Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı

Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı

Corona virüs salgınında ağız ve diş bakımı, en ideal şekilde yapılmalıdır. Bilindiği gibi bu virüs, genel olarak nefes yolu ile bulaşmaktadır. Ağız ve diş, bu yolun başlangıcında bulunur. Ağız, özen gösterilmediği takdirde virüsün barınabilmesi için mükemmel bir ortam sunacaktır. Bu nedenle ağız ve diş bakımına daha çok önem verilmesi tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Corona virüs salgınında ağız ve diş bakımı, doğru ve detaylı yapıldığı takdirde, bulaş riski azalacaktır. Aynı zamanda diş sağlığınıza da olumlu yansıyacaktır. Peki, bu dönemde ağız bakımı nasıl olmalı?

Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Günde 2 veya 3 defa dişlerin tüm yüzeyleri fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılmalıdır.
  • Her fırçalama en az 2 dakika sürmelidir. Fırça hareketi diş etlerine zarar vermeden; diş etinden dişe doğru hareketler ile yapılmalıdır.  Ayrıntılı bilgi için “Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?” yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Günde 1 kez diş ipi, ara yüz fırçası veya ağız duşu kullanılmalıdır. Bkz: “Kusursuz Diş İpi Kullanımı
  • Gün içinde tuzlu su ile gargara yapılmalıdır (Tansiyon problemi olanlar için ağız bakım suyu tercih edilmelidir).

Gargaralar, diş ipi, arayüz fırçası ve ağız duşu ağız hijyeninin sağlanmasında yardımcı araçlardır. Diş fırçalamanın yerine geçmez. O nedenle diş fırçalamak en temel temizlik aracıdır.

Corona Virüs ve Beslenme

Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı
Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı

Günlük öğünlerimizin sayısı çok artırılmamalıdır. Öğün sayımız fazla, içeriğinin bol karbonhidratlı ve şekerli olması; dişlerin çürümesine neden olabilmektedir. Eğer karantina döneminde bu şekilde bir alışkanlık gelişmiş ise bol su içmeniz, diş fırçalama sayısını artırmanız gerekir. Bu ara fırçalamalarda ise diş macunu kullanmanıza gerek yoktur.

Bu önlemler bizim ağız ve diş sağlığımız için her  zaman önerdiğimiz şeylerdir. Ayrıca bu dönemde virüs bulaşma ihtimalini önlemede de etkilidir. İyi bir ağız bakımı hayatımızda bir çok yerde olduğu gibi yine bir gereklilik olarak karşımıza gelmektedir.

Unutulmamalı ki iyi bir bağışıklık sisteminin en kritik organı ağızdır. Çürükler ve apseler olan bir ağız tüm bağışıklık sistemini zayıflatır. Tüm bakteriyel ve viral hastalıklar için davet oluşturur. Aynı zamanda kişinin beslenme fonksiyonlarındaki sıkıntı, besinleri çiğneyememesi de bağışık sistemini güçsüzleştirecektir.

Corona Virüs Ağızdan Bulaşır mı?

Şu anki kaynaklara göre en büyük bulaş nefes yoludur. Ağızda ve boğazda Coronavirüs lokal olarak birikimini artırıp vücuda yayılabilir. Bu yüzden diş hekimliği uygulamalarında yeni protokoller gelişmiştir. Hastadan hastaya geçiş ihtimali olabilecek her şey güncellenmeli, değişmelidir. Her muayenehane maksimum önlem ile bakabileceği hasta sayısını geçmemelidir. Alet sterilizasyonu dışında ortam sterilizasyonu da hayati derecede önemlidir.

Corona Virüs ve Diş Çürümesi

Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı
Corona Virüs Salgınında Ağız ve Diş Bakımı

Coronavirüs nedeniyle dişler çürür ya da diş çürüğü coronavirüs kapılmasına neden olur gibi bir bilgi yoktur. Çok yaygın çürüklü hatta kök enfeksiyonu bulunduğu takdirde bağışıklık sisteminde düşme olabilir. Yapmamız gereken şey dişlerimize iyi bakmaktır. Ağız bakımı iyi olmayanlarda, ağız içi ortam virüsler için konak alan oluşturacaktır.

Corona Salgınında Diş Tedavisi Nasıl Olacak?

Bilindiği üzere ağız yolu ile bulaşma ihtimali yüksek olan bir viral salgın ile karşı karşıyayız. Diş hekimleri bir çok enfeksiyon ve hastalık ile rutinde mücadele etmektedir. Bu salgında da en çok etkilenen meslek grupları arasındadır. Ayrıca diş hekimliğinde bir çok rutin uygulama değişmek ve gelişmek zorundadır.

Bu dönemde de diş tedavisi talep eden her hasta “Covid19 +”  olarak düşünülmelidir ve önlemler buna göre alınmalıdır. Bulaş ihtimali en en aza indirilmelidir. Bunun için ekstra önlemler, cihazlar, koruyucular kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca hastalar arası olası bulaş engellemek amacıyla çok daha geniş sterilizasyon vakitleri, ortam sterilizasyonu sağlayan cihazlar gereklidir. Aksi taktirde tedavi bir bulaşa neden olabilir. Bu nedenle diş tedavisi alacağınız yerin önlemleri almış olması hem siz hem sizden sonraki insanlar için hayati önem taşırmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.