Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020

Gülüş tasarımı fiyatları 2020 yılı itibariyle belirli bir oranda artış göstermiştir. Bazı ürünlerin yurt dışı kaynaklı olması ve buna bağlık artan döviz kurunun yansımaları kaçınılmazdır. Ayrıca, gülüş tasarımı pek çok estetik diş hekimliği uygulamasını bir arada bulundurur. Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenlerde, bu uygulamaların uygun olan bazıları seçilerek uygulanmaktadır.

 • Gülüş tasarımında en önemli aşama planlamadır. Hasta estetik beklentisini ve ihtiyacını net olarak ifade etmelidir. Beklenti, hekim ile beraber değerlendirilmelidir. Gerek görülürse dijital ve analog olarak, tedavi tasarımı üzerinde konuşulmalıdır.

Gülüş tasarımı fiyatları 2020 konusunda net konuşabilmek için hastanın şikayetlerine ve ihtiyaçlarına bakmak gerekir. Her hasta aynı uygulamalara ihtiyaç duymaz. Gülüş tasarımı, çeşitli dental uygulamaları kapsayan bir süreçtir ve sadece diş hekiminin hasta için gerekli gördüğü işlemler gerçekleştirilerek hastanın yepyeni bir gülüşe sahip olması sağlanır.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020 Yılında Arttı mı?

Gülüş tasarımı fiyatları 2020 yılında artış gösterdi. Bunun pek çok sebebi vardır. Bunlara ayrıntılı olarak girmeyeceğiz. Diş hekimleri için bir rehber olan “Türk Diş Hekimleri Birliği” her yıl hangi işlemler için hangi illerde ne kadar ücret alınmasını önerdiğini açıklar. Açıklanan yeni ücretlere göre, gülüş tasarımı uygulamaları kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin de ücretlerinde artış olduğunu söyleyebiliriz.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve gülüş tasarımı haricindeki uygulamaların fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Tedavi KDV Hariç Ücret KDV Dahil Ücret
Dişhekimi Muayenesi 101,85 110,00
Diş Röntgen Filmi (Periapikal) 55,56 60,00
Panaromik Film 143,52 155,00
Aşırı Kole Hassasiyeti Tedavisi (Tam Çene) 250,00 270,00
Diş Ağartma (Beyazlatma – Tek Diş ) 143,52155,00
Diş Ağartma (Beyazlatma – Alt-Üst Çene) 1.851,85 2000,00
Veneer Kuron (Akrilik) 527,78570,00
Veneer Kuron (Seramik) (Kıymetli metal ve zirkonyum ücreti hariç) 662,04715,00
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 800,93865,00
Laminate Veneer Kuron (Akrilik) 638,89690,00
Laminate Veneer Kuron (Seramik) 1.601,851.730,00
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) 1.537,04 1.660,00
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 1.916,67 2.070,00
Botoks Uygulama 699,07755,00
Detartraj (Diş Taşı Temizliği – Tek Çene) 171,30185,00
Subgingival Küretaj (Tek Diş) 92,59100,00
Gingivektomi (Tek Diş) 180,56195,00
Tunnel Operasyonu (Tek Diş) 250,00270,00
Coronale Kaydırma veya Slyding Flap 250,00270,00


Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020 Yılının Sonunda Arttı

TedaviKDV Dahil Ücret
Dişhekimi Muayenesi 200,00
Diş Röntgen Filmi (Periapikal) 60,00
Panaromik Film 155,00
Aşırı Kole Hassasiyeti Tedavisi (Tam Çene) 270,00
Diş Ağartma (Beyazlatma – Tek Diş ) 250,00
Diş Ağartma (Beyazlatma – Alt-Üst Çene) 3000,00
Laminate Veneer Kuron (Seramik) 2900,00
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) 2.900,00
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 3.070,00
Botoks Uygulama 1500,00
Detartraj (Diş Taşı Temizliği – Çift Çene – Air Flow – Flor) 500,00
Subgingival Küretaj (Tek Diş) 100,00
Gingivektomi (Tek Diş) 250,00

Peki, gülüş tasarımı hangi işlemleri kapsamaktadır? Bu işlemler neye göre belirlenmektedir? Bu soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Gülüş Tasarımı Uygulamaları Neye Göre Belirlenir?

Hangi işlemlerin yapılacağını etkileyen faktörler çeşitlidir. Yaşam tarzı, yaş ve istekler oldukça belirleyicidir. Hastaların talep ettiği temel noktalar, nasıl bir gülüş tasarımı yapılacağını belirler, diyebiliriz:

 • Hastaların büyük bir kısmı daha genç ve dinç bir görüntü istemektedir. Yetişkinlik dişlerinin tekrar daha uzun ve belirgin hale getirilmesiyle bu istek karşılanabilir.
 • Zamanla aşınmış dişlerine, eski uzunluk ve formuna kavuşması estetiğe olumlu yansımaktadır.
 • Açık olan diş arası boşluklar bazı kişiler için rahatsız edicidir.
 • Daha beyaz ve form olarak doğal dişler bir çok kişinin beklentisidir.
 • Bazı kişiler ise sosyal hayatın gerekliliklerine göre gülüş tasarımı yaptırmak istemektedir. Kimi daha olgun bir gülümseme, kimi ise daha dinamik ve sempatik bir gülümseme istemektedir. Bunlar da gülüşün yatay, oval gibi farklı şekillerde yapılandırılmasıyla karşılanabilir.
 • Ön dişlerde oluşmuş çürükler de estetik olarak çözüm ihtiyaçtır. Siyah ve kırık dişler estetik olarak hiçbir zaman kabul edilmez.
 • Bazı hastalar da yüz şekline uygun bir gülümseme isterler. Nizami bir burun ve ön plana çıkan dudaklara sahip kişiler, dişlerin çok ön plana çıkmamasını isteyebilirler.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020: Hangi İşlemler Uygulanıyor?

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020
Gülüş Tasarımı Fiyatları 2020

Gülüş tasarımı için diş hekimine başvuran hastaların en çok denk gelinen birkaç talebinden bahsettik. Estetik diş hekimliği uygulamaları, bu taleplerin hepsini karşılayabilmek adına farklı diş hekimliği uygulamalarını kullanır. Hastayla yapılan uzun görüşmeler sonucunda, aşağıdaki tedavilerden biri ya da birkaçı uygulanabilir:

 • Planlama en önemli aşamadır ve doğru planlama için fotoğraflar, ölçüler üzerinden çalışmalar gerekebilir.
 • Laminate Veneer (Yaprak Porselen): Küçük, kırık, şekilsiz, koyu renkli dişler için dişin ön yüzeyine yerleştirilen gülüş tasarımı uygulamasıdır. Dişte aşındırma olmadan (non-prep) veya minimal aşındırmalar ile uygulanabilir. Cam seramiklerin estetik üstünlüklerinden yararlanılır. Kuvveti yüksek ve direnç dayanımı olan özel yapıştırıcılar ile dişe yerleştirilir. Emax ve Ips Empress kullanılan cam seramiklerdir.
 • Kron (Kaplama): Veneer’den farklı olarak, uygulama dişin tümünedir. Diş, adeta bir şapka gibi çepe çevre sarılır. Madde kaybı yüksek veya tutuculuk kapasitesi düşük dişlerde tercih edilir. Gülüş tasarımı uygulamaları arasında en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden bir diğeridir. Tam seramik (Emax, Empress) veya zirkonyum, tercih edilen materyallerdir.
 • Şeffaf Diş Telleri ve Şeffaf plak tedavisi: Geleneksel metal diş tellerinin yerine; içinde metal olmayan porselen braketler kullanılabilir veya hiç tel ihtiyacı olmadan plaklar ile tedavi gerçekleştirilebilir. Isırma bozukluklarını, çarpık dişleri ve hizalanma sorunlarını tedavi etmekte başarılıdır.
 • Ortodonti Tedavileri: Dişlerin hizalanmasında ileri seviye sorunlar varsa çeşitli ortodonti tedavilerine başvurulabilir.
 • Diş Beyazlatma: Parlak ve genç bir gülümsemenin bir diğer koşulu beyaz, temiz dişlerdir. Yaşlandıkça renklenen ve lekelenen dişlerin yıllar önceki görünümüne kavuşmasını sağlar.
 • Kompozit Lamina (Bonding): Ön diş estetiğinde; diş çürükleri, kırıklar, çatlaklarda uygulanır. Ayrıca dişler arası boşlukları olan veya bölgesel diş renklenmelerinde tercih edilebilir.
 • İmplant: Diş implantları, diş eksiklikleri için çok iyi bir tedavidir. Ön diş eksikliklerinde de uygulanabilir. Tomografi ile değerlendirilen kemik yapısı uygunsa, implant ve üzerine estetik bir şekilde dişi yerleştirilebilir.
 • Pembe Estetik: Diş ve diş eti estetikte bir bütündür ve ikisi de tam olmalıdır. Eğer diş eti sağlıklı değil ise; ilk olarak diş eti tedavisi ile başlanır. Pembe estetik için yapılabilecek farklı tedaviler vardır. Karar verirken yine estetik analizler yapılır. Bunlar botoks, gingivektomi, gingivoplasti, reverse vestibuloplasti gibi yöntemlerdir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımı fiyatları 2019 yılına göre biraz daha artış göstermiş olsa da bu uygulamaların yıllar boyu sürecek, sağlıklı ve etkili bir gülüş sağladığını unutmamak gerekir. Önemli olan doğru tedavi olmak ve yıllarca sağlıklı bir şekilde kullanmaktır. Diş hekimiyle yapılan ayrıntılı görüşmeler, hem maddi açıdan hem de tedavinin sonuçları açısından hastanın beklentilerini en doğru şekilde karşılamak amacıyla gerçekleştirilir.

Gülüş tasarımı uygulamaları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

Gülüş Tasarımı – Sıkça Sorulan Sorular

Gülüş estetiği için gerçekleştirilen tedavi ve restorasyon çalışmaları, tedavi planlamasına göre değişkenlik gösterir. Tek gün, tek seansta bitebilir veya bir ay kadar sürebilir. Hastanın ağız ve diş sağlığı ne kadar yerindeyse o kadar çabuk sonuca ulaşılabilir.

Diş etleriyle ilgili bir sorun varsa, bunun tamamen iyileşmesini sağlamak gerekebilir. İmplant gibi tedaviler de yapılacaksa prosedürün toplam süresi üç ay ile bir yıl arasında artabilir.

Sigara kullanımı gülüş tasarımı için bir engel değildir. Fakat bazı noktalara da dikkat edilmesi lazımdır. Örneğin, sigara içenlerde periodontal hastalıklar daha sık görülmektedir. Dolayısıyla önce bu sorunların halledilmesi gerekmektedir. Sigara iyileşme hızını yavaşlatmaktadır.

Sigara kullanımı diş beyazlatma konusunda da bazı dezavantajlar yaratmakta, dişlerin istenilen beyazlığa kavuşmamasına neden olabilmektedir.

Teorik olarak bakıldığında her diş hekimi estetik gülüş tasarımı yapabilecek eğitime sahiptir. Bununla birlikte, her diş hekimi kişiye özel gülüş tasarımı yapamayabilir, daha önceden yapmamış olabilir. Konu özelinde pratik yapmış olmak ve bunu sağlayacak bir ekip ile çalışmak önemlidir. Estetik restorasyonlarda diş teknisyenlerinin de önemi büyüktür. Ayrıca gülüş tasarımı konusunda sertifikalı eğitimler de verilmektedir.

Gülüş tasarımı uygulamaları içerisinde pembe estetik, yaprak porselen kaplama, diş beyazlatma gibi pek çok prosedür mevcuttur. Temel amaç, hastanın güzel ve etkili bir gülüşe sahip olmasını sağlamaktır. Bunun için hangi uygulamaların yapılacağı, hastanın genel durumuna göre değişebilir.

Estetik normlara uygun ve güzel bir gülümsemeye kavuşmak temel amaç olsa da aynı zamanda dişlerin işlevselliğini ve hastanın ağız sağlığını koruyacak işlemleri de kapsamaktadır.

Ayrıca, etkili ve düzgün bir gülümsemeye sahip olmak, hastaların psikolojilerini de doğrudan etkilemektedir.

Profesyonel ve uzman bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilen gülüş tasarımı, dişlerin işlevselliğini dikkate alarak yapılır. Kullanılan malzemelerin tamamı, diğer diş hekimi prosedürlerinde de kullanılabilen malzemelerdir. Bu sebeple herhangi bir diş hekimi tedavisinde ne kadar risk varsa gülüş tasarımında da o kadar risk vardır.

Diş hekiminin ve ekip tecrübesine bağlı olarak, kişiye özel gülüş tasarımını yapılabilme ihtimali artmaktadır. Gülüş tasarımında, hekimin estetik algıları ve el becerisi de devreye girdiği için tecrübe önemlidir. Yüzün karakteri ve uyumu dikkate alınarak yapılmalıdır. Estetik diş hekimliği konusunda uzman biri en doğru tasarımı yapabilir.

Estetik bir gülüşe sahip olmak için gerekli olan işlemler kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin, gülüş estetiği kapsamında kuron ve köprüler yapılmışsa, bu tedavilerin 10 yıl boyunca kullanılabileceği öngörülür. Başka işlemlerin de kullanım ömrü vardır. Dolayısıyla, sabit bir sayı vermek mümkün değildir. Bu konuda en ayrıntılı bilgiyi, ayrıntılı bir diş hekimi muayenesinden sonra öğrenebilirsiniz.