Sedasyon Nedir?

Sedasyon nedir? Sorusuna verilebilecek en basit cevap; dental fobisi olan kişilere uygulanan diş tedavileri esnasında hastanın yarı uyur hale getirilmesidir, diyebiliriz. Sedasyon işlemi, bazı tedaviler ve işlemler sırasında hastanın hissedebileceği ağrı, endişe ve korkuyu ortadan kaldırmak için geliştirilen bir anestezi uygulamasıdır.

Sedasyon, son dönemlerde daha fazla yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Özellikle birden fazla diş tedavisi görmesi gereken küçük çocukların tedaviden korkmaları veya ani hareketler yapmaları tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu yüzden sedasyon işlemi hem hasta açısından hem de diş hekimi açısından durumu kolaylaştırabilen bir işlemdir. Biz de bu yazımızda çok merak edilen sedasyon nedir? Sedasyon kimlere yapılabilir? Gibi sorulara cevap verdik.

Sedasyon Anestezi Nedir?

Sedasyon, diş tedavileri esnasında hastanın hissedebileceği ağrı ve sızıların hissedilmemesi, ciddi dental fobisi için, çoklu tedavilerin tek seansta bitirilmesi amacıyla uygulanan bir uyutma yöntemidir. Temelinde bir anestezi yöntemi olan Sedasyon, hastanın daha rahat bir şekilde tedavi sürecini tamamlamasına yardımcı olur. Sedasyon lokal anesteziyle birlikte uygulanarak hasta kontrollü bir şekilde uyutur ve tedavi esnasında oluşabilen herhangi bir acıyı veya sesi hissetmez. Uyandığında tedavi sürecini hatırlamayan hasta böylece hem psikolojik hem de fizyolojik olarak daha rahat bir tedavi süreci geçirir.

Sedasyon işlemi genel anestezi uzmanı tarafından uygulanır ve tedavi boyunca hastanın yaşamsal fonksiyonları takip edilir. Tedavi sona erip hasta uyandığında yaşadığı ağrı ve sesleri hatırlamaz. Özellikleri ve uygulanış biçimi sebebiyle anesteziyle karıştırılan Sedasyon ile anestezi aynı şey değildir. Genel anestezide hastanın nefes alması için solunum entübasyon sistem kullanılırken sedasyonda hasta kendisi nefes alıp verir. Sedasyon işlemini kendi içerisinde iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Bunlar; bilinçli sedasyon ve bilinçsiz (derin) sedasyondur.

Bilinçli Sedasyon

Sedasyon yönteminin bir türü olan bilinçli sedasyon nedir? Merak edilen konulardan bir tanesidir. Bilinçli sedsyon işlemi uygulanan hastanın bilinci tedavi boyunca açıktır. Etrafında olan bitenin farkındadır ve doktorun söylediği şeyleri duyup anlayabilir. Bilinçli sedasyon uygulanan hasta tedavi boyunca doktor ile iletişime geçebilir. Bilinçli sedasyonda derin sedasyona göre daha hafif ilaçlar hastaya verilir.

Bilinçli sedasyon işleminde hastanın bilinci açık olmasına rağmen herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Sadece acı hissetmeyecek kadar ilaç verilir ve bilincinin açık olması sağlanır. Bu yönüyle oldukça konforlu bir tedavi süreci yaşayan hasta tedaviden sonra günlük hayatına dönebilir fakat dikkat gerektiren işlerden kaçınması tavsiye edilir.

Bilinçsiz (Derin) Sedasyon

Derin sedasyon yöntemi olarak da bilinen bilinçsiz sedasyon yönteminde hastanın bilinci kapatılarak uyutulur. Bilinçsiz sedasyon yönteminde kullanılan ilaçların dozajı bilinçli sedasyondan daha fazladır. Bu sayede hasta derin bir uykuya dalarak tedavi işlemi sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Özellikle dental fobisi olan çocuk ve yetişkinlerin diş tedavilerinde daha çok tercih edilen bu yöntem, uzman kişiler tarafından yapılan ve oldukça güvenli yöntemlerdendir.

Bilinçsiz sedasyon yönteminde hasta sadece ilaçların yapıldığı zamanı ve uykudan uyandığı zamanı hatırlar. Tedavi sürecinde derin uykuda olduğu için tedaviyi veya tedavi sırasında oluşabilen herhangi bir acıyı hatırlamaz. Bu sayede oldukça konforlu ve rahat bir diş tedavisi sağlanabilmektedir. Hasta memnuniyetinin oldukça yüksek olduğu bu yöntem, günümüzde bilinirliği arttıkça daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Sedasyon ve Genel Anestezi

Derin uyku olarak da bilinen sedasyon yöntemi temelde bir anestezi yöntemi olmakla birlikte genel anesteziden farklıdır. Genel anestezide hastanın bilinci kapalıyken, sedasyon yönteminde hastanın bilinci açıktır kalabilir fakat iki yöntemde de hiçbir acı hissedilmez.

Sedasyonda tedavi uygulanacak hastayı uyku durumuna geçiren ve hastanın bu sat-yede rahatlamasını sağlayan bir yöntemdir. Sedasyon uygulanan hastanın bilinci açık olur ve geçici bir hafıza kaybı yaşar. Genel anestezide ise hastanın bilinci tamamen kapanır. Sinir sistemi kapanan hastanın nefes alma gibi yaşamsal fonksiyonları makineler aracılığıyla gerçekleştirilir.

Sedasyon yöntemi genel anesteziye göre birçok avantaja sahiptir. Bunlar;

  • Anestezi yönteminde hastanın bilinci kapanırken sedasyonda hasta, sadece derin bir uykuya geçer
  • Anesteziden sonra hastanın kendine gelmesi sedasyon yöntemine göre daha zordur
  • Sedasyon yöntemiyle uyutulan hasta uyandığında herhangi bir halsizlik ve yorgunluk hissetmez
  • Sedasyon yönteminde hasta, kısa bir uyku uyumuş ve uyanmış gibi hisseder

Sedasyon Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Sedasyon yöntemi herhangi bir alerjik rahatsızlığı bulunmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Anesteziye göre oldukça konforlu olan bu yöntem en çok diş hekimi veya iğne korkusu olanlara, mide bulantısı, kusma gibi refleksleri sebebiyle diş tedavisi olamayanlara ve çocuklara uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca birçok işlemin yapılması gereken tedavilerde de hasta sedasyon yöntemiyle uyutularak uzun süreli işlemler tek seansta bitirilebilmektedir.

Çocuklarda Sedasyon

Dental fobi veya diş hekimi korkusu bazı çocuklarda görülebilen ve tedavilerini zorlaştırabilen bir korkudur. Diş hekimine götürülen çocuklarda korku veya endişe hissedebilir, hemen oradan ayrılmak isteyebilir. Böyle durumlarda çocuğun rahatlaması ve korkmaması için ona sedasyon işlemi uygulanabilir. Duruma göre bilinçli sedasyon veya derin sedasyon uygulanabilen bu durumlarda hangi yöntemin uygulanacağına uzman hekim karar verebilmektedir.

Özellikle birden fazla dişinin tedavi edilmesi gereken veya uzun süren diş tedavileri gören çocuklarda sedasyon yöntemi sık tercih edilebilmektedir. Çocuklarda sedasyon ile diş tedavisi yaptırmak, çocuğun sağlığı açısından herhangi bir tehlike oluşturmayan güvenilir bir işlemdir. Çocukların diş hekimi korkusunu yenmesi açısından da önemlidir. Çünkü sedasyon uygulanan çocuklar herhangi bir acı veya rahatsızlık hissetmemekte, tedavi sürecini daha rahat bir şekilde atlatabilmektedir.

Sedasyon Nasıl Yapılır?

Sedasyon işlemi genel itibariyle iki şekilde uygulanabilir. Derin sedasyon veya bilinçli sedasyon işlemlerinden hangisinin uygulanacağına tedaviden önce uzman hekim karar verir. Hafif sedasyon uygulanan hastanın bilinci açık olur ve tedavi süresinde hekimle konuşabilir. Fakat sedasyonun etkisi geçince herhangi bir şey hatırlamaz. Derin sedasyonda ise hasta derin uykuya dalar fakat bilinci açıktır. Kendisi nefes alıp verebilir.

Sedasyon türüne karar verildikten sonra ilaç verilmesi için damar yolu açılır. Çocuklara uygulanan sedasyonda çocuk damar yolu açmaktan korkuyorsa önce damla yoluyla sedasyon uygulanabilir. Hastayı uykuya geçirecek ilaçlar verilip hasta derin uykuya geçtikten sonra diş tedavisine başlanır. Hastanın yaşamsal fonksiyonları anestezi uzmanı tarafından takip edilir ve tedavi bu şekilde devam eder. Tedavinin bitmesiyle birlikte sedasyon işlemi de sonlandırılır. Hasta uyandığında hiçbir şey hatırlamaz ve uykudan uyanmış gibi hisseder.

Sedasyonla Hangi Diş Tedavileri Yapılabilir?

Sedasyon yöntemiyle birçok diş tedavisi ve uygulaması yapılabilmektedir. Fakat hastaya en uygun anestezi yönteminin uzman hekim tarafından belirlenmesi gerekir. Sedasyon yöntemiyle uygulanabilen tedaviler ise;

  • Diş çekimi
  • Kanal tedavisi
  • Dolgu işlemleri
  • İmplant tedavileri
  • Her türlü cerrahi tedaviler

Sedasyon Fiyatları 2021

Sedasyon işlemi hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilen bir yöntemdir. Bununla birlikte farklı tedavilerde kullanılabilen bir yöntemdir. Sedasyon fiyatını belirleyen bir diğer unsur da sedasyonla birlikte hangi tedavinin yapılacağıdır. Net fiyat ancak hekimin kontrolünden sonra belirlenmekte birlikte sedasyon fiyatları 2021 yılı itibariyle ortalama 1.200 TL’den başlamaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü