Diş Eti Morarması Nedir

Diş eti morarması çeşitli faktörlere bağlı olarak diş etlerinde mor veya kahverengimsi renklerin oluşması durumudur. Diş etleri, normalde pembe ve parlak bir renge sahip olmalıdır. Gül kurusu rengi ve pütürlü portakal kabuğuna benzer bir yapıda da tarif edilebilir. Renginin bu şekilde değişmesi, hem estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye sebep olur hem de bazı hastalıkların habercisi olabilir. Uzun vadede farklı problemlerle karşılaşmamak için 6 ayda bir şeklinde bahsettiğimiz diş hekimi kontrolleri bu konuda da önemlidir.

Diş eti morarması yaşayan hastaların, diş hekimine başvurarak doğru teşhisi yaptırmaları gerekmektedir. Aksi takdire, çok daha ileri seviyelerde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun, bazen ağız ve diş sağlığıyla alakalı olmayabilir. Diş hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda tıbbın diğer alanlarında uzmanlaşmış doktorlara müracaat edilebilir. Kaynağa bağlı olarak küçük müdahalelerle çözüm sağlanabilir.

Diş Eti Morarması Neden Olur?

İnsan vücudunda bulunan melanin pigmenti, cilde, saça ve göze rengini veren bir maddedir. Bu maddenin miktarı arttıkça saçta, tende ve gözde renk koyulaşması gözlenir. Kahverengimsi diş etlerinin sebebi de vücuttaki melanin seviyesinin artmasına bağlı olarak gerçekleşebilir. Fakat mor renk bölgedeki fazla kanlanma veya iltihap belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bu açıdan bakıldığında, diş eti morarması ve diş etinde bulunan kahverengi renk farklıdır. Melanin pigmentasyonu yani kahverengi renklenmeler koyu tenli insanlarda daha sık görülebilen bir durum olabilir.

Sık görülen sebeplerinden bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Sigara tüketimi: Son dönemde yapılan araştırmalar açıkça göstermektedir ki sigaranın içerisinde bulunan nikotin maddesi, vücuttaki melanin seviyesini arttırmaktadır. Dolayısıyla, dişlerde renk değişiklikleri, dişetinde morarmaya yakın kahverengi lekelere sebep olabilmektedir. Bu lekelenmeler, ağzın diğer bölgelerinde de meydana gelebilmektedir.
  • Bazı ilaçların kullanımı: Enfeksiyon tedavilerinde kullanılan kimi ilaçların yan etkileri arasında, ağız içinde renk değişimine sebep olmak bulunmaktadır. Diş hekiminize, kullandığınız ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgi vererek bu yan etkiden mustarip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
  • Diş eti iltihabı: Diş eti iltihabının yüksek ateş, diş etlerinde ağrı ve ağız kokusu dışında bir belirtisi de diş etinin renklenmesidir. Zararlı bakterilerin çoğalmasının doğal bir sonucudur.
  • Ağız bakımının yetersiz olması
  • Sert diş fırçalama, kontrolsüz diş ipi kullanımı ve travma
  • Kürdan vb. parafonksiyonel, diş etini irite eden alışkanlıklar

Bu sebepler dışında, diş etinin renginin değişmesi başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Çok yüksek oranda yukarıda bahsettiğimiz nedenler ile karşılaşılmaktadır. Düşük oranda ise; diş etinin renklenmesi ağız kanseri, diyabet, kan hastalıkları gibi hastalıkların erken teşhisi için önemli bir noktadadır.

Peki, ağız ve diş sağlığıyla alakalı sebeplerle meydana gelen diş eti morarması nasıl geçer?

Nasıl Tedavi Edilir?

Diş etinin morarması genetik faktörlerle alakalı değilse, ağız diş bakımının optimal olması ve temizliğin tam olarak sağlanması gereklidir. Eğer dişlerde uygulanan dolguların ya da köprülerin ağız yapısının uyumlu olmamasından kaynaklanmaktadır. Solüsyonlar ve pansumanlar aracılığıyla giderilebilmektedir. Ya da dolgu ve kaplamalar üzerinde düzenlemeler gerekebilir.

Kişinin ağız bakım tekniklerini, doğru şekilde diş fırçalamayı da rutin olarak uyguluyor olması önemlidir.

Ağız ve diş sağlığına yeterince önem gösterilmemesinden kaynaklı renklenme söz konusuysa çürüklerin tedavisi ve sonrasında düzenli ağız ve diş bakımı yapılması gerekmektedir.

Ayrıca, yeni bir tedavi yöntemi olan diş eti peelingi de uygulanabilir. Bu estetik diş hekimliği uygulamasında diş etlerinin dış tabakalara ince ince soyulur ve diş etinin sağlıklı, pembe rengine kavuşması sağlanıyor. Diş eti peelingi ile dişeti üzerindeki kahverengi renklenmelere ortamdan uzaklaştırılır. Renklenmenin kaynağına göre uzun süreçte tekrar edebilir veya kalıcı olarak çözülebilir.

Diş etlerinizdeki renklenmelere yönelik gerçekleştirdiğimiz Pembe Estetik uygulamalarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Pembe estetik ve diş estetiği; gülüş tasarımının en temelidir. Birbirinden ayrı düşünülemez.

Bitkisel Çözümler

Tüm yazılarımızda belirttiğimiz gibi, ağız ve diş sağlığınızı ilgilendiren sorunlar yaşadığınızda en doğru çözüm diş hekiminize başvurmaktır. Fakat, bazı diş eti morarması bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur.

  • Her gün tuzlu suyla gargara yapmak.
  • Her akşam diş etlerine zeytinyağıyla masaj yapmak.
  • Diş etlerinde oluşan koyu lekeleri, antioksidan özellikleriyle temizleyebilen yeşil çay tüketmek.
  • Aloe vera bitkisinden çıkarttığınız jeli, diş etlerinize masaj yaparak uygulamak.