Emax Diş Kaplama

Emax diş kaplama son derece estetik bir uygulama olmasının yanı sıra uzun ömürlü olması sebebiyle de popüler bir uygulama. Özellikle ön dişlerdeki bozuklukları gidermek için en iyi seçeneklerden biri. Fakat bu yalnızca ön dişlerde kullanır demek değildir. Arka dişlerde de (köprüler hariç) güvenle kullanılmaktadır.

Emax diş kaplama şu anda Dünya çapında en çok uygulanan estetik diş hekimliği tedavileri arasında sayılabilir. Laminate veneer (yaprak porselen), tam kron, endokron gibi bir çok estetik materyal emax ile üretilebilmektedir. Bu yazımızda emax kaplama avantajları, nasıl hazırlandığı ve fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz.

Emax Diş Kaplama Nedir?

Emax Diş Kaplama
Emax Diş Kaplama

Empress diş kaplama olarak da bilinen emax diş kaplama, lityum disilikat cama dayanan ve kuvars, lityum dioksit, fosforoksit, alümina, potasyum oksit gibi elementlerden oluşan tamamen seramik bir diş kaplama sistemidir.

Emax empress bazlı seramik protezler, mükemmek ışık geçirgenliği, dayanıklılığı ve gücü nedeniyle oldukça sık tercih edilmektedir. Estetiği sağlayan ışık geçirgenliği ve doğal dişe çok yakın ışık yansımalarıdır. En çok ön dişlerdeki kuronların ve kaplamaların üretimi için endikedir.

Kimler Empress Diş Kaplama Yaptırabilir?

Empress diş kaplama, aşağıdaki estetik kusurların düzeltilmesi için önemli çözümler sunar. Bu anlamda gülüş tasarımı ve gülüş estetiği uygulamaları arasında popüler bir uygulamadır.

 • Lekeli dişler: Temizlenemeyecek düzeyde derin ve dişin yapısına işlemiş lekeler. Emax kuronlar ve yaprak porselen ile lekeli dişlerin eski, parlak kıvamına kavuşması sağlanabilir.
 • Eğri dişler: Özellikle ön dişlerdeki eğri dişlerin yapısını ve şeklini düzeltmek için kullanılabilir. Belirli düzeye kadar eğrilikler için Laminate Veneer gayet başarılı sonuçlar üretmektedir.
 • Kanal tedavisi uygulanan dişler: Kanal tedavisi uygulanan dişler kırılgan olma eğiliminde olabilirler. Emax uygulaması bu tür dişleri restore etmek için hem işlevsel hem de estetik çözümler sunar.
 • Kırık dişler: Geniş aralıklı dişler ya da travmaya bağlı olarak hasar gören dişler emax kuronlarla tedavi edilebilir.

Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?
Emax Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Emax kuronlar, diş hekiminin ofisinde de hızlı ve rahat bir şekilde hazırlanabilir. Diş hekimi önce doğal diş yapısının ince bir tabakasını çıkararak hazırlıklara başlar. Ardından dijital veya klasik sistemler yardımıyla dişlerin bir modelini oluşturur.

Son olarak freze makinesi, protezin uygun şeklini üretmek için lütyum disilikatın monolitik bloğunu keser. Bu, kuronun tek bir bloktan yapıldığı anlamına gelir. Bu yüzden Emax kuronlar oldukça güçlü bir yapıya sahiptir.

Emax diş kaplama uygulamasının son aşaması ise diş hekiminin kuronu dişe göre ayarlayarak dişe yapıştırmasıdır. Tek bir randevuda Emax kaplama işlemi tamamlanabilir.

Emax Empress Kaplama Avantajları Nelerdir?

 • Doğal dişlerle uyumludur: Emax kuronlar, yarı saydam ve gerçekçi bir görünüme sahiptir. Işık yansımaları doğal dişin mine dokusuna çok yakındır.
 • Tamamen seramiktir: Emax temelli protezler, porselenin altında metal alaşım içermezler. Bu sayede alttaki metalin gri çizgisi diş etlerinde görünmez. Ayrıca zirkonyum da içermedikleri için opak bir alt yapı yoktur. Daha canlı sonuçlar vermektedir.
 • Dayanıklıdır: Cam seramik ve mukavemeti yüksek lityum disilikattan yapıldıkları için çatlama ve kırılma olasılıkları çok düşüktür.
 • Diş yapısını korur: Çok güçlü malzemeyle üretildikleri için ince kesitlerle hazırlanabilirler. Bu sayede hem optimum estetik sağlar hem de doğal diş yapısının minimum düzeyde çıkarılmasını gerektirir.

Emax Diş Kaplama ve Gülüş Tasarımı

Empress Diş Kaplama ve Gülüş Tasarımı
Empress Diş Kaplama ve Gülüş Tasarımı

Bu materyal estetik diş hekimliğinin ve gülüş tasarımının temelidir. Bir çok estetik restorasyon;

 • Laminate veneer
 • Tam Seramik Kron
 • İnley, Onley, Overlay
 • Endokron

Emax ile üretilmektedir. Emax bir markadır fakat bu cam seramik materyaller arasında en başarılısı sayılabilir. Gülüş tasarımı uygulamalarında da yukarıda bahsettiğimiz yöntemler sıklıkla tercih edilmektedir.

Emax Diş Kaplama Fiyatları

Emax fiyatları, hastanın ağız ve diş sağlığının genel durumuna, kaç adet dişe Emax uygulanacağına ve diş hekiminin uzmanlığına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, hastanın uygulama öncesi farklı tedavileri yaptırması da gerekebilir. Türk Diş Hekimleri Birliği’nin 2020 yılı için açıklamış olduğu tedavi ücret tarifesini buradan inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için diş hekiminizden randevu isteyiniz.