Ortodonti (Estetik ve Klasik Sistemler)

Ortodonti (Estetik ve Klasik Sistemler)

1 – Klasik Metal Braket Sistemleri ile Ortodontik Tedavi

Metal diş telleri artık klasikleşmiş ve diğer tedaviler seçeneklerine kıyasla en çok uygulanan tedavidir. Metalin özelliğinden gelen dayanıklılık, sağlamlık ve kırılmaya direnç ortodontik sistemler için de geçerlidir. Dudak kalınlılığı ve diş görünürlüğü gibi faktörlere bağlı olarak braketler çok az görülebileceği gibi belirgin şekilde de farkedilebilir. En hızlı hareket ve sonucun alındığı yöntem olması büyük avantajdır ve sıklıkla tercih edilir. Metal braketlerle yapılan tedaviler porselen braketler ile yapılanlara göre daha hızlı sonuç vermektedir.

Metal Braket sistemi bazı fonksiyonel apareyler ile desteklendiğinde; ortodontik tedavi ile çözülebilecek tüm vakalarda sonuca ulaşılır.

Klasik Metal Braket Sistemleri ile Ortodontik Tedavi
Klasik Metal Braket Sistemleri ile Ortodontik Tedavi

Metal Diş Tellerinin Avantajları Nelerdir?

 • Diğer sistemlere göre daha hızlı sonuç verir.
 • En dayanıklı, dirençli ve sağlam sistemdir.
 • Kırılma ve kopma ihtimalleri en düşük tel sistemidir.
 • Her yaştan kişide başarıyla uygulanabilir.
 • Diğer tel sistemlerine göre daha ekonomiktir.

Metal Diş Telllerinin Dezavantajları Nelerdir?

Herkes tarafından dezavantaj sayılamayacak bir durumdur.

Diğer tedavi seçeneklerine göre daha belirgin olarak dişler üzerinde görülmesi dezavantaj sayılabilir.

Braketler ilk tatbik edildiği zaman yaklaşık bir haftalık alışma süreci olması, tedavi bitmeden çıkarılamayacağı tüm sabit tedaviler için olduğu gibi metal sistem için de geçerlidir.

Metal Diş Telllerinin Dezavantajları Nelerdir?

Metal Diş Teli Mi Şeffaf Diş Teli Mi Taktırmalıyım?

En sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Metal teller çok görülür mü , Porselen braketler çok estetik mi?

Hekiminizin yönlendirmeleri ve istekleriniz doğrultusunda yöntem seçilir. Porselen braketlerin uzun süreçte bakımının daha zor olması, tedavi süresini uzatması ve daha pahalı olmasından dolayı genellikle metal braketlere bir yönelim vardır.

Metal Braket Sistemi Fiyatları Ne Kadar?

Metal tel sistemleri diğer ortodontik tedavi yöntemlerine göre daha ekonomiktir. Eğer ekstra aparat veya apareyler kullanılacaksa fiyat değişebilir. Diş teli fiyatları konusunda TDB 2018 Rehber Fiyat Tarifesi 1.Bölge illeri Ankara sekmesinde yol gösterici olabilir. En doğru fiyatı ve sonuç için muayene olunması ve tedavi planlamasının yapılması gerekir.

Metal Braketler İle Ortodonti Ne Kadar Sürer?

Diğer sistemlere göre daha kısadır fakat çapraşıklık durumu ve tedavi süreci kişiden kişiye çok değişmektedir. Genellikle tedaviler 12-20 ay arasında bitmektedir.

Diş Teli Ağrı Yapar mı Acıtır mı?

Metal tel diş telleri diğer tüm ortodontik tedaviler olduğu gibi yerleştirildikten sonra ilk hafta ağrı veya hafif sızı hissettirebilir. Yaklaşık 7-14 günlük süre sonunda alışılmış olur. Günlük hayatta varlığı unutulacak hale gelir. Rutin kontrollerden sonra ekstra kuvvet uygulanacağı için; kontrol sonrası birkaç gün dişlerde sıkışma hissi olabilir. Ağrı oluşması çok nadirdir.

2- Porselen(Estetik) Braketler ile Ortodontik Tedavi

Porselen diş telleri, estetik diş telleri veya estetik braket sistemi olarak da adlandırılabilir. En büyük avantajı diş renginde olduğu için metal diş tellerine göre daha az görünürdür. Estetik kaygısı olanlarda ve diş görünürlüğü fazla olanlarda genellikle tercih edilir. Metal sistemlere göre tedavi süresi daha yavaştır ve daha titiz bir bakım gerektirir. Seramik braketler metal braketlere göre daha hassastır. Genellikle insan ilişkisi yüksek ve ön planda olan kişilerce tercih edilirler. Estetik ile ilgili beklentilerin artması son dönemde seramik braketlere ilgili artırmıştır.

Porselen(Estetik) Braket Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 • Daha estetik olması ve daha az fark edilmesi en büyük avantajdır.
 • Bazı bünyelerde metale karşı oluşan alerjiler seramik sistemlerde görülmez.

Porselen (Estetik) Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

En başta sayılabilecek dezavantaj; metal tellere oranla daha yavaş sonuç vermedir. Fakat bu yavaşlık 1 – 2 aylık bir süre olarak ifade edilir. Gecikmenin sebebi diş telleri ile porselenlerin sürtünme katsayıları arasındaki farktır.

Metal braketlere göre biraz daha kırılgandır.

Ortodonti Gülüş Tasarımı Ankara
Ortodonti Gülüş Tasarımı Ankara

Porselen Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi ve porselen diş teli tedavisi fiyatları kişiden kişiye, çapraşıklık miktarına göre değilmektedir. Tedavi süresi 12-24 ay civarındadır. Daha uzun sürdüğü tedaviler de olabilir. Fiyat olarak metal destekli sistemlere göre daha pahalıdır.

3- Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi

Gelişen teknoloji ve sistemler ile klasik diş teli tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Yapılacak analizler ile eğer kapanışınız, dişlerinin uygun bulunursa uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide tedavi aşamalarına ve üç boyutlu çene modelinize uygun olarak plaklar üretilir. Belirli aralıklarla hekiminiz tarafından değiştirilecek plaklar ile dişlerin yerleri düzenlenir. Her yaşta rahatlıkla uygulanabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır, Uygulanmaz?

 • Analiz sonucu uygun görülen, ağız diş ve çene yapısın uygun herkeste uygulanabilir, her yaşta uygulanabilir
 • Dişler Arasında 4mm den fazla aralık bulunanlarda uygulanamaz
 • İskeletsel bozukluk olan kişilerde uygulanmaz
 • Ciddi kapanış problemi olanlarda uygulanmaz
 • Estetik kaygısı olan kişilerde uygulanır
 • İş ve sosyal hayatı nedeniyle görüntüsüne önem verenlere uygulanır.
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi
Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plak İle Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

 • Şeffaf plaklar son yıllarda üç boyutlu sistemlerin gelişmesi ile ortodonti alanına girmiş ve çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Klasik diş tellerinden rahatsız olan ve şeffaf plak ile tedavi olma seçeneği olan kişilerin tercihidir. Günlük belirli bir süre takılması gereken plaklar, yemek yerken ve sıcak içecekler içilirken çıkarılmalıdır. Dışarıdan belli olmadığı için estetik problem yaşatmayan plaklar; konferans, eğitim konuşmaları ve dersler esnasında bir çok kişi tarafından kullanılabilmekte, ilk alışma süreci sonrasında problem oluşturmamaktadır.
 • Şeffaf plaklar yaklaşık 4 haftada bir çok kısa kontrol seansları ile değiştirilmektedir.
 • Geleneksel diş tellerine göre kullanımı daha rahattır, temizlenmesi ve bakımı daha kolaydır.
 • Yemek yerken çıkarılır ve sonrasında tekrar takılır.
 • Şeffaflıklarından dolayı görünürlüğü çok az ve estetiktir.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Bu kadar avantajın yanında bazı dezavantajları da vardır.

Günde yaklaşık 18-20 saat ağızda kalması gerekir. İlk alışma sürecinde biraz zor olsa da alışıldıktan sonra daha rahat olacaktır.

Disiplin gerektiren bir tedavidir ve bazı günler takılmaması gibi durumlar tedavi sürecini uzatır.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Şeffaf plaklar tamamen kişiye özgü ölçü ve analizler ile üretilen bir sistemdir. Bu yüzden klasik ortodontik sistemlere göre daha pahalıdır. Tedavi yapılacak dişlerin durumu, süresi ve buna bağlı gerekli plak sayısına göre fiyat belirlenir.

planlanacağı için en doğru süreyi hekiminiz verecektir.

4- Lingual(İçten) Teknik ile Ortodonti Tedavi

Lingual(içten)ortodontik tedavi; dişlerin dışarıdan görünmeyen iç kısmına, yani dile bakan (lingual) yüzeyine yapıştırılan braket sistemlerinin kullanıldığı ortodontik tedavi yöntemidir. Son yıllarda estetik tedavilerin önem kazanmasıyla popülerliği artan lingual tedavide diş teli ve braketler karşıdan bakıldığında farkedilmez. Bu braketler kişiden alınan ölçüye göre kişiye özel olarak üretilir.

Lingual Ortodontik Tedavi Kimler İçin Uygundur?

Estetik kaygısı çok yüksek ve seramik braketler dahil hiç bir müdahalenin dışarıdan farkedilmemesini isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Başarılı bir tedavidir. Alışma süreci diğer sistemlere göre biraz daha uzundur.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Avantajları

 • Lingual ortodonti, her hasta için özel olarak tasarlanan diş teli uygulamalarını kapsadığı ve gizli teller ile yapıldığı için ortodonti tedavi sürecine olumlu yönde katkı sağlıyor. Kişilerin gülüşlerini özgür kılan lingual tedavi ile hastaların diş tellerine bakış açıları olumlu yönde değişiyor.
 • Ağzınızdaki diş telleri dışardan görünmezdir.
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır.
 • Tedavilerini uzun süredir erteleyenler için estetik görünüm kolaylığı sunar.
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir.
 • Temizliği oldukça kolaydır.
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.
 • Dış görünümüne önem veren ve ileri yaşlarında diş teli tedavisini düşünen hastalarımız için lingual diş telleri en doğru seçim olacaktır.

Lingual Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Klasik ortodontik tedavilere göre daha uzun bir süreç gerektirir.

Temizliği daha zordur, daha detaylı ve özenli bir şekilde bakım yapılması gerekir.

Lingual(İçten) Ortodontik Tedavi Fiyatları Pahalı mıdır?

Lingual diş teli tedavisinde braketler tamamen kişiye özel olarak tasarlanıp geliştirildiği için klasik ortodonti tedavisine göre pahalıdır. Ön görülen tedavi süresi ve kullanılacak ek aparatların olup olmaması da fiyatı etkileyecektir. Tedavi fiyatı analiz ve muayene sonucuna göre netleşecektir. TDB 2018 rehber fiyat listesi yol gösterici olabilir.

Lingual Tel ve Braketlere Alışma Süreci Nasıldır?

Braket sistemleri dişler üzerine yerleştirildiği ilk dönemde  dilde ve ağızda tahriş olan alanlar olacaktır. Dil tellere alışana kadar telaffuzda bazı farklılıklar yaşanabilir. Sesli kitap, gazete okuma egzersizleri ile kolaylıkla aşılacaktır. Alışma süreci tamamlandıktan sonra rutin olarak problemsiz devam edilir.