Şeffaf diş teli fiyatları

Diş teli fiyatları estetik ihtiyaç ve beklentinin zamanlar artması, dişlerdeki çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının tedavi edilmesi gerekliliğinin anlaşılması gibi nedenler dolayısıyla çoğu insanın merak ettiği bir konu. Dişlerin kapanışsal ve estetik bozukluklarını gidermek amacıyla kullanılan diş teli farklı çözümlerde sunmaktadır. Örneğin; dişlerin üst üste binmesi, bazı dişlerin ekseninin kayması veya alt ve üst çenedeki dişlerin birbirine sürtünmesi gibi rahatsızlıkların çözümünde kullanılmaktadır.

Diş teli fiyatları yaklaşım 4000TL ile 13000TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat net fiyat belirlenmesi için detaylı bir şekilde muayene ve planlama gereklidir. Dişlerdeki yapısal sorunun ne ve ne seviyede olduğuna,  hangi tür diş telinin uygun olacağına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca, sorunun çözümü için tek çeneye mi çift çeneye mi takılacağı da fiyata etki etmektedir.

Bazı insanlarda köpek dişinin aşırı sivri ve önde olması, bazı kişilerde yirmilik dişlerin tüm dişleri sıkıştırarak dişlerde kaymaya ve çenede ağrıya sebep olması gibi müdahale gerektiren bozukluklar olabilmektedir. Yirmilik dişlerin ortodontik tedaviden önce çekilmesi planlanabileceği gibi tedavi sonrasında da çekim işlemi gerçekleştirilebilir. Amaç tedavi sonrasında geri dönüş olmamasıdır.  Aksatıldığı taktirde sonra da dişlerde kayma meydana gelebilmekte, bu gibi sorunların çözümünde diş teline ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle çene yapısındaki bozuklukların diş teli kullanılarak giderilebilmesi için erken yaşta tedaviye başlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Diş Teli Ne Kadar Süre Kalır

Diş Teli Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki nasıl bir diş teli tedavisi uygulanacağı hastanın değil uygulayacak hekimin belirleyeceği bir konudur. Hekimin karar kıldığı tedavi yönteminin, sağlığınız açısından en doğrusu olduğunu unutmamak gerekir. Hekiminiz ihtimal dahilinde olan yöntemler ile ilgili detaylı  bilgi verecektir.

Farklı diş teli uygulamaları ve özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Şeffaf diş teli: Dişe uygulanan braketlerin şeffaf ya da dişin rengiyle aynı renkte yapıldığını diş teli çeşididir. Porselenden de imal edilebilmektedir. Dış görünüşüyle ilgili kaygılar yaşayan veya metal diş teli kullanmak istemeyen hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Fakat metal diş teline göre daha kırılgandır ve bakımı zordur. Şeffaf diş teli fiyatları araştırmadan önce bu ayrıntıyı akılda tutmakta yarar vardır.
  • Metal diş teli: Görmeye en çok alıştığımız diş teli çeşididir. Bu kadar çok kullanılmasının arkasında yatan sebep, çok dayanıklı olmasıdır. Diş teli fiyatları arasında en uygun olanıdır.
  • Lingual diş teli: Görünmez diş teli olarak da bilinir. “Görünmez” olarak adlandırılmasının sebebi braketlerin, dişin ön kısmına değil iç kısmına takılmasıdır.
  • Kapaklı, damon, seramik ve renkli braketler de tedavi için kullanılabilmektedir.

Diş teli fiyatları yukarıdaki tel çeşitlerine göre değişmektedir.

Diş Teli Kaç Yaşında Takılabilir ?

Diş teli tedavisi, tüm yaş gruplarında başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Çapraşıklıklar ideal şekilde düzeltilir. Yalnızca kişinin yaşına göre dişlerde hareket hızını değiştiğini belirten kaynaklar bulunmaktadır.

Diş teli uygulamalarında; eğer çene yapısı ile ilgili bir değişiklik hedefleniyorsa tedavi büyüme gelişme çağında gerçekleştirilmelidir. Çene gelişimi tamamlandıktan sonra dişler hareket ettirilebilir fakat çenenin konumu ile ilgili sorunlar için yalnızca diş teli yeterli değildir. Cerrahi ek planlamalar gerekebilir.

Diş Teli Kullanım Süresi

Diş teli tedavisi 6 ay ile 24 ay arasında değişiklik gösterebilir. Bu yaklaşıktır ve diş, çene yapısındaki bozukluğa göre diş teli kullanım süresi değişmektedir. İleri seviye bozukluklar için iki yıldan daha uzun olabilmekle birlikte, küçük bozukluklar 5-6 içerisinde bile tedavi edilebilmektedir. Dolayısıyla, diş teli ne kadar süre kalır sorusunun standart bir cevabı yoktur. Bu konuda en doğru bilgiyi diş hekiminden istemek gerekmektedir.

SGK Diş Teli Tedavisini Karşılar Mı?

Diş teli fiyatları ssk tarafından, sadece belli durumlarda karşılanmaktadır. Ağız ve çene yapısındaki ileri seviye bozukluklar, kişinin hayatının her alanını olumsuz etkileyebileceği için, bu kişilerin tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır. Üniversite hastaneleri ve devlet hastanelerinde uygulandığı durumda da, bir çok hastada bir miktar tedavi maliyeti olmaktadır.

Diş teli tedavisiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. Sağlıklı ve güzel gülüşler dileriz.