Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları gidermeyi amaçlayan kozmetik bir diş hekimliği işlemidir. Bu işlem, evde uygulanabilen kitler veya diş hekimliği kliniklerinde profesyonel olarak yapılan tedaviler aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Diş beyazlatma işlemleri, diş hekimi gözetiminde yapıldığında güvenlidir ve hızlı sonuçlar sunar. Diş hekimi, hastanın ağız sağlığını değerlendirir ve en uygun beyazlatma yöntemini belirler. Profesyonel beyazlatma işlemi sırasında kullanılan ağartıcı maddelerin konsantrasyonu daha yüksektir, bu nedenle kısa sürede etkili sonuçlar elde edilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

En iyi diş beyazlatma yöntemi hangisi? Beyazlatma yöntemleri kahve, çay, şarap gibi belirli yiyecek ve içeceklerin neden olduğu lekeleri gidermede etkili olsa da herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle işleme başlamadan önce diş hekimine danışmak önemlidir.

En çok bilinen beyazlatma yöntemi, limon ve karbonat karışımını dişlere uygulamaktır. Karbonata limonu sıkıp karıştırdıktan sonra diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra ağzınızı çalkalayarak karışımı temizleyin. Limon yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda dişlerinizin parlaklığını geri kazanmaya başladığını göreceksiniz. Fakat bu karışımın aşırı ve kontrolsüz kullanımı kesinlikle dişlere zararlıdır. Limonun asit etkisi karbonat ile birleştiğinde dişlerde yaygın çiziklerle karşılaşılabilir. Bu durum uzun dönemde daha çok renklenme ile karşımıza çıkacaktır.

Diş Beyazlatma

Uluslararası otoriteler, hidrojen peroksit kullanılarak beyazlatmayı tavsiye etmektedir. Yüzde 3’lük hidrojen peroksit maddesini uygulayarak gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz. İki tatlı kaşığı hidrojen peroksitle üç tatlı kaşığı karbonatı karıştırın ve karışımın içine bir miktar tuz katın. Harç kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayın. Bu karışımı 2 – 3 dakika kadar dişlerde beklettikten sonra ağzınızı çalkalayarak temizleyin.

Diş Beyazlatma Evde Doğal

Diş yüzeyindeki hafif sararmalar evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle kolayca giderilebilir. Bu yöntemlerin bazıları şunlardır:

  • Diş Macunu ile Diş Beyazlatma

Diş macunu ile beyazlatma dişlerin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağladığı gibi ağız hijyenine katkıda bulunan bir yöntemdir. Günde en az iki kere dişlerin fırçalanması bu açıdan oldukça önemlidir. Düzenli bir şekilde fırçalanan dişler zamanla beyazlayabilir ve daha sağlıklı bir hale gelebilir.

  • Tuzla Diş Beyazlatma

Kolaylıkla yapabileceğiniz bir diğer beyazlatma işlemi de sofra tuzu kullanılarak yapılabilir. Diş fırçasını ıslattıktan sonra sofra tuzuna batırarak dişinizi fırçalayın. Sofra tuzu, dişlerinizi sadece beyazlatmakla kalmayacak, gün içerisinde dişlerinizde birikmiş olan zararlı bakterilerin de temizlenmesini sağlayacaktır. Karbonat ile etkisi benzerdir bu yüzden kontrollü uygulanmazsa zarar kaçınılmazdır.

  • Muz Kabuğuyla Diş Beyazlatma İşlemi

Magnezyum, kalsiyum ve fosforla birlikte dişlerin yapısında bulunan elementlerden biridir. Dişin kendi doğasında bulunan bu elementi ve son zamanlarda diş hekimlerinin de diş bakımı için önermekte olduğu potasyum elementini içerisinde bulunduran muz kabuğu, diş sağlığı açısından faydalıdır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla ovun, ardından macunsuz bir fırça ile temizleyin.

  • Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu ile Diş Beyazlatma

Defne yaprağını ezerek toz haline getirin ve portakal kabuğu rendesi ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Diş fırçanızı karışıma batırarak 5 dakika boyunca fırçalayın. Bu uygulamayı haftada bir kez uygulayın.

  • Karbonat Tuz ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma

Sirke karbonat ve tuz dişleri beyazlatır mı? Karbonat, tuz ve sirke dişlerin yüzeyindeki renklenmeleri gidermeye yarayan etkili bir beyazlatma yöntemdir. Bir bardağa 1 çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı kadar da tuz atıp iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonra bu karışıma diş fırçasını batırarak dişlerinizi fırçalayın. Bir hafta boyunca günde 1 defa uygulanacak bu yöntemle dişleriniz eskisine oranda daha beyaz bir hale gelecektir.

Diş Beyazlatma
  • Karbonat Tarçın ve Adaçayı ile Diş Beyazlatma

Karbonat, yapısı gereği dişlerin beyazlamasına yardımcı olurken tarçın ve adaçayı antibakteriyel görevi üstlenerek dişlerin ve diş etlerinin temizlenmesine yardımcı olan evde doğal bir beyazlatma yöntemidir. Dişler fırçalandıktan sonra, bir çay kaşığı adaçayını iyice ufalayarak, tarçın ve karbonatla karıştırıp diş fırçasıyla uygulayın. Ardından ağzınızı bol su ile çalkalayın.

Diş Beyazlatma Kalemi

Beyazlatma kalemi kullanımı son zamanlarda artmış durumdadır. Çok riskli bir malzemedir. Farklı markalar ve farklı içerikler ile dişlerinizde geri dönüşü olmayan sorunlar oluşturabilir. Bazı ürünlerin çalışma mekanizması diş üzerinde bir illüzyon oluşturması, buna bağlı olarak dişin daha beyaz görülmesidir. Buna karşın dişler üzerinde aşındırıcılar da mevcuttur.

Bu yüzden hekiminiz ile irtibat halinde karar vermeniz, sağlık bakanlığınca onaylı ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Beyazlatma kaleminin kolay kullanımı, kolay temini ve kısa sürede sonuç vermesi; yaygınlığını artırmıştır. Fakat bu ürünü kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu unutulmamalıdır. Kalem içindeki materyali diş etlerinize temas ettirmemeli, kalemi dişleriniz kuruyken uygulamalısınız. 18 yaş altında ve hamilelikte de önerilmemektedir. Kalem dişlere uygulanmadan önce de dişler fırçalanmalı ve üzerinde yemek ve diğer artıklar olmadığına emin olunmalıdır.

Dişlerinizi daha parlak bir görünüme kavuşturmak için deneyebileceğiniz doğal beyazlatma seçeneklerinden bazıları bunlardır. Her ne kadar yan etkileri olmayan materyallerle yapılan işlemler olsa da bu yöntemlerden herhangi birini uygulamadan önce diş hekimi tavsiyesi alınmalıdır.

Diş Aşısıyla Diş Temizliği

Diş aşısı, çürük oluşumunu engelleyen önleyici bir uygulamadır. Genellikle çocuklardaki 6 yaş dişi denilen azı dişlerine uygulansa da çocukların diğer (süt dişleri, arka dişler) dişlerine de yapılabilmektedir. Fissür, dişlerin girinti ve yarık şeklindeki yüzeylerine verilen isimdir. Fissür örtücü de diş yüzeyindeki bu girinti ve boşlukları dolduran reçine tarzı doğal bir maddedir. Diş aşısı (kişiye özel diş dizaynı) uygulamasıyla da dişlerdeki girintili yüzeyler daha düz bir hale getirilerek dişlerin daha kolay temizlenmesi sağlanır.

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan gülüş tasarımı güzel ve sağlıklı bir gülüş için ihtiyaç duyulan farklı uygulamaların alanında uzman ekip tarafından yapılmasıdır. Beyazlatma, implant tedavisi, zirkonyum kaplama, porselen kaplama gibi tedaviler uygulanarak kusursuz bir gülüşe sahip olmanız sağlanır. Dişleriniz doğal beyazlığına kavuşsun istiyorsanız gülüş tasarımıyla buna kavuşabilirsiniz.

Diş Taşı Temizliği Dişleri Beyazlatır mı?

Diş taşı temizliği temelde bir beyazlatma uygulaması değildir. Bu uygulamada diş etleri ile dişlerin birleştiği bölgelerde meydana gelen tartar oluşumu giderilir. Tartar tabakasının temizlenmesiyle dişlerde beyazlama görülür fakat etkili bir beyazlık oluşturduğu söylenemez.

Beyazlatma Dişe Zarar Verir mi?

Beyazlatma işlemi uzman hekim tarafından yapıldığı taktirde, bu işlemin herhangi bir zararı yoktur. Sadece bazı kişilerde beyazlatma tedavisi sonrası kısa bir süre soğuk sıcak hassasiyeti oluşabilmektedir.

Diş Beyazlatma Kimler Yaptırabilir?

18 yaşını dolduran tüm yetişkinler dişlerini beyazlatabilirler. Fakat 18 yaşından küçükler, diş minesinde problem olanlar ve kanser tedavisi gören hastaların dişlerini beyazlatması önerilmez.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde diş beyazlatma, hekim tarafından hastaya verilen, içine beyazlatıcı jelin uygulandığı plaklar kullanılarak yapılır. Gece yatarken takılan bu beyazlatıcı plaklar diş hekimi tarafından hastaya özel yapılmaktadır.

Diş Beyazlatma