İnley ve Onley Dolgu Nedir?

İnley ve Onley Dolgu Nedir?

İnley ve onley dolgu, bir dişin basit bir dolguyla tedavi edilemeyecek kadar geniş, fakat kaplama yapılamayacak kadar da az bir kısmı çürüdüğünde başvurulabilecek çözümlerdir. Dolgu materyali seçimi de genellikle tam seramiktir. Porselen dolgu olarak da adlandırılmaktadır.

İnley ve onley dolgu laboratuvar ortamında üretilerek diş hekimi tarafından dişe bağlanan dolgulardır. Geleneksel dolgular gibi bir diş hekimi randevusunda doğrudan uygulanamazlar. Kişinin ağız yapısına ve diş rengine uygun şekilde hazırlanırlar. Estetik değeri yüksektir ve için estetik diş hekimliği uygulamaları arasında değerlendirilebilirler.

İnley ve Onley Dolgu Farkları Nelerdir?

İnley ve Onley Dolgu Nedir?
İnley ve Onley Dolgu Nedir?

İnley ve onley dolgu uygulandıkları bölge ve çürüğün büyüklüğü bakımından farklılık gösterirler. Temel fark şöyle özetlenebilir:

 • İnley dolgu, dişin tepeciklerini içine almayan derecedeki diş doku kayıplarından uygulanır. Çürüğün geleneksel dolgu yöntemiyle kapatılabilmesi mümkün olabilir fakat avantajlarından dolayı tercih edilir. İnley dişin yapısına ve çürüğün boyutuna göre özel olarak üretilir ve dişin iç kısmına yerleştirilir.
 • Onley dolgu ise kuron kaplamaya biraz daha benzer ve dişin üst kısmında bulunan çürükler için kullanılır. Genellikle büyük dolgulardır. Yine inley dolgular gibi onley dolgular da dişin yapısına ve çürüğün boyutuna göre özel olarak üretilirler.

Estetik Dolgu

İnley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

İnley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?
İnley Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

İnley dolgular ve onley dolgular, kuron kaplama işlemine çok benzer işlemlerle yapılırlar. Fakat bu dolguların yapımında kuron uygulamasında olduğu kadar diş yapısının şekillendirilmesine gerek kalmaz. Diş hekiminin temel amacı doğal diş yapısını mümkün olduğunca korumak olduğu için kuron uygulaması, inley ve onley dolguların yetersiz olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

İnley ve onley prosedürü şöyle işlemektedir:

 • Geleneksel dolgularda da olduğu gibi ilk olarak dişin çevresindeki alan uyuşturularak dişte çürümenin meydana geldiği bölgeler temizlenir.
 • Daha sonra dijital modelleme ya da macun benzeri bir malzeme kullanılarak dişin kalıbı alınır ve diş laboratuvarına gönderilir. Dişin modeli oluşturulduktan sonra seramik ya da reçine kullanılarak inley ya da onley elde edilir.
 • Kalıcı malzeme laboratuvardan gelene kadar geçici bir dolgu uygulanır. Tek seansta bitebilir. Eğer iki seans gerekirse, ikinci randevuda bu geçici dolgu çıkartılarak kalıcı inley ya da onley yerleştirilir.

İnley ve Onleylerin Avantajları

 • Tam seramiktir ve estetik olarak başarılı sonuçlar verir.
 • İnleyler ve onleyler güçlü, uzun ömürlü malzemelerdir.
 • Doğal dişlerinize yapacağınız bakımdan daha fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir.
 • Doğal diş dokusu mümkün olduğunca korunmuş olur.
 • İnley ve onley dolgu, diğer dolgular gibi zamanla küçülmezler.
 • Aşınma değeri açısından kompozite daha dirençlidir.
 • Doğru ağız bakımı yapıldığında çok uzun yıllar kullanılmaktadır.
 • Estetik diş hekimliğinde sıklıkla tercihe edilen yöntemlerdendir.

Gülüş Tasarımı

Onley mi Kuron mu?

Onley de kuron da geleneksel dolguya ve inleye göre daha büyük restorasyonları içerirler. Onley dolgu sadece dişin çürüyen kısmını kaplayacak şekilde üretilirken, kuron dişin tüm dış yüzeyini kaplayan malzemelerdir.

Diş yapısına daha az müdahale edilmesinin yanı sıra, kuron kaplamalara göre maliyeti de daha uygundur. Bu nedenle, eğer mümkünse onley uygulanması daha çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Dişinizdeki çürüğün hangi tedavi yöntemine uygun olduğuna karar verecek kişi diş hekiminizdir. Onley dolgu, uygulaması kurondan daha zor ve diş hekiminin becerisinin yüksek olmasını gerektiren bir tedavidir. Muayenehane ve laboratuvar hassasiyeti önemlidir. Standart dolgulara göre daha maliyetli olmasının nedeni olarak bu söylenebilir.

İnley Onley Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

İnley Onley Dolgu Fiyatları
İnley Onley Dolgu Fiyatları

Seramik dolgular diğer dolgu çeşitlerine göre daha maliyetlidir. Hekim maliyetinin yüksek olması, laboratuvarın da işleme dahil olması, kullanılan materyalin ithal olması sebepleri arasında sayılabilir.. Ortalama inley onley fiyatı 1 diş için 1000tl civarında olmaktadır.