Ağız Kokusu Neden Olur?
Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu neden olur?” sorusu, diş hekimlerinin en sık karşılaştığı sorulardan bir tanesi. Ağız kokusu, ağız ve diş sağlığı ile ilgili olabileceği gibi, başka hastalıklarla da alakalı olabilir. Kokunun kaynağı incelenerek teşhis edilmelidir. Başlangıçta sakız çiğneme ya da sprey kullanma gibi yöntemlerle bastırılsa da önemli sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir.

 • Gargara,
 • Sprey,
 • Sakız, geçici çözümlerdir. Kaynak araştırılmalıdır.

Ağız kokusu neden olur?” sorusunu cevaplamak için hastanın kendi çabalarıyla yapabileceği şeyler var. Örneğin, yeme alışkanlıklarını değiştirmek ya da yeterince sağlıklı olmayan yaşam koşullarını iyileştirmek gibi önlemler ağız kokusunu gidermeye; haliyle ağız kokusunun sebeplerini de anlamaya yardımcı olabilir.

Diş kaynaklı koku olabileceği gibi diş kaynaklı olmayan ağız kokuları da vardır. Spesifik teşhis metotları kullanılarak kaynak tespit edilebilir. Buna göre çözüm protokolü belirlenmelidir. Bir çok hastalık için bu sayede ön tanı yapılabilmektedir.

Ağız Kokusu Neden Olur?
Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız Kokusu Neden Olur? Hangi Sağlık Sorunlarıyla İlişkilidir?

Sosyal yaşamda, iş hayatında ya da gündelik yaşamda bazı problemlere ağız kokusu neden olur. Çok yakın olmadığımız kişiler, ağzımızın koktuğunu söylemeye çekinirler fakat mümkün olduğunca da bizden uzak durmaya çalışırlar. Bu durum, iletişimsizlik kaynaklı pek çok problemi beraberinde getirir.

Yakınlarımız vasıtasıyla ağız kokusu problemimiz olduğunu öğrendik. Peki, bu durum ne tür sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir?

Ağız kokusu, ağızda kötü bir tatla birlikteyse diş eti hastalıklarına işaret ediyor olabilir. Dişlerde biriken plakların sebep olduğu bu hastalıklar tedavi edilmezse; diş kayıplarına sebep olabilir, hatta çene kemiğine bile zarar verebilirler.

Diğer ağız kokusu nedenleri şunlardır:

 • Ağızda meydana gelen enfeksiyonlar, diş eti iltihapları
 • Diş çürükleri
 • Ağız kuruluğu
 • Pnömoni, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
 • Karaciğer hastalığı
 • Reflü gibi sindirim sistemi hastalıkları da mideden gelen ağız kokusu kaynağı olabilir.

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu, genellikle ağız ve diş sağlığını ilgilendiren faktörlerle ilintilidir. En çok rastlanan ağız kokusu nedenleri şunlardır:

 • Diş ve diş çevrelerinde biriken gıda parçacıkları zararlı bakterileri arttırarak kokuya sebep olabilir.
 • Diş taşı da bakteri birikimini artıcı etki yaratır ve koku artabilir.
 • Sigara ve benzeri tütün ürünleri de ağız kokusuna sebep olabilirler. Tütün bağımlılarının büyük bir kısmının diş eti hastalıklarına yakalandığı hesaba katılırsa ağız kokusu için pek çok sebebin bir araya geldiği söylenebilir.
 • Ağız ve diş bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılmaması, “ağız kokusu neden olur?” sorusunun en kesin cevaplarından biridir. Günlük diş fırçalanmazsa ve diş ipi kullanılmazsa yiyecek parçacıkları ağız kokusuna sebep olur. Diş etlerinin tahriş olması sonucu periodontitis hastalığı meydana gelebilir. Bu sorunun çözümü için diş eti ameliyatı yapılması gerekebilir.
 • Bazı ilaçlar ağız kuruluğuna sebep olarak ağız kokusuna sebebiyet verebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?
Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusuna sebep olan faktörler, diş hekimi müdahalesi gerektirebilir. Diş kaynaklı olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bazı durumlarda ise temel bakım uygulanarak ya da belirli noktalara dikkat edilerek geçirilebilir.

Ağız kokusunu önlemek ya da azaltmak için yapılabilecekler:

 • Düzenli ağız ve diş bakımı uygulamak. Dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak sadece ağız kokusunu değil, meydana gelebilecek pek çok diş hastalığını da önler. Arayüz fırçası kullanımıyla ilgili “Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek. Mevcut ya da muhtemelen problemlerin teşhis ve tedavisi ve ya önlemleri için yılda en az iki kere diş hekimi kontrolüne girmek gereklidir.
 • Sigara vb. tütün mamullerini bırakmak. Sigarayı bırakmak için çeşitli yöntemler mevcut. Diş hekiminizle konu hakkında ayrıntılı görüşebilirsiniz.
 • Bol bol su içmek. Ağzı nemli tutmak ağız kokusunu önlemek için doğal bir çözüm olabilir.
 • Ağız kokusunun kaynağı anlaşılamıyorsa tüketilen gıdaların kaydı tutulabilir. Bu kayıtları diş hekimiyle paylaşarak hangilerinin ağız kokusuna sebep olduğuna bakılabilir.

Umarız, “Ağız kokusu neden olur?” sorusuna cevap vermeye çalıştığımız bu makalemiz size yardımcı olmuştur. Unutmayın, ağız ve diş sağlığını ilgilendiren sorunların kesin çözümü diş hekimi muayenesine gitmektir. Ağız kokusu şikayetiniz varsa ve bir süredir devam ediyorsa diş hekiminize başvurun.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler