Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyum Farkları?

Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyum Farkları?

Diş tedavisinde metal destekli kaplama ile zirkonyum farkları hakkında bilgi sahibi olmak, dişlerini kaplatacaklar için merak edilen konulardan biridir. Birbirinden farklı iki diş kaplama yöntemi olan metal destekli kaplama ile zirkonyum kaplama arasında birtakım farklar bulunmaktadır. Metal destekli olan porselen dişlerin ön plana çıkan özelliği; uzun dişsiz alanlarda köprü olarak kullanılabilmesi, sağlamlığıdır.

Örneğin 2 dişten fazla boşluğunuz varsa ve köprü planlanıyorsa metal destekli porselenler tercih edilir.Bu sağlam yapıları ve uzun süre direnci koruyabilmesidir. Zirkonyum da en kısa tanımıyla aslında beyaz renkli bir metaldir. Elementer olarak metal kavramının bir çok özelliğini taşır. Estetik olarak üstün yapıdadır ve daha biyouyumludur. Doğal görünüm açısından porselen dişlere göre daha başarılı görünüme sahiptirler.

Metal Destekli Kaplama ile Zirkonyum Farkları Nelerdir?

Dişte meydana gelen çürüklere bağlı oluşan büyük madde kayıpları, derin kırılmalar ve diş eksikliği, pembe estetik ve diş estetiği ihtiyacı gibi durumlarda kaplama yoluna başvurulabilir. Kaplama yapıldıktan sonra diş düzeni sağlanmış olur ve birey ağız fonksiyonlarını, çiğnemeyi daha iyi yerine getirir. Tabii ki bu noktada kaplamanın niteliği, doğal dişle uyum sağlayıp sağlamayacağı ve diş etine zarar verip vermeyeceği gibi hususlar göz önünde bulundurularak kaplama yaptırılmalıdır.

Kaplama dişlere zarar verir mi sorusu çok sorulur. Bu konuda bir çok faktör değerlendirilmelidir. Röntgen analizleri, model ve kapanış analizleri bir arada gözden geçirilir ve hekiminiz tarafından yönlendirme yapılır. Estetik ve tam seramik lamineler, kronlar da tedavi seçenekleri arasındadır. Yerine göre estetik diş hekimliği uygulamalarından olan diş beyazlatma bile bir çok beklentiyi karşılayabilir.

Diş kaplama işlemlerinde maliyetleri, görünümü, sağlamlığı ve dayanıklılığı açısından birbirinden farklı kaplama yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan biri metal destekli kaplama ,zirkonyum kaplama ve tam seramik kaplamalardır. Tam seramikler ile ilgili detaylı bilgiyi “Tam seramik kaplamaların diğer kaplamalardan farkları” yazısında bulabilirsiniz.

Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyum Farkları?
Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyum Farkları?

Şimdi, metal destekli kaplama ile zirkonyum farklarını görelim:

 • Zirkonyum diş kaplamaları estetik duruşu, doku uyumu, doğallığı açısından açık ara öndedir. Tabi ki bu zirkonyum için de bir çok kalite seçeneği olduğu unutulmamalıdır. Planlama ve ölçümler iyi yapıldığı takdirde, çok uzun köprüler yapılmadığında kırılması zordur. Daha canlı, doğal sonuçlar elde edilir.
 • Metal destekli kaplamalar ışık geçirmez. Renkleri zirkonyum kronlara göre daha soğuk, mattır.
 • Metal destekli kaplamada diş formunun oluşturulacağı seramiği destekleyecek metal (gri) köprüler kullanılır, zirkonyum kaplamalarda bu tabaka beyaz renktedir, diş etinden koyu renk yansıma oluşturmaz. Işığı geçirir.
 • Zirkonyum kaplamalar ve diğer estetik kaplamalar, lamineler genellikle öndeki dişlerde meydana gelen diastema (iki diş arasında boşluk) problemlerinde, şekil bozukluğu olan, kırılmış ya da aşınmış dişlerde, kötü diş rengi değişimlerinde kullanılır. Özellikle ön dişlerde artık metal destekli kaplama uygulanması gün geçtikçe azalmaktadır. Estetik açıdan gerçek dişe daha çok benzeyen zirkonyum kaplama hem ön hem de arka dişlerde uygulanabilir. Hangisinin sizin için uygun olduğuna en iyi hekiminiz karar verecektir.
  Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyum Farkları?
  Metal Destekli Kaplama İle Zirkonyum Farkları?
 • Metal destekli kaplama, alt taraftaki metal desteğin üzerine sürülen opak rengi yansıtabilir. Bu opak yansımasın istiyorsak dişten fazla miktarda aşındırma yapılması gerekir. Zirkonyum gibi bir materyal varken dişten daha çok aşındırma yerine tercihen estetik kaplamaların yapılması daha uygun olacaktır. Bu yüzden de dişlerde mat bir görünüm oluşabilir. Oysa yarı metal olan zirkonyum ışık geçirdiği için dişin kendi rengini yansıtmasını sağlar.
 • Metal kron uygulanan dişlerde uzun dönemde diş eti çekilmesine bağlı diş etinden renk yansıması gibi sorunlar oluşur. Zirkonyum kaplama, diş etiyle yüksek uyum sağlar ve uzun yıllar kullanılabilir.
 • Metal destekli porselen kaplama, zirkonyum kaplamaya göre daha az maliyetlidir.
 • İyi yapılmış kaplamalarla uzun ömürlü sonuçlar elde edilir. Zirkonyum kaplama kesinlikle daha uzun ömürlüdür demek kesinlikle doğru değildir fakat diş eti ve ağız sağlığı için çok daha uygundur.
 • Metal desteği ile yapılan kaplamalarda diş kesimi daha fazladır. Zirkonyum kaplamalarda ise dişten daha az kayıp olur. Bu daha minimal invaziv ve sağlıklı bir sonuç sağlar.
 • İmplant üstü all on four gibi tam çene protezlerde metal altyapı tercih edilebilir. Porselen yerleştirilecek alan daha fazla olduğu için estetik sonuç sağlamak bu protezlerde de mümkün olabilimektedir.