Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Ağız ve diş sağlığının en önemli uygulaması olan diş fırçalama nasıl olmalı, diş ve dişetlerine zarar vermemek için hangi noktalara dikkat edilmelidir? Dişlerin fırçalanma gereksimi üzerlerinde biriken yiyecek artıkları nedeniyle oluşan plaklardan kaynaklanmaktadır. Çünkü bu bakteri plakları, yiyecek artıkları zamanla dişlerin çürümesi veya diş eti problemlerine yol açabilmektedir.

En çok yapılan hatalardan biri bu noktadaki “çok iyi temizlemeliyim” düşüncesinden kaynaklanmakta. Dişlerimizi temizlerken, adeta banyo fayanslarının temizliği esnasında, aradaki kirleri çıkarır gibi sert hareketlerden kaçınmalıyız. Detaylarını yazımız içerisinde bulabileceğiniz gibi ortalama 3 dk. süreyle büyük kısmında dairesel hareketler yaptığımız, fırça seçimimizle diş etlerine zarar vermediğimiz fırçalama en doğru uygulama olacaktır.

Doğru diş fırçalamanın başlangıcı doğru diş fırçası seçimiyle başlar. Diş fırçaları hakkında size yardımcı olacak genel bilgileri sıralayalım.

Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

 1. Doktorunuza danışmakla birlikte orta sert, yumuşak kıllı fırçalar daha hassas dokunuşlara sahip olacağından ilk tercih olmalıdır.
 2. Fırça alanı küçük ve sivri yapıdaki fırçalar özellikle en arka dişlere yetişmenizde kolaylık sağlayacaktır.
 3. Tutma alanı kaydırmaz yapıdaki fırçalar olası yanlış hareketlerin önüne geçecektir.
 4. İdeal fırça boyutu kullanacak kişiye göre değişiklik gösterir. Fırçalama sırasında dişlerinizin her noktasına rahat ulaşmanızı sağlayacak, ağız yapınıza uyumlu fırça, sizin için en uygun seçim olacaktır.
 5. Kısıtlı hareket kabiliyeti gibi rahatsızlıkları olanlar başta olmak üzere uygun kıl ve ebata sahip elektronik fırçalar, herkes için daha iyi diş temizliği yapılmasına destek olacaktır.
 6. Bir diş fırçasının tavsiye edilen kullanım aralığı 2-3 ay arasındadır. Bu süreyi geçen fırçaların kıllarında yıpranma olacağından, kullanmaya devam etmek iyi bir diş temizliği elde edilmesini engelleyecektir.

Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Diş fırçalama nasıl olmalı sorusunun yanıtına doğru fırça seçimiyle başlanacağını belirtmiştik. Şimdi uygulama olarak dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiğinden bahsedelim.

 1. Genel kanı diş fırçasının fırça boyunca diş macunu sürecek oranda macun kullanmak olsa da bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanmanız yeterli olacaktır.
  Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?
  Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?
 2. Fırça uçları diş etlerinize bakacak şekilde 45° açıyla diş fırçanızı tutmalısınız.
 3. Çok bastırmadan, nazikçe dairesel hareketlerle dişlerinizin dış yüzeylerini fırçalayabilirsiniz.
 4. Temel hareket yönümüz pembeden beyaza yani diş etinden dişe doğru olmalıdır.
 5. Aynı hareketleri iç yüzeyler için de yapmayı unutmayın.
 6. Dişlerinizin çiğneme kısmı dediğimiz üst alanlarında ileri-geri çekme hareketini kullanabilirsiniz.
 7. Dilinizin yüzeyini de temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu alan için kimi diş fırçalarının arka yüzünde özel bir tabaka kullanılır.
 8. Günde 2 kez 3’er dk. Fırçalama yapmalısınız.
 9. Fırçalama bittikten sonra diş macununu tükürmeniz yeterlidir. Ağzınızı su ile uzun süre çalkalayarak tükürmek diş macununun etkisini azaltacaktır.

Doğru Diş Fırçalama Adımları

Doğru Diş Fırçalama Dişlerimizi Korumak İçin Yeterli midir?

Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?
Diş Fırçalama Nasıl Olmalı?

Diş fırçalama rutin bakım adımının en önemli parçası olsa da tek başına yeterli bir bakım çözümü getirmez. Diş fırçanızın kıllarının yetişemediği ve dişlerinizin arasında kalan bakteriler diş çürüklerinin başlıca sebeplerindendir. Her gün diş ipi kullanarak diş aralarının temizliğini yapmanız tam koruma için sizlere yardımcı olacaktır.

Gargara vb. diğer ağız bakım ürünleri diş fırçalamanıza destek olabilecek nitelikteki ağız sağlığı uygulamalarıdır. Dişlerinizi doğru ve zamanında fırçalamadığınız müddetçe tek başına gargara ve türevi ürünler size yardımcı olmayacaktır. Birçok gargaranın, uzun süre kullanımının tat almada bozukluk, dişlerde renklenme gibi yan etkiler oluşturduğu bilinmelidir.

Diş eti estetiği, pembe estetik için diş eti sağılığı çok önemlidir.

Son olarak diş ve dişeti sağlığınız hakkında doğru bilgi almak, olası rahatsızlıkların önüne geçmek için 6 ayda bir düzenli olarak diş doktorunuza muayene olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Estetik Diş Hekimliği uygulamaları ve diğer tüm tedaviler hakkında bilgi almak; randevu kaydı oluşturmak için bizi arayabilirsiniz.