Sedasyon Nedir?

Sedasyon nedir? Sorusu özellikle son dönemlerde bu yöntemin yaygınlık kazanmasıyla daha çok sorulan ve merak edilen bir konu oldu.

Peki, sedasyon nedir? Sedasyon en temel tanımıyla, bazı tedaviler ve işlemler sırasında hastanın hissedebileceği ağrı, endişe ve korkuyu ortadan kaldırmak için geliştirilen bir anestezi uygulamasıdır.

Sedasyon Nedir? Anestezi ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sedasyon, diş tedavileri esnasında hastanın hissedebileceği ağrı ve sızıların hissedilmemesi, ciddi dental fobisi için, çoklu tedavilerin tek seansta bitirilmesi amacıyla uygulanan bir uyutma yöntemidir. Sedasyon yöntemi kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlar, bilinçli sedasyon ve bilinçsiz sedasyondur. Bilinçli sedasyonda hastanın bilinci açıktır ve doktorun söylediği şeyleri anlayıp uygulayabilir. Bilinçsiz sedasyonda ise, hastanın bilinci tamamen kapalıdır ve kendisini derin bir uykuda hisseder.

Derin uyku olarak da bilinen sedasyon yöntemi temelde bir anestezi yöntemi olmakla birlikte genel anesteziden farklıdır. Genel anestezide hastanın bilinci kapalıyken, sedasyon yönteminde hastanın bilinci açıktır kalabilir fakat iki yöntemde de hiçbir acı hissedilmez.

Sedasyon yönteminin anesteziye göre birçok avantaja sahiptir.

  • Anestezi yönteminde hastanın bilinci kapanırken sedasyonda hasta, sadece derin bir uykuya geçer
  • Anesteziden sonra hastanın kendine gelmesi sedasyon yöntemine göre daha zordur
  • Sedasyon yöntemiyle uyutulan hasta uyandığında herhangi bir halsizlik ve yorgunluk hissetmez
  • Sedasyon yönteminde hasta, kısa bir uyku uyumuş ve uyanmış gibi hisseder

Sedasyon Kimlere Uygulanabilir?

Sedasyon yöntemi herhangi bir alerjik rahatsızlığı bulunmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Anesteziye göre oldukça konforlu olan bu yöntem en çok diş hekimi veya iğne korkusu olanlara, mide bulantısı, kusma gibi refleksleri sebebiyle diş tedavisi olamayanlara ve çocuklara uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca birçok işlemin yapılması gereken tedavilerde de hasta sedasyon yöntemiyle uyutularak uzun süreli işlemler tek seansta bitirilebilmektedir.

Çocuklarda Sedasyon İşlemi Nedir?

Sedasyon işlemi tedaviden sonra herhangi bir yan etkisinin bulunmaması ve konforlu bir uyutma yöntemi olması sebebiyle çocuklarda da güvenle uygulanabilir. Özellikle diş hekimi korkusu olan ve işlem sırasında tedaviyi zorlaştırabilecek çocuklarda tercih edilen sedasyon yöntemi son dönemlerde çok tercih edilen bir yöntemdir.

Sedasyonla Hangi Diş Tedavileri Yapılabilir?

Sedasyon yöntemiyle birçok diş tedavisi ve uygulaması yapılabilmektedir. Fakat hastaya en uygun anestezi yönteminin uzman hekim tarafından belirlenmesi gerekir. Sedasyon yöntemiyle uygulanabilen tedaviler ise;

  • Diş çekimi
  • Kanal tedavisi
  • Dolgu işlemleri
  • İmplant tedavileri
  • Her türlü cerrahi tedaviler

Sedasyon Ankara

Sedasyon Ankara gibi büyük şehirlerde daha ulaşılabilesi bir yöntemdir. Küçük şehirlerde ise gerek imkân gerek ekip bulunamadığı için yapılmayabilir. Sedasyon yapılacak klinik ve şartların yeterli olması hayati derecede önemlidir.

Sedasyon Fiyatları Ne Kadar?

Sedasyon fiyatları en az 1000 TL olacak şekilde fiyatlandırılmaktadır. Operasyon süresinin uzunluğuna göre değişebileceği gibi sedasyon sırasında uygulanacak tedaviler de hesaplanır. Buna göre sedasyon fiyatı belirlenir.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Randevu İçin Ulaşın

Tedavi Fiyatları