmaya başlanmalı ve giderek eski haline dönülmelidir.

Tedaviden bir hafta sonra diş etlerinin sağlıklı görüntüsü yaklaşacaktır, en iyi tam yileşme süresi 20 gün olarak belirlenmiştir. Diş eti şişmeleri sona erecektir ve fırçalama ya da diş ipi kullanma sırasında meydana gelen kanamalar bitecektir. Aksi durumlarda diş hekimine danışmak faydalı olacaktır.

Pembe Estetik ve Küretaj ilişkisi

Pembe estetikte diş eti sağlığı çok iyi olmalıdır. Bunun için diş temizliği ve küretaj işlemleri gerek görülüyorsa, ilk basamak budur. Diş etlerinde olan şişlikler indikten ve sağlıklı yerlerine ulaştıktan sonra estetik tedavi planlanır.

Yani pembe estetiğin temeli diş eti sağlığı olduğu için; küretaj ve diş temizliği en temeldir.