İmplant fiyatları belirlenmesinde rol oynayan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar implantın markası, implant sayısı, implantın üst kısmına yerleştirilecek olan diş protezi türü ve ekstra bir greft membran gerekip gerekmediği gibi etkenlerdir. Bu yüzden net fiyat ancak uzman hekimin muayenesi ve hastanın tedavi sonrası beklentisine göre belirlenebilmektedir.

İmplant fiyatları ayrıca implant tedavisinden önce veya sonra ihtiyaç duyulabilen başka tedavilerin olup olmadığına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yazımızda implant tedavisi hakkında merak edilen tüm sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

İmplant Fiyatları

Diş İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi temelde çene kemiğine titanyumdan imal edilmiş vidalar yerleştirilerek sağlam bir diş kökü oluşturmaktır. Çene kemiğine yerleştirilen vida benzeri aparatın yerleştirildiği kemik yapısına uyuması ve onunla bir bütün olması amaçlanır. Yaklaşık 2 – 3 aylık bu uyum sürecinden sonra da implantın üstüne abutment adı verilen üst yapı yerleştirilir.

Diş implantları için fiyat belirlenmesi birçok unsura göre belirlendiği için biraz karmaşık bir işlemdir. Çünkü her hastanın ağız, çene ve diş yapısı aynı olmadığı gibi rahatsızlık duyduğu durum ve tedavi sonrası beklentisi de değişebilmektedir.

Ayrıca kullanılacak implantın özellikleri, markası ve protezin türü de fiyatı etkileyebilmektedir. Aşağıda diş implanlarının fiyatını etkileyen tüm etkenleri detaylı olarak anlatacağız fakat genel olarak fiyatlar 500 Euro ile 700 Euro arasında değişmektedir.

2023 Diş İmplant Fiyatları

TedaviFiyatSüreSeans
İmplant Diş (1 Adet T-Base, Vidalı, Zirkonyum Kaplama ile Beraber)900€ - 1.100 €15-45 dk1 Seans
İmplant Diş (1 Adet Üst Yapı Protez Hariç)600 € - 800 €15-45 dk1 Seans
Laminate Veneer (Yaprak Porselen)500 € – 700 €1-6 Saat2-3 Seans

İmplant Fiyatları Hangi Faktörlerden Etkilenir?

İnsanın çene kemiği, yıllar içerisinde dişlerini, yumuşak dokularını kaybederek aşınır. İmplant uygulaması, doğrudan çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirme işlemi olduğu için, diş hekimi çeneyi ayrıntılı bir şekilde inceler. Örneğin; Çene kemiği implant için yeterince güçlü değilse bu hastaya “greft – kemik tozu uygulaması” da yapılması gerekebilir. Bu ekstra uygulamanın gerçekleştirilmesi, standart implant ücretleri dışında bir ekstra ücretlerle karşılaşmanıza sebep olur.

Fiyatları etkileyen diğer faktörler ise şunlardır:

 • İmplant tedavisine geçmeden, ağızda farklı tedavi ihtiyaçları varsa fiyat değişebilir
 • Kemik tozu veya kemik eklemesi gerekirse yani ekstra cerrahi varsa fiyat artabilir
 • Çoğu implant Euro ve Dolar üzerinden fiyatlandırılır ve fiyatlar kur değişikliklerinden etkilenir
 • İmplantlar, yaşam boyu kullanılması planlanan yapay diş kökleridir ve protezler; bu köklerin üzerine gelir. Dolayısıyla, orijinal dişin gördüğü tüm işlevleri yerine getirmeli ve dişin yokluğunu hissettirmemelidir. Ayrıca, çene yapısına çabuk uyum sağlayacak özellikte olması da gerekmektedir. Tüm bu özellikleri barındıran sağlıklı bir implantın üretimi yüksek teknolojik araçlarla gerçekleştirildiği için fiyatı yüksek olabilmektedir.
 • Estetik bölge implantlarında hassasiyet daha da fazla olmalıdır.
 • İmplant, diş kökünün yerine geçeceği için çene ve ağız yapısıyla tam bir uyum içerisinde olmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için, bazı hastaların ön tedavilerden geçmesi gerekebilir. Ağzın ve çenenin implanta uygun hale getirilmesi için yapılacak ek operasyonlar fiyatı arttırabilir.
İmplant Fiyatları Hangi Faktörlerden Etkilenir?
Diş İmplant Tedavi Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş İmplant Tedavi Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi her geçen gün daha yaygın bir hal alıyor ve bu yaygınlaşmayla birlikte hastaların uygun fiyat arayışları da artıyor. Sağlık hizmeti alınırken doğru karar vermek çok önemlidir. Bu yüzden diş implant fiyatları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı konulardan bahsetmek istiyoruz.

 • İmplant yapılacak kliniğe güvenmek temeldir.
 • Klinikten detaylı bilgileri kâğıt üzerinde alın.
 • Uygulanacak olan implant markasını araştırın.
 • Farklı kliniklerden fiyat aldıysanız, bunları karşılaştırırken nelerin dahil olup olmadığını öğrenin.
 • Fiyat teklifleri implant ve kronu da içermelidir. Ekstra vidalı sistemler veya t base sistemler kullanılması gerekli olabilir. Gereken kişilerde çok büyük avantaj sağlayan bu sistemler için ekstra ücretler eklenmektedir.
 • Ağız ve diş sağlığınız bakımından size yararlı olacak işlemlerin dışında kalan uygulamalara para harcamamak için doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alın.
 • Tüm bu faktörler hesaba katıldığında ortalama bir implant işleminin maliyeti 3000 – 5000 TL arasında değişmektedir
 • Üzerine gelecek hibrit, t-base, ideal vidalı sistemler için de aynı şekilde ekstra ücret yansımaktadır.

İmplant Markaları

Günümüzde piyasada çok fazla sayıda implant markası bulunmasına karşın marka tercihinde bulunurken, hekiminizin önerileri ve marka araştırmanız önemlidir. Artık başarısını ispat etmiş çok farklı markalar vardır. İmplant markası seçiminde implantın üretildiği ülke de önemli olmakla birlikte asıl önemli olan implantın kalitesidir. Kliniğimizde tercih ettiğimiz implant markaları şunlardır.

 • ITI (Straumann): implantları, çok tercih edilenler arasında gelir. İsviçre menşeilidir. Kendine ait pek çok patenti bulunan firma, hekimler tarafından da en çok önerilen markadır. Dünyada implant üretimi yapan ilk firmalardandır.  https://www.straumann.com/

Üst yapı protezi hariç: 600 Euro

İmplant Markaları
İmplant Markaları
 • Medentica: Straumann group implantlarındanır. Almanya menşeili bir firmadır. Yıllarca üst yapı üretim firması olarak bulunmuş, Straumann grup ile implant sektöründe bulunmaktadır. Üst segment bir implanttır.

https://www.straumann.com/medentika/us.html

Üst yapı protezi hariç: 500 Euro

 • NTA, Nobel Biocare, Astra , MIS, Xive, Bego, Biomet, İmplance, Nucleoss implantları da sıklıkla tercih edilen markalar arasındadır.

Üst yapı protezi hariç: 400 Euro

İmplant Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş kayıplarının telafi edilmesi için uygun şartlar mevcut ise, en çok tavsiye edilen ve en sağlıklı tedavi yöntemi olan implant, ağız ve diş sağlığı konusunda uzun soluklu sonuçlar elde edebilmeyi sağlamaktadır. Estetikle sağlığı aynı paydada buluşturan bu tedavinin en doğru şekilde nasıl yapılacağına diş hekimi karar verecektir. Fakat, hastaların da dikkat edebileceği bazı önemli ayrıntılar mevcut.

İmplant yaptırırken dikkat edilecek noktalar şöyle sıralanabilir:

 • İmplantın saf titanyum maddesinden yapılması gerekmektedir. Çene kemiğiyle en kolay uyum sağlayan titanyum maddesine başka metallerin karışması çok ciddi sorunlara sebep olabilir
 • Uygulanacak implantın patent sahibi ve garantili olması
 • İmplant markasının geçmişi ve bu konudaki başarıları
İmplant Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Tedavi için başvurduğunuz diş hekiminin implant uygulamaları konusundaki referansları
 • Çene kemiğinin implant için uygun olup olmadığı. Bu konuya muayene sonrası diş hekimi karar verecektir
 • İki boyutlu röntgenin yeterli olmadığı durumlarda tomografi ile değerlendirilmesi gereklidir. Üç boyutlu röntgenler ise daha detaylı analiz için önemlidir
 • En önemli noktalardan bir diğeri de uygulayan hekime güvendir
 • İmplant başarısında uygulanan implantın kalitesi, uygulayan hekimin hassasiyet ve bilgisi çok önemlidir. Ayrıca implant üstüne gelecek olan protez tipi de başarıda belirleyicidir. Yüksek kuvvet gelmesi planlanan bölgelerde uygulanacak sayı artabilir. Tüm çene protezlerinde genellikle üst çene 8 ve alt çene 6 adet implant uygulaması yapılmaktadır.

İmplant Tedavi Süreci

İmplantlar, titanyum maddesinden üretilmiş vidalar olarak düşünülebilir. İmplant işleminin amacı sağlam diş kökü oluşturmaktır. Çene kemiğine yerleştirilir ve devam eden süreçte, çene kemiğiyle uyumu sağlanır. Kemik yivlere dolar, uyum sağlar ve kalıcı bir sonuç hedeflenir. Tabi ki bu süreçte kişinin ağız bakımı da çok önemlidir.

İmplant tedavisi cerrahi bir operasyondur. İpmlant tedavisi süreci ise şu şekilde işlemektedir;

 • İlk olarak bölgesel anestezi kullanılarak implantın yerleştirileceği alan uyuşturulur. Bu sayede operasyon sırasında hiçbir şey hissedilmez
 • Daha sonra, uygulanacak implantın ebatlarına göre çene kemiğinde boşluklar açılır. Diş çekim işleminin tersi gibi düşünebilirsiniz
 • Titantum vida alana yerleştirilir. Kapama vidası takılır. Kemik tozu eklemesi yapılabilir
 • Açılmış olan diş eti bölgesi dikişler ile kapatılır
 • Kemik kaynama süresi beklenir. Ortalama 2 ay -3 ay bir süreçtir
 • Ölçüler alınır ve planlanan dişler teslim edilir
 • Üst yapı için, estetik bölgelerde ve çoğu arka grup dişlerde özel abutment sistemleri vardır. T-base abutmentler, zirkonyum abutmentler ile estetik ve fonksiyon kaybı ortadan kaldırılır.

Tek bir implantın başarıyla yerleştirilmesi yaklaşık 15 – 20 dakikalık bir süreçtir. Fakat implantın çene kemiğiyle kaynaşması süreci çok daha uzun sürmektedir. Bu süreç, ortalama alt çenede 2, üst çenede 3 ay olarak söylenebilir. Ekstra bazı durumlarda ise 6 ay beklemek gerekli olabilir. Kemikle implantın birbirine uyum sağladığından emin olduktan sonra da implant üstü açılır ve planlanan protezler yapılmaya başlanır.

Bazı hastalarda, implant yapılacak bölgede yeterli kemik dokusu bulunmayabilir. Bu durumda ilgili bölgeye augmentasyon, kemik grefti gibi uygulamalar yapılır ve kemik dokusu istenilen seviyeye çekilir.

İmplant Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazının başında da değinmiştik, implant tedavisiyle ilgili çok fazla yanlış bilgi var. Bu yüzden hastaların büyük kısmı diş hekimine giderken çekiniyor. Genelde implant takıldıktan sonra çok fazla ağrı, sızı, problem olduğu düşünülüyor. Başarılı analiz süreci ve operasyon geçirdiğinizde tedirgin olmanızı gerektiren bir durum yoktur. Kişiden kişiye göre değişen bir miktar farklılık olması normaldir. Genel bilgilendirme olarak;

 • Bu süreçte ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı
 • Genellikle operasyondan 1 gün önce antibiyotik kullanımına başlanması istenir. Operasyondan sonra da doktorun önerdiği şekilde ilaçlar kullanılmalıdır
 • Cerrahi süreç sırasında anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. Sonrasında hiçbir ağrı, şişlik olmayabilir veya diş çekimi benzeri sızlamalar ortaya çıkabilir. Bu ilaçları düzenli olarak kullanan hastalar herhangi bir sorunla karşılaşmayacaklardır.
 • Önlem amaçlı verilen ilaçların hepsi kullanılmasına rağmen yine az miktarda şişlik görülmesi tedirgin etmemelidir, kısa sürede geçecektir.
İmplant Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dikişsiz İmplant (Flapless Surgery) Nedir?

Dikişsiz İmplant (Flapless Surgery) Nedir?

Klasik implant yönteminde öncelikle implantın yerleştirileceği nokta belirlendikten sonra diş eti açılır ve implant yerleştirilir. İmplantın çene kemiğine tam oturması ve kaynaşması için birkaç ay beklenir. Ardından seramik veya porselenden elde edilen diş takılır.

Yapılacak alan tedavi öncesinde detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Her vaka bu planlama için uygun olmayacaktır.

Dikişsiz yapılan implant tedavisinde ise diş eti sadece implantın gireceği kadar küçük bir alan, özel bir alet kullanılarak açılır ve buradan kemiğin içine implantın oturtulacağı yuva hazırlanır. Aynı seansta hazırlanan yuvaya implant ve implant kapağı yerleştirilir. Böylece uygulamanın cerrahi kısmı tamamlanmış olur. Açık cerrahi işleminden çok daha rahat ve basit bir işlem olan bu implant yönteminde herhangi bir kanama, şişlik ve dolayısıyla enfeksiyon oluşmaz. Çoklu implant planlamalarında ve kısmen zor vakalarda uygulanması ancak cerrahi guide ile olabilir. Çünkü kemik miktarı eğer az ise; o bölgeye implant yapılmadan önce net bir şekilde kemik görülmelidir. Bu durum implantın başarısı ile direkt olarak ilişkilidir. İmplant dört duvarı kemik ile çevrili bir alan içinde yerleşmelidir.

Köprü ile İmplant Arasındaki Farklar

Diş eksikliği kişinin hem ağız sağlığını hem de psikolojik durumunu olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Özellikle ön dişlerde meydana gelen diş eksikliği kişinin gülüş estetiğini bozarak istenmeyen görüntülere sebep olabilmektedir. Günümüzde diş eksikliğinin giderilmesi için uygulanan birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri ise köprü ve implanttır.

Köprü ve implant farklı tedavilerdir. Köprü tedavisi için boşluk olan bölgenin iki yanındaki dişler kesilerek protez diş bu iki dişe yapıştırılır. İmplant tedavisinde ise diş kökü olarak çene kemiğine implant yerleştirilerek yapay diş kökü oluşturulur. Tedavi süreci dışında her iki yönteminde kendine özgü artıları ve eksileri bulunmakla birlikte ikisinin arasındaki en önemli fark kullanım süreleridir. Köprü tedavisi ortalama 10 ile 15 yıl arasında değişen bir kullanım ömrüne sahipken, implantlar ömür boyu kullanılacak şekilde tasarlanır. Fakat her iki tedavide de kullanım süreleri ağız bakımı, yeme içme alışkanlıkları gibi birçok faktörden etkilenmektedir.

Köprü ile İmplant Arasındaki Farklar
İmplant Tedavisi Öncesi Sonrası

İmplant Tedavisi Öncesi Sonrası

İmplant tedavisi öncesi ve sonrası arasında hem kişinin gülüşü hem de ağız sağlığı açısından önemli farklar oluşmaktadır. İmplant tedavisinden önce diş kaybı sebebiyle oluşan boşluk özellikle ön tarafta dışarıda görünen bölgedeyse gülümseme esnasında istenmeyen bir görüntünün oluşmasına sebep verir. Toplum içerisinde gülümsemekten kaçınmak veya ağzını açmaktan çekinmek kişinin özgüvenini etkileyebildiği gibi psikolojisinin de olumsuz etkilenmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca eksik diş, beslenirken de ağız içinde bazı problemlere sebep olabilmektedir. Özellikle sert yiyeceklerin eksik diş sebebiyle diş etine temas etmesi rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

İmplant tedavisi yapıldıktan sonra diş sıralamasında bulunan boşluk ortadan kaldırılır. İmplant yapan kişi böylelikle kendisini rahatsız eden görüntüden kurtulmuş olur. Bu da kişinin daha gülümserken daha özgüvenli olmasına ve etrafıyla daha iyi sosyal ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Ayrıca ağız sağlığı açısından da daha iyi bir duruma gelerek gerekli bakımları yapması durumunda ömür boyu implantı kullanabilir.

Diş İmplantlarının Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Diş implantlarını ömür boyu kullanmak hedeftir; bu hedefe giderken kişinin yapacağı ağız bakımı ve düzenli kontrolleri en önemli destektir. Bakımsız bir ağızda uygulanan bir tedavi ne olursa olsun, ömür boyu kullanılabilir denemez. Diğer yandan, köprü gibi uygulamalar ortalama 8-10 yıl kadar kullanılabilmekte, ömür boyunca birkaç kez değiştirilmesi gerekmektedir. İmplantlara ise doğal dişlerle aynı bakımı yaparak uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Diş İmplantlarının Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Ne yazık ki; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) implant ücretini karşılamıyor.

Sizin için uygun olan tedaviyi belirleyecek olan kişi diş hekimidir. Fakat genel uygulamalardan biliyoruz ki benzer şikayetler için bu iki farklı yöntem de kullanılabiliyor. İki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

İmplant: Hastanın çene kemiğine cerrahi operasyonla yerleştirilen ve yapay kök işlevi gören titanyum malzemedir.

Abutment: İmplanta takılan ve diş yerine geçecek olan kuronu yerinde tutma görevini üstlenen bileşendir.

Kuron: Abutmente tutturulan ve doğal diş görünümü sağlayan, seramik malzemeden elde edilen yapay diştir.

Genellikle çekilen dişin yerine implant yaptırma süresi 2 ile 3 ay arasındadır fakat bazı durumlarda bu süre 6 ayı bulabilmektedir.

Cerrahi bir işlem olan implant operasyonun dan önce hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında hasta acı veya ağrı hissetmez. İmplant yapılan hastalarda aynı gün anestezi etkisi dağıldıktan sonra hafif ağrılar olabilir.