Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar
Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar

Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar

Emax kaplama ile zirkonyum arasındaki farklar temel olarak bu iki malzemenin yapımında kullanılan materyalden kaynaklanmaktadır. Farklı malzemeden üretildikleri için farklı tedavi yöntemlerinde kullanılabildikleri gibi özellikleri de farklıdır. Emax uygulamalarında dişten daha az aşındırma yeterli olmaktadır.

Emax kaplama ile zirkonyum arasındaki farklar, diş hekiminin tedavi yöntemini belirlerken göz önüne aldığı ve hangi hasta için hangi materyalin daha avantajlı olacağına karar vermesinde etkili olduğu faktörlerdir. Emax daha yüksek teknik hassasiyet gerektirmektedir. Zirkonyum uygulaması yapan bir çok muayenehane varken Emax uygulayan muayenehane ve laboratuvar sayısı daha azdır. Zirkonyum element özelliği olarak metal element özellikleri gösterir genellikle beyaz opak bir yapısı vardır. Emax ise tamamen cam seramik materyaldir. Bu malzemelerin ortak noktası da vardır. Örneğin ikisi de metal içermezler. Yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Emax kaplama ile zirkonyum arasındaki farklar konusuna açıklık getirmek için iki malzemenin de özelliklerini ayrı ayrı ele almak gerekmektedir. Emax de zirkonyum da gülüş tasarımı ve gülüş estetiği uygulamalarında kullanılmaktadır. Her ikisi materyal ile, detaylı bir çalışmada doğal dişe oldukça yakın sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Genellikle köprü bölgelerinde zirkonyumlar tercih edilmektedir. Özellikle kuvvet dengesi yönünden uzun köprülerde Emax kullanımı uygun değildir.

Emax kaplama da zirkonyum kaplama da metal desteksiz materyallerdir. Bununla beraber, her biri, farklı durumlar için birbirinin yerine kullanılmaya uygun kılan benzersiz özelliklere sahiptir. Emax estetik kapasitesi olarak zirkonyuma göre daha üstündür. Dişten çok daha az aşındırma yapılarak da uygulanabilmektedir. Emax ile zirkonyum arasında seçim yapılabilmesi için ayrıntılı diş hekimi muayenesine girmek gerekir.

Şimdi iki malzemenin de özelliklerine ve avantajlı noktalarına bakalım.

Emax Kaplama

Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar
Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar

Emax kaplama, lityum disilikat bir seramik biçimidir. Diş kaplama materyalleri arasında piyasadaki en iyi malzemelerden biridir.

Avantajlarından kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Emax kaplama dayanıklıdır, doğal dişe benzer özellikler gösterir.
  • Yarı saydam bir görünümü vardır. Bu sayede doğal dişlerden ayırt etmek zordur.
  • Metal içermez. Diş eti çekilmesi olsa bile ortaya çıkabilecek metal bir kısım yoktur.
  • Zirkonyuma göre daha ince çalışılabilir.
  • Her kaplama, her dişe ve her hastaya göre özel olarak üretilir. Bu sayede tam uygunluk sağlanır.
  • Standart zirkonyumlara göre göre daha saydamdır. Seramik malzeme, ışığın daha fazla geçmesine izin verir ve doğal bir görünüm sağlar.

Zirkonyum Kaplama

Emax Kaplama ile Zirkonyum Arasındaki Farklar
Emax Kaplama mı Zirkonyum mu?

Zirkonyum kaplama, zirkonyum adı verilen ve tokluğuyla bilinen bir elementten imal edilir. Bu kristal çok dayanıklıdır. Ayrıca insan vücuduna kolaylıkla uyum sağlayabilir. Sadece estetik diş hekimliği kapsamında değil, pek çok tıbbi prosedürde de kullanılmaktadır.

Zirkonyum kaplamalar genellikle; alt yapı bölgesine yani dişi saran bölgeye zirkonyum, üzerine porselen olmak üzere iki farklı malzeme birleştirilerek üretilirler. Zirkonyumdan üretilen kaplamalar daha çok kuronun iç kısmı için uygunken dış kısım için genelde porselen tercih edilir.

Zirkonyum kaplamalar üzün ömürlü ve dayanıklı oldukları için popülerdir fakat zirkonyum kristalinin bazı dezavantajları da vardır. Zirkonyum kaplamalar Emax kaplamalara göre daha opaktır. Bu yüzden genelde diş eksikliği olan bölgelerde, arka taraftaki dişler için zirkonyum kaplama tercih edilirken ön dişler için Emax kaplama kullanılır.

Emax Kaplama mı Zirkonyum mu?

Emax da zirkonyum da kırık, çürümüş, eksik, renk değiştirmiş, çarpık ya da çeşitli şekillerde hasar görmüş dişlerin tedavisinde kullanılabilir. İkisinin arasındaki en belirgin fark, Emax kaplamanın daha saydam olmasıdır. Gülüş tasarımı yaptırmak isteyen hastalar Emax tercih edebilirler.

Emax ya da zirkonyum kaplamalardan hangisinin daha uygun olacağı ihtiyaç duyulan kuron sayısına da bağlıdır. İkisi de tek diş için uygun olsalar da çoklu kullanım için diş hekiminin değerlendirmede bulunması gerekir.

Emax kaplama ile zirkonyum arasındaki farklar hakkında ayrıntılı bilgi almak ve hangisinin size daha uygun olduğunu öğrenmek için diş hekimine danışmanızda fayda vardır.

Emax Nedir?

Emax aslında bir marka adıdır ve dünyada çok yaygın olarak tercih edilmektedir. Cam seramiklerin sıkıştırılması ile özel laboratuvar koşullarında hazırlanmaktadır. Farklı marka alternatifleri de bulunmasına rağmen en yaygın kullanım Emax tir. Laminate veneer ve tam kronlar, inley ve onley dolgu için gülüş tasarımında fark yaratan bir materyaldir.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler