Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir Mi?

“Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir mi?” sorusu diş ve diş eti sorunları yaşayan pek çok bireyin zihnini kurcalamaktadır. Diş temizliğinde yapılan işlem tortulanan diş taşlarının temizliğinin yapılması, diş yüzeyinden uzaklaştırılmasıdır. Diş taşının ne olduğunu açıklayarak yazımıza başlayalım.

Diş Taşı Nedir?

Dişlerin üstünde oluşan sert bir yapı olan diş taşı; tükürük, bakteri, besin artıklarının sertleşerek taşsı bir yapıya dönüşmesi gibi düşünülebilir. Artık besinler bakteri metabolizmasına girer ve sarı renkte diş plağı oluşur. Temizlenmediği takdirde plaklar birikir ve sertleşerek diş taşlarını oluşturur. Plak birikimi düzenli diş fırçalama ve ağız bakımıyla çözülebilse de diş taşları profesyonel bir bakım olmadan bölgeden uzaklaştırılamayacaktır. 8 ile 48 gün içerisinde oluşan diş taşı gri ya da siyah renkte olabilir.

Diş eti hastalığı Gingivitis, Periodontitis, İleri Periodontitis olarak gruplanabilir. Gingivitiste diş etindeki problem; kişinin iyi bakımı ile düzeltilebilir. Periodontitis’te ise kemik kayıpları meydana gelmeye başlamıştır ve biran önce müdahale edilmesi gereklidir. Tedavi edilmezse kayıplar artar, diş sağlığı olumsuz etkilenir.

Diş eti hastalığı Gingivitis
Diş eti hastalığı Gingivitis

Diş Taşının Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Şu olgular, diş eti hastalığının varlığının belirtileridir, kaynağı diş taşı olabilir:

 • Diş fırçalarken yaşanan aşırı ağrı ya da sızı
 • Dişlerin çevresinde meydana gelen sert oluşumlar
 • Diş etlerinin çekilmesi

Diş taşı oluşumunun dişe ve diş etine farklı zararları olmaktadır:

 • Ağız kokusu
 • Diş çürükleri
 • Dişlerde sallanma
 • Diş eti kanaması
 • Sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet
 • Diş eti çekilmesi
 • Çene kemiğinde oluşan zararlar

Diş Temizletmek Dişlere Zarar Verir mi?

Bakteri oluşumuna neden olan diş taşlarının temizletilmesi dişe zarar vermez. Diş temizliği yapıldığında ağızda bakteri oluşmasının önüne geçilmiş olur. Diş üzerindeki plaklar el aletleri ve ultrasonik titreşimli cihazların marifetiyle yapılır.

Önyargıların aksine diş taşını ya da plağını temizletmemek dişe zarar verir. Uzun bir süre diş taşını temizletmeyen bireyler, ağızlarında oluşan bakterilerden dolayı diş çürümesi, diş kayıpları ile karşılaşabilirler. Çekilen dişlerin %80i diş çürüklerinden değil, diş eti problemlerinden kaynaklanmaktadır. “Diş temizletmek dişlere zarar verir mi?” sorusunun yanıtı bu noktada ortaya çıkıyor: Diş kaybı yaşamak istemeyenler, 6 aylık periyotlarla diş temizliği yaptırmalıdır. Eğer kendiniz diş taşını temizlemeye çalışırsanız dişe ya da diş etine geri dönüşsüz zarar verebilirsiniz. Yanlış diş beyazlatma uygulamalarının da diş minesine zarar verebileceğini hatırlatalım.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Engellenir?

Diş taşının oluşmasını engellemenin birkaç basit yolu vardır. Bu yöntemler uygulandığında uzun süreli olarak diş taşı ya da plağı sorunlarını yaşamazsınız.

 • Günde 2 defa doğu şekilde diş fırçalamak (diş fırçalama nasıl olmalı)
 • Dişlerin arasında kalan besin artıklarını diş ipleri ile temizlemek
 • 6 aylık periyotlarla diş temizliği için diş hekimine başvurmak

diş taşı oluşumunu engeller ve dişinizin sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Diş Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizliği diş taşı miktarı ve diş eti durumuna göre süresi değişen bir işlemdir. Derin küretaj ve cep temizliklerinde tedavi birkaç seans sürebilir.

Genellikle rutin kontrollerde uzun süren bir tedavi değildir. İşlem, el aletleri ve ultrasonik cihazların yardımı ile 20 dakikada sona erer. Ciddi bir ağrı ve sızı hissedilmez. Temizlikten sonra da herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek yoktur.

Ancak tabii ki diş temizliğinin ardından alınması gereken birtakım tedbirler vardır.

Diş Temizliğinin Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Diş temizletmek dişlere zarar verir mi?” sorusunun yanıtını aldıktan sonra diş temizliğinin ardından dikkat edilmesi gereken birtakım kuralların var olduğunu bilmek gerekir. Temizlik yapıldıktan sonra;

 • Bir gün süreyle çok sıcak ya da çok soğuk besinler tüketilmemelidir.
 • Ağız bölgesinin soğuk hava ile temasından kaçınılmalıdır.
 • Asitli içecek tercih edilmemelidir.
 • Diş bölgesine plak giderici sıvıların temas etmesinin önüne geçilmelidir.

Temizlik yapıldıktan sonraki birkaç gün boyunca kürdan ya da diş ipi kullanılmamalıdır. Gülüş estetiği ve diğer diş hekimliği konularında bilgi edinmek için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.