Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçası nasıl kullanılır? Arayüz fırçası, diş fırçalarının ulaşamadığı noktalara ulaşmak ve o bölgeleri temizlemek için kullanılması gereken bir ağız bakımı aparatıdır. Bazı dişlerin araları, diş ipinin bile temizlemekte yeterli olamayacağı şekilde geniş olabilir. Diş hekimleri, böyle durumlarda arayüz fırçası kullanarak bu noktaların temizlenmesini önerirler.

Peki, çoğu kişinin adını bile duymadığı arayüz fırçası nasıl kullanılır? Bu konuya geçmeden önce şunu hatırlatalım, özellikle diş eti çekilmesinden mustarip olanlar ve ağzında çok uyumlu olmayan dolgu ya da protez olanların arayüz fırçası kullanmaları çok önemlidir.

Arayüz Fırçası Nasıl Hangi Amaçla Kullanılır?

Arayüz fırçaları farklı boyutlarda satın alınabilirler. Bunun sebebi, ağız ve diş yapısının kişiden kişiye farklılık göstermesi, diş aralıklarının farklı boyutlarda olmasıdır. Dolayısıyla, arayüz fırçası alırken hem iki diş yüzeyine de temas edecek hem de iki diş arasına sıkışmayacak boyutta bir fırça tercih edilmelidir. Gerekenden daha geniş ara yüz fırçası kullanmak, o bölgeye olumsuz etki yapar ve daha da genişlemesine neden olur. Bunu unutmayın.

Arayüz fırçasının kullanım amaçları genel olarak şunlardır:

 • Diş ipinin yeterli olmadığı durumlarda diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesi. Özellikle diş eti çekilmesi yaşayan hastalarda bu aralarda daha büyük boşluklar oluşabilir. Dolayısıyla bu noktaları temizlemek büyük önem taşımaktadır.
 • İmplantların diş etiyle birleştiği noktaların temizliğinde.
 • Diş teli tedavisi gören hastaların diş tellerinin arka bölgelerinde kalan artıkların ve diş fırçası ile temizlenemeyen noktaların temizlenmesi.
 • Ağızda kron ya da köprü gibi protezler varsa bunların temizliği.
 • Genellikle çaplarına göre numaralandırılır. Ara yüz fırçalarının büyüklükleri;
  • İnce kalınlıkta ara yüz fırçaları (0.4mm, 0.45mm, 0.5mm)
  • Ortan kalınlıkta ara yüz fırçaları (0.6mm, 0.7mm, 0.8mm)
  • Kalın kalınlıkta ara yüz fırçaları (1.1mm, 1.3mm, 1.5mm)

Arayüz Fırçası Kullanımı

 • İlk olarak şunu belirtmekte fayda var: Arayüz fırçası diş macunuyla kullanılmaz.
 • Ayrıca fırçayı kullanırken diş etlerine zarar vermemesi için sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Yere paralel ve diş arasında uygun bir açıyla dişlerin aralarına yerleştirilmeli.
 • İleri geri hareketi yaparak yaklaşık 10 kez ileri geri hareket ile, ara yüzeylerin temizliği yapılmalıdır.
 • Fırça kullanıldıktan sonra bol su ile temizlenmeli, bir fırça en fazla 2 – 3 gün kullanılmalıdır.
 • Bazı bölgelere ulaşmakta zorluk çekildiğinde fırça bükülerek kullanılabilir.

Eğer kullanmakta olduğunuz arayüz fırçası dişlerinizin arasına girmiyorsa zorlamayın. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, piyasada farklı boyutlarda fırçalar mevcut. Daha küçüğünü alarak mevcut fırçanızın yerine takabilirsiniz. Peki, arayüz fırçası ucu nasıl takılır?

Arayüz Fırçası Ucu Nasıl Takılır?

Piyasadaki arayüz fırçalarının boyutları renk kodlarına göre belirlenmiştir. Bunlar inceden kalına doğru şöyledir: Pembe, turuncu, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve gri. Hangi fırçanın size daha uygun olduğunu öğrenmek için diş hekiminize danışabilirsiniz. Bazıları tek kullanımlık olmakla birlikte sap ve uç parçası ayrı üretilmiş modeller de mevcuttur.

Unutmayın ki düzenli ağız ve diş bakımı yapılırken diş fırçalamak, diş ipi kullanmak ve arayüz fırçası kullanmak çok önemlidir. Günde bir kez dişlerin ara yüzeylerini temizlemek, pek çok diş eti rahatsızlıklarına ve diş çürümelerine karşı koruma sağlar.

Herkes Arayüz Fırçası Kullanmalı mı?

Hayır. Bu konuda diş hekiminiz daha doğru bir yol gösterici olacaktır. Kullanmanız gerekli olabileceği, zarar vermenize de neden olabilir. Diş yapısı sıkı olan kişilerde olmayan ara yüzleri zorlamamız, o bölgelerde geniş boşluklar oluşmasına ve besin birikimi olmasına neden olabilir.

Diş Eti Çekilmesi