Diş Teli Fiyatları 2020

Diş teli fiyatları 2020 yılında, hem döviz kurunda gerçekleşen değişimler hem de Türk Diş Hekimleri Birliği’nin açıkladığı ücretler kapsamında artış gösterdi. Diş teli yapımında kullanılan malzemelerin yurtdışı kökenli olması ve diş telini uygulayacak hekimin konu hakkındaki yeterliliği de fiyatları etkileyen diğer etkenler.

Diş teli fiyatları 2020 için artış gösterdi dedik. Fakat bununla genel bir durumu anlatmaya çalışıyoruz. Zira farklı işlevlere sahip farklı diş teli çeşitleri, farklı ücretlendirmelerle piyasaya sunulmakta ve diş hekimleri tarafından da ortodontik tedaviler için kullanılmaktadır.

Diş Teli Fiyatları 2020 Tarifesi

Diş Teli Fiyatları 2020
Diş Teli Fiyatları 2020

Diş teli fiyatları 2020 tarifesi için Türk Diş Hekimleri Birliği’nin 2020 yılının başında açıklamış olduğu tarifeyi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Diş teli tedavisi, literatürde ortodontik tedavi olarak anılmaktadır. Araştırmalar, özellikle yetişkinlerde ortodontik hastalıkların ve diş teli tedavilerinin yaygın olduğunu göstermektedir. Durum böyle olunca, diş teli teknolojisinde de yenilikler meydana gelmekte, her geçen gün diş tellerinde farklı uygulamalar ortaya çıkmaktadır.

Diş teli tedavisi genelde şu sebeplerle yapılır:

  • Yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek
  • Üst üste binen ya da çıkmakta zorlanan dişler için yer açmak
  • Gülüş tasarımı ve gülüş estetiği kapsamında daha sağlıklı ve güzel bir gülüş elde etmek
  • Yanlış hizalanma ya da çarpık dişler sonucu meydana gelebilecek diş eti hastalıklarının ve diş kayıplarının önüne geçmek.

Diş teli fiyatları, diş telinin tipine göre değişiklik gösterir. Lingual diş teli, şeffaf diş teli gibi farklı seçenekler mevcuttur.

Gülüş Tasarımı

Diş Teli Çeşitleri ve Fiyatları

Hangi diş telinin sizin için daha uygun olduğunu öğrenebilmek için diş hekiminin ayrıntılı muayenesine ihtiyaç vardır. Hekiminiz yaşam tarzınızı, alışkanlıklarınızı ve tedavi ihtiyaçlarınızı analiz ederek sizin için en doğru seçimi yapacaktır. Biz yine de sizlere diş teli çeşitleri ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Metal Diş Teli

Geleneksel olarak kullanılan ve “diş teli” dendiğinde en çok akla gelen seçenektir. Bu diş teli, teller ve bantlardan oluşan bir yapıdır ve dişleri tellere göre ayarlar. Her ne kadar eskisine göre daha küçük ve daha az göze batan şekillerde yapılıyor olsa da estetik olarak pek tercih edilmiyor.

Seramik Diş Teli

Seramik Diş Teli Fiyatları 2020
Seramik Diş Teli Fiyatları

Seramik diş tellerinin mantığı da metal diş teli gibidir. Ondan farklı olarak braketler açıktır. Bu da metal diş teline göre çok daha az fark edilir olmasını sağlar.

Bu iki diş teline alternatif olarak geliştirilen ve yoğun talep gören, halk arasında görünmez diş teli olarak tabir edilen şeffaf diş teli ve lingual diş teli seçenekleri de vardır.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları

Şeffaf diş teli her hasta için uygun olmayabilir. Bunun kontrolünü sağlamak için hastanın ağız yapısı ve dişlerin kapanma biçimi analiz edilir. Üç boyutlu teknolojiyle yapılan modellemeler sonucu hastanın ağzı yapısına en uygun olan form ortaya çıkartılır. Kolayca takılıp çıkartılabilmesi ve fark edilmemesi sebebiyle tercih edilmektedir.

Lingual Diş Teli Fiyatları 2020

Lingual diş teli, geleneksel metal diş telinin, dişlerin arka tarafına uygulanması şeklinde özetlenebilir. Bu sayede hem metal diş telinin faydalarından vazgeçilmez hem de hastanın estetik görünümü bozulmaz. Genel olarak diş teli fiyatları arasında en yüksek maliyete sahip olan uygulamadır.

Ortodonti (Estetik ve Klasik Sistemler)