Evde Diş Taşı Temizliği

Evde Diş Taşı Temizliği

Evde diş taşı temizliği ya da diğer adıyla tartar temizliği yapmak tam olarak mümkün değildir. Evde yapabileceğiniz en önemli şey tartar oluşumunu azaltıcı iyi bir ağız bakımıdır. Ayrıca yazımızda bahsedeceğimiz alternatif yöntemlerle de birikimi azaltabilirsiniz. Düzenli diş hekimi kontrolleri, iyi bir ağız bakımı ile daha parlak ve estetik dişlere sahip olabilirsiniz.

Evde diş taşı temizliği genelde sararmış ve mat bir hale bürünmüş dişlerin daha ışıltılı görünebilmesi için gerçekleştirilir. Evde uygulanan yöntemlerin yan etkiye ya da zarara neden olabilir. Dikkatli kullanılması ve bu yöntemleri uygulamadan önce diş hekimine danışmakta fayda vardır.

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Taşı Temizliği

Evde Diş Taşı Temizliği

Evde diş taşı temizliği yapmak için çeşitli teknikler mevcuttur. Bu teknikler diş hekimleri tarafından da onaylanmış olan, dişlere ya da ağız sağlığına zararı olmayan teknikler tercih edilmelidir. Bu yazımızda sizlere en çok kullanılan teknikleri anlatacağız.

Diş taşı ya da tartar hafife alınmaması gereken bir sorundur. İleri aşamalarda diş çürümelerine ve diş eti ağrısına neden olabilir. Diş taşı temizleme evde bulunabilecek basit malzemelerle yapılabilir, fakat kontrolsüz kullanımlarda dişlerde zararlara neden olacaktır. İşte, yöntemlerden bazıları.

Evde Diş Beyazlatma

Evde Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Yağ Çekme Yöntemi

Yağ Çekme Yöntemiyle Diş Taşı Temizliği

Yağ Çekme Yöntemiyle Diş Taşı Temizliği

Hindistancevizi yağı ya da zeytinyağı dişleri güçlendiren mineraller içerir, diş çürümelerini önler ve diş taşını bir miktar çözer, temizler.

20 – 30 dakika boyunca bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ya da zeytinyağını ağzınızda çalkalayın. Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkileri sayesinde dişlerinize pek çok fayda sağlayacaktır.

Karbonat

Yapılan araştırmalar karbonat içeren diş macunu ile dişlerini fırçalayan kişilerin, karbonat içermeyen diş macunuyla fırçalayanlara göre çok daha az diş taşına sahip olduğunu gösteriyor. Saf karbonat kullanımı dişlerde çizik, aşınma oluşturacağı sebebiyle önerilmemektedir. Ayrıca diş taşını oluşturan plakların birikimini de azalttığını ifade ediyor. Bu etkileri sebebiyle karbonat kullanarak diş taşı temizleme yöntemi oldukça etkili olmaktadır.

Beyaz Sirke

Beyaz Sirke ile Diş Taşı Nasıl Temizlenir

Beyaz Sirke ile Evde Diş Taşı Temizliği

Beyaz sirkenin antibakteriyel özellikleri vardır. İçerisinde bulunan asidik maddeler sebebiyle dişlerin yüzeyine zarar verebilir. Bu yüzden çok küçük bir doz kullanılarak gargara yapılmalıdır.

İki çay kaşığı beyaz sirke, yarım çay kaşığı tuz karıştırılarak yarım bardak suya katılır. Günde iki kez durulama amacıyla kullanılabilir.

Susam Tohumu

Evde diş taşı temizliği için kullanılan bir diğer yöntem de susam tohumu ile ovmadır. Diş minesine zarar veren plak, tartar ve diş taşı için etkilidir.

Bir avuç susam çiğnendikten sonra dişler diş macunu kullanılmadan fırçalanır. Beş dakika sonra gargara yöntemiyle ağızda kalan tohumlar çıkartılır.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuklarını kullanarak diş yüzeyini iki dakika boyunca ovalamak diş taşı temizliği için etkili yöntemlerden bir diğeridir. Diş macunlarında da bulunan sitrik asit maddesini içerdiği için beyaz ve parlak dişlere kavuşmanın pratik yöntemlerinden biridir. Sitrik asit aynı zamanda aşındırıcı bir maddedir, bu da unutulmamalıdır.

Aloe Vera

Aloe Vera ile Diş Taşı Temizliği

Aloe Vera ile Diş Taşı Temizliği

Tadı acı olsa da aloe vera bitkisinin dişleri beyazlatmak konusunda oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bir çay kaşığı aloe vera jeli, dört çay kaşığı gliserin ve beş yemek kaşığı karbonat birleştirilerek bir bardak suya katılır. Bu karışım kullanılarak dişler fırçalanır.

Evde diş taşı nasıl temizlenir?” sorusuna yanıt verdik. Diş taşı, plak olarak ifade ettiğimiz gıda birikintilerinin iyice sertleşmesi sonucu oluşur. Diş taşı oluşmaması için ağız ve diş bakımına dikkat edilmeli, düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.

Gülüş Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü