Diş Estetiği Uygulamaları
Diş Estetiği Uygulamaları

Diş Estetiği Uygulamaları

Diş estetiği uygulamaları; diş dokularında gerçekleştirilen estetik uygulamaları içerir. Yüzümüzde gülme, konuşma, mimikler esnasında öne çıkan ve dikkat çeken organ dişlerdir. Diş ve diş eti yüzün tamamlayıcı parçalarından biridir. Bu organdaki bir sorun, bireyin hayatına doğrudan olumsuz etkilerde bulunur.

Gülme ve konuşma sırasında diş ve diş etinin arzu ettiği gibi görünmediğini düşünen fazla sayıda kişi vardır. Diş estetiği tedavileriyle imkanlar ve sınırlar dahilinde istedikleri gülüşe sahip olabilir. Kısacası uygulama alanımız beden dilimizin en önemli parçasıdır, yani “gülüşünüz” dür. Bu tedaviler öncesinde gülüş tasarımı analizleri yapılır, röntgen ve model incelemeleri yapılır; uygun görüldüğü takdirde hayata geçirilir.

Diş estetiği uygulamalarının bir amacı vardır. Görünüş kaygısı olmadan özgürce gülebilmek; ciddi bir psikolojik rahatlık ve sosyal bir güçtür. Bir insan ile tanıştığınızda gözünüze ilk çarpan şeylerden biri dişler olacaktır.

Diş Estetiği Uygulamaları

Diş Estetiği Uygulamaları
Diş Estetiği Uygulamaları

Gülüş ve konuşma, göz ardı edilemeyecek kadar değerlidir. Sosyalliğe verilen önem, sosyal insanlarda diş estetiğini zaruri bir uygulama haline getirmiştir.

 • Diş renginde meydana gelen problemler,
 • Dişteki kırık ya da çatlak,
 • Üst üste binen dişler,
 • Estetik olarak kötü kaplamalar,
 • Gülüş sırasında aşırı diş eti görünmesi,
 • Daha önce yapılan diş tedavilerinin dişlerde ve ağız yapısında oluşturduğu hasar

Bütün bu problemlerin mutsuz ettiği hastalar, estetik diş hekimliği uygulamaları ile çözümlenebilir. Bu sayede arzu ettikleri ağız ve diş yapısına kavuşurlar. Yerine göre çok küçük dokunuşlar, uzun yıllardır bulunan problemlerin çözümünü sağlayabilir.

Diş estetiği ile birey, diğer insanlarla kurduğu ilişkide kendini daha rahat hisseder. Farklı jestlerle dişlerinin görünmesini engellemekten vazgeçer. Bu çerçevede diş estetiği konusunda yapılan bir çalışma bireyin sosyal ve bireysel hayatına pozitif katkılarda bulunur.

Porselan lamina (yaprak porselen)

Diş Estetiğinin Uygulama Bölgeleri         

Diş Estetiği Nerelere Yapılır
Diş Estetiği Hangi Bölgelere Yapılır

Diş estetiği alanında yapılan uygulamalar esas olarak diş ve diş eti yapısının güzel bir hal almasını sağlama amacına yöneliktir. Bu çerçevede diş estetiği alanında şu uygulamalar yapılır:

 • Eksik dişi tamamlama
 • Kırılmış olan dişin onarılması ve eski haline döndürülmesi
 • Dişlerde farklı etkenlere bağlı olarak meydana gelen renkleri yok etme
 • Çapraşıklıkları düzeltme
 • Diş eti çekilmesi tedavisi
 • Diş aralıklarının kapatılması
 • Pembe estetik işlemleri ile diş eti seviyeleme

Tüm tedavi türleri için sağlık ana hedeftir. Sağlık olmadan estetikten bahsedilemez. Estetik ve sağlık birleştiği zaman tedavi taçlanacaktır.

Zirkonyum Kaplamalar

Diş Estetiği Uygulamaları Ankara

Diş Estetiği Uygulamaları Ankara

Diş Estetiği Uygulamaları AnkaraDiş estetiği sadece ön dişler için yapılır, düşüncesi yanlıştır. Çoğu tedavi tüm dişlere yapabilir. Sadece gülme ve konuşma anında ön plana çıkan ön dişler, diş estetiği konusunda daha önceliklidir. Oldukça küçük bir alanda çalışma yapan hekim, hastanın arzu ettiği bir diş ve diş etine sahip olması için ön ve arka dişlere gerekli dokunuşlar yapar.

Aynı zamanda diş etlerinin de simetrik görünüme sahip olması kusursuz bir gülüşün diğer kriteridir. Bu nedenle pembe estetik (diş eti estetiği) tedavileri de kimi hastalar için zorunlu olabilir. Diş estetiği uygulamalarında hastadan hastaya değişen ihtiyaçlar doğacağından tedaviler ancak muayene sonrası kararlaştırılabilmektedir. Bilgisayar destekli analizlerle tedavi süreciniz başlamadan sonuçların etkisini görebilir, kararınızı bu sonuçlara göre verebilirsiniz.

Gülüş Tasarımı

Estetik Gülüş Tasarımı
Estetik Gülüş Tasarımı

Diş estetiği uygulamalarında gülüş tasarımı, önemli bir yer tutmaktadır. Bireyin gülüş anında yaşadığı sorunların kaynağı diş ve diş etleri olabilir. Bu bakımdan estetik diş hekimliği uygulamalarında bireyin kendini mutlu hissederek gülmesini temin etmek için beyazlatma, dolgu, diş aralıklarındaki sorunları giderme, birbirinin üstüne binen dişleri tedavi gibi çalışmalar yapılır. Diş estetiği uygulamasından sonra birey, hangi yaşta olursa olsun kendini daha genç, rahat ve mutlu hisseder.

Tam Seramik Kaplamalar

Diş Estetiği Uygulamasında Nelere Dikkat Edilir?

Diş estetiği alanında yapılan uygulamalar sadece diş ve diş eti düşünülerek gerçekleştirilmez. Dişler ve diş etleri, az önce de vurguladığımız gibi yüzün tamamlayıcı bir parçasıdır. Çevre dokular da değerlendirilmelidir. Bu yüzden diş ve diş eti alanında yapılan bir çalışmada;

 • Ağız yapısı,
 • Burun,
 • Çene,
 • Dudak,
 • Yanak,
 • Ten rengi
 • Bireyin yaşı hesaba katılır ve tedavi buna göre gerçekleştirilir.

Gülüş, sadece diş ve ağızla ilgili bir eylem değildir, gülüş anında yüzdeki bütün organlar harekete geçer. Estetik diş hekimliği uygulamalarındaki planlamalar yüzün tümüyle ilgilenerek tasarlanır. Tasarımda somut değerlerin yanında kişinin beklentisi ve edinmek istediği diş karakteri de belirleyici olacaktır.

Diş Estetiği Uygulamaları Nasıl Yapılır?
Diş Estetiği Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Diş Estetiği Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Estetik diş hekimliği çalışmalarının tamamı, bireyin kendisini çekici, doğal ve güzel hissetmesi için yapılır. Bunun dışında elbette dişlere yapılan estetik uygulamalarının tedavi yönü de vardır, fakat bireyin güzellik algısına kattıkları ön planda tutulur.

Amaç dişlerde sağlıksal bir kayıp meydana getirmeden tedaviyi en estetik şekilde tamamlamaktır. Gülme ve konuşma esnasında kendini kötü hisseden pek çok insan, dişlerine estetik uygulamalar yaptırır. Diş estetiği uygulamaları ile benlik bilincinize katkıda bulunduğunuz gibi ruhsal durumunuzu da pozitif anlamda iyileştirirsiniz.

Genç görünmek, daha iyi ve rahat sosyal ilişkiler kurmak, mutluluk hissini artırmak için diş estetiği uygulamaları ideal bir çözümdür. Dişleriniz için yaptıracağınız estetik uygulamalar, aynı zamanda diş sağlınız için de katkı sağlayacaktır.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler