Gülüş Tasarımı Fiyatları 2019
gülüş tasarımı fiyatları 2019

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2019

Gülüş tasarımı fiyatları 2019 yılı itibarıyla önceki yıllara göre güncellenerek uygulanacak işlemler bazında tekrar belirlenmiştir. İçinde bulunduğumuz 2019 yılını düşündüğümüzde geçmiş yıllardan farklı olarak fiyatlar, önceki yıllara göre maliyetlerdeki değişikliklerden ve ithal olan ürünlerdeki kur farklılıklarından etkilenmiştir.

Diş tedavi ücretleri Dişhekimlerinin Uygulayacakları Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi çerçevesinde güncellenerek uygulanacak işlemler bazında tekrar belirlenmiştir. Diş tedavi malzemelerinde ve cihazlarında, ithal ürün oranı bilindiği gibi çok yüksektir. Dolayısıyla gülüş tasarımında tedavi süresi ve maliyet; diş hekiminize, planlanan işlemlere, bulunduğunuz şehre, sağlık sigortanızın seviyesine, ağız sağlığınızın durumuna ve kişisel tasarım taleplerinize göre belirlenecek plana bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Planlamanın, bu işin en temel ve hassas noktası olduğu unutulmamalıdır.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2019 Yılı Kriterleri

Diş hekiminiz tedaviye başlamadan önce mevcut ağız sağlığınızı tespit etmek için sizi muayene edecek, tasarım sürecinizi de büyük ölçüde bu muayene belirleyecektir. Beklentilerinizi bu aşamada detaylı olarak anlatmanız önemlidir. Tıpkı diğer yıllardaki gibi gülüş tasarımı fiyatları 2019 yılı içerisinde de sağlık sigortanızın tedavi maliyetini kısmen/tümüyle üstlenmesi söz konusuysa bütçeniz için belirleyici bir unsur olacaktır.

Uygun bakım metotları ve düzenli diş kontrolleri ile gülümsemenize hem doğal hem de estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz. Üstelik bütün bu tedavi süresince uygulanacak işlemlerin dişler üzerindeki etkisi oldukça uzun ömürlüdür. Her şey gibi dişlerde bakıma ihtiyaç duyar. Periyodik hekim kontrollerinizde, uygulanan diş estetiği işlemeleri de kontrol edilir. Uygulanan hem bağlayıcılık değeri ve uyumu yüksek tedaviler (örneğin diş rengi uyumlu dolgular gibi) düzenli bakımla daha da uzun ömürlü olabilir. Porselen malzemelerin kullanıldığı durumlarda ise durum daha da farklıdır: Porselenler, değişim gerekmeksizin 10 yıl veya daha uzun süre dayanabilir.

Gülüş tasarımı nedir?

Dijital Gülüş Tasarımı
Dijital Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, gülümseme görünümünü kozmetik diş hekimliği prosedürleri çerçevesinde iyileştirme ve bu sayede gülüşe daha estetik bir görünüm kazandırma işlemidir. Gülüş tasarımı yapılırken kullanılan bazı unsurlar şunlardır:

 • Yaprak porselen (Laminate Veneer)
 • Zirkonyum kaplama
 • Bonding (Kompozit Lamine)
 • İmplant
 • Diş eti seviyeleme
 • Beyazlatma

Bu tedavi kapsamında uygulanacak metotlar yüzünüzü, ten ve saç renginizi, dişlerinizi (renk, genişlik, uzunluk, şekil), dişlerinizin ne kadarının göründüğünü, diş eti dokusunu ve dudaklarınızı içerir. Ayrıca -eğer tıbbi açıdan uygunsa- görünüşte kişisel taleplere de yer verilebilmektedir.

 

Gülüşünüz ya da dişlerinizde hoşunuza gitmeyen şey nedir? Kozmetik diş hekiminizin bu soruya verdiğiniz yanıtlara göre tedavi kapsamına alabileceği bazı işlemler vardır.

Gülüş tasarımı nasıl oluyor?

 • Diş Rengi Değiştirme

Diş rengine bağlı oluşan estetik problemler çeşitli yöntemlerle ortadan kaldırılabiliyor. Bölgesel renklenmeler çözülebiliyor. Ayrıca gümüş veya amalgam diş dolguları doğal, diş rengindeki kompozit restorasyonlarla değiştirilebiliyor. Ayrıca diş beyazlatma ile dişlerin rengi iyileştirebiliyor.

 • Hizalama

Yivli, üst üste binen veya aralarında boşluk bulunan dişler gerektiğinde ortodonti veya invisalign (şeffaf plak) ile düzleştirilebilir ve hizalanabilir. Gerek görülürse ufak düzenlemeler (kısaltma, uzatma) yapılabilir.

 • Eksik Diş Tamamlama

Bir veya daha fazla eksik diş, gülümsemenizin görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir. Eksik dişler dental implantlar, köprüler veya kısmi takma dişler ile tamamlanabilir. Bu problem aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu düşüreceği için uzun dönemde beslenme ile ilgili sorunlar da ortaya çıkacaktır.

 • Uyum ve Denge Tertibi

Düzgün olmayan veya çatlağı/kırığı bulunan dişler, daha iyi bir görünüm için kozmetik olarak iyileştirilebilir. İki dişte kendi içinde altın orana sahip olabilir fakat simetri olmadan uyumsuz görüneceklerdir.

 • Dudaklar ve Yanak Faktörlü Müdahale

Gülüş tasarımı kategorisindeki ortodonti ve/veya oral ameliyatlar (çene, yüz) da dâhil olmak üzere belirli metotlarla şekilsiz veya yaşlı bir görünüme sahip yüze arzu edilen estetik biçim kazandırılabilir. Dudak dolguları, yanak yağ dokusunun alınması (bişektomi) ile ayrı bir denge üzerinde çalışılabilir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş Tasarımı Fiyatları
Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüşünüzün estetik bölgesindeki dişlerinizin rengine, hizasına ve dengesine ek olarak (gülüşünüzü gösteren üst ve alt dişlerin kesiti), dişlerinizin ve kozmetik diş hekiminizin değerlendireceği gülüşün birkaç özelliği vardır. Bunlar şunları içerir:

Diş Boyu : Uzun dişler genç bir görünüm verir. Yaşlanma, tarihi daha kısa dişlere neden olan aşınma ve yıpranma tarihinde; geniş bir gülümseme de dişlerin daha kısa görünmesini sağlar. Daha kısa dişler için bir tedavi, iki ön merkezi dişin kompozit lamina (bonding) veya porselen kaplamalar ile yeniden şekillendirilmesi ve uzatılmasıdır. Sıkıntılı ve memnun kalmış bir gülümsemeniz varsa, kozmetik diş hekiminiz diş eti çizgisini ayarla ve lazer diş hekimliği şirketleri nasıl hazırlanır? Gerekirse kron boyu uzatması sağlanabilir. Dişinizin boyu uç kısma eklenerek arttırılacağı gibi diş eti bölümünden da ilerlenerek, ayarlanabilir.

Dişlerin uzatılması aynı zamanda genel yüz görünüşünüzü de etkileyebilir. Örneğin, yuvarlak yüzlü bir bireydeki düzgün, uzun, kare dişler görsel olarak daha zayıf bir yüz hattı algılanmasını sağlar.

Gülüş Çizgisi: Gülüş  çizgisi, üst dişlerinizin kenarlarını yan yana takip eden hayali bir çizgidir, bu ideal olarak gülümsediğinizde alt dudağınızın eğrisi ile aynı olmalıdır. Bu standart referans noktası, yeni dişlerinizin ne kadar oluşturulması gerektiğini belirlemek için kullanılabilir.

Diş Oranları:  Kozmetik diş hekiminiz birbirleriyle doğru orantılı olup olmadıklarını belirlemek için dişlerinizi inceler. Çoğu kişi, iki merkezi ön dişin baskın olduğu ve genişlik-uzunluk oranının altın oran standartları arasında olduğu hoş bir gülümsemeyi tanır. Bu oran, estetik bölgedeki diğer dişlerin uzunluğunu ve genişliğini yönlendirerek gülümseme çizgisinin dengeli görünmesini sağlar.

Diş Dokusu ve Karakterizasyonu:  Sanatsal bakıldığında , doğal dişlerin veya fotoğraflarda gördüğünüz doğal görünüm ve his ile eşleşmenin yanı sıra, daha kadınsı veya daha erkeksi bir görünüm oluşturmak için kuronlarınızı veya kaplamalarınızı karakterize edebilir. Daha agresif ve düz hatlar, oval dönüşler gibi çok seçenek vardır ve prova aşamasında hekim hasta diyaloğu ile şekillenir.

Gülüş Tasarımı Fiyatı Etkileyen Faktörler

Gülüş tasarımı fiyatı, tedavi yönteminin ne olacağı, ne kadar süreceği, hangi malzemelerin kullanılacağı, diş tedavilerini kapsayan bir sigorta varsa tedavinin ne kadarını karşılayacağına, ağız sağlığının durumuna ve hastanın beklentilerine bağlı olarak değişir.

Estetik gülüş tasarımı fiyatı, tedaviye başlamadan önce başka bir ağız sağlığı sorunu tespit ederse bunun tedavi ücreti de total fiyata yansıyacaktır. Örneğin mevcut bir diş eti hastalığı varsa öncelikli tedavi gerektirmektedir.

Gülüş tasarımı kapsamında gerçekleştirilen tüm restorasyonlar ve kaplamalar, düzenli bakımla uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Eski nesil restorasyonlarda kullanılarak yerleştirilen kaplamalar için daha kısa bir ömürden bahsedilebilir. Yaprak porselen, tam seramik, emax restorasyonlar ise 10 yıl ve daha fazla bir süre sorunsuzca kullanılması öngörülmektedir.

Gülüş Tasarımı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Gülüş tasarımı sayesinde istenilen, ışıltılı gülüşe kavuşulabilir. Fakat doğru bakım yapılmazsa bu gülüşün ömrü uzun olmayacaktır. Bu yüzden ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

 • Uzun ömrün ilk sırrı; düzenli 6 ayda bir diş hekimi kontrolleridir.
 • Aşındırıcı özelliği fazla olan diş macunları ve sert diş fırçaları tercih edilmemelidir. Yapılan restorasyonların parlaklığını azaltabilirler ya da yüzeylerini çizebilirler.
 • Diş ipi kullanımı, temel ağız ve diş sağlığı açısından önerilmektedir. Gülüş tasarımı yaptıranların da diş ipi kullanımına özen göstermesi gerekmektedir. Düzenli diş ipi kullanımı sayesinde kullanım süresi uzamaktadır.
 • Alkol içeren ağız gargaraları, restorasyon sırasında kullanılan malzemeleri (kompozit, kron, kaplama) olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden alkolsüz gargara tavsiye edilmektedir.
 • Yüksek şeker oranına sahip yiyeceklerin daha az tüketilmesi ve dişlerde lekelenmeleri önlemek amacıyla çay, kahve tüketiminin azaltılması iyi olacaktır.
 • Fazla alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • İğne, toka, kalem arkası, şişe kapakları gibi sert nesneleri çiğneme alışkanlığı varsa bundan vazgeçilmelidir.
 • Bruksizm (diş gıcırdatma) rahatsızlığı varsa gece uyumadan önce koruyucu takmak gerekebilir. Gerekli görülürse botoks ile diş sıkma problemi ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Gülüş tasarımı tamamen hastanın durumuna ve isteklerine bağlı bir uygulamadır. Dolayısıyla, kişiye özel gülüş tasarımı fiyatları konusunda bu alanda yaygın tedaviler yapan bir diş hekimine başvurarak daha kesin cevaplar alınabilir.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler