Diş Törpüleme Nedir?
Diş Törpüleme Nedir?

Diş Törpüleme Nedir?

Diş törpüleme nedir? Diş törpüleme dişlere uygulanan estettik bir uygulamadır. Bu uygulama dişlerdeki görüntü bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır.

Dişlerdeki orantısızlıkların giderilmesi için uygulanan Diş törpüleme Nedir? Diş törpüleme nasıl yapılır? Sorularının cevabını bu yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

IPR Diş Törpüleme Nedir?

Diş törpüleme ağız içerisinde belli nedenlerden dolayı oluşmuş diş çapraşıklıkların, birbirini sıkıştırarak kişiyi hem psikolojik açıdan hem de ağız sağlığı açısından rahatsız eden diş problemlerinin giderilmesi amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ebat olarak birbiriyle uyum içerisinde olmayan, çene kemiğini sıkıştırarak ağız içerisinde rahatsızlık oluşturan veya sivri uçlarının ağız içerisinde kesiklere yol açtığı durumlarda uygulanan diş törpüleme yöntemi kişiyi daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşturur.

Diş törpüleme işlemi temelde iki sebepten dolayı uygulanır.

  • Yer Açmak: Herkesin ağız ve diş yapısı birbirinden farklıdır ve bazı durumlarda dişlerde bulunan yamukluk ve çapraşıklığın giderilmesi için küçük bir boşluğa ihtiyaç duyulur. Dişlerin arasında boşluk oluşturmak için uygulanan en basit yöntemler diş çekme ve diş törpületmedir. Eğer diş çekimini gerektirecek kadar önemli bir problem yoksa veya o kadar geniş bir alana ihtiyaç duyulmuyorsa, bu sorunlar diş törpületmeyle giderilir.
  • Estetik Kaygılar: Birbiriyle orantısız, yamuk veya çapraşık dişler kişiyi fizyolojik açıdan rahatsız edecek boyutta olmasa bile onu psikolojik olarak rahatsız edebilir. Diş törpüleme, sosyal hayatını olumsuz etkilemekten özgüven problemlerine kadar birçok açıdan kişiyi etkileyen dişlerdeki görüntü problemlerinin giderilmesi için sık uygulanan bir yöntemdir. Daha düzgün, orantılı ve estetik bir gülüşe sahip olmak insanların daha sağlıklı ilişkiler kurmasına ve kendisine güvenmesini sağlar.

Diş Törpüleme Nasıl Yapılır?

Diş törpüleme işleminin yapılabilmesi için öncelikle diş hekiminin kontrollerden sonra kişiye uygun olmasına karar vermesi gerekir. Daha sonra kişinin ağız ve diş röntgenleri çekilerek törpülenecek noktalar belirlenir. Lokal anestezi uygulanarak ağız uyuşturulduktan sonra diş hekimi gerekli törpüleme işlemini yapar. Hastanın problem yaşadığı bölgelerin düzeltilmesiyle de tedavi sona erer.

Törpüleme işlemi genellikle dişin üst tabakası olan mine tabakasının aşındırılmasıyla gerçekleşir. 1 milimetre ile 1.5 milimetreye kadar aşındırma yapmanın mümkün olduğu bu tedavi daha fazla törpüleme bazı hassasiyet sorunlarına sebep olabilmektedir.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

Dişlerin üst tabakası olan minede işlem yapıldığı için diş törpüleme hassas bir işlemdir ve uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Uzman hekim tarafından yapılan diş törpüleme, dişlere herhangi bir zarar vermemektedir.

Ankara Diş Törpüleme Fiyatları

Diş törpüleme Ankara fiyatları, törpülemenin yapılacağı dişe ve törpülemeyle birlikte ihtiyaç duyulabilen tedavilere göre farklılık gösterebilmektedir.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler