Diş Eti İltihabı
Diş Eti İltihabı

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı dişeti ve dişlerin arasındaki sınırda meydana gelen tabakanın (diş plağı ve diş taşı) , diş etini tahriş etmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Tıp dilinde gingivitis olarak tabir edilen bu hastalığın pek çok sebebi ve çözümü vardır.

Diş eti iltihabı diş eti hastalıklarının erken bir evresinde meydana gelir. Diş etlerinin çekilmesi veya renginde kırmızımsı bir görünümün oluşması ya da diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi şikayetler ortaya çıktığında müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde daha ileri seviye rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Tedavi için geç kalındığında diş eti çekilmesine evrilmekte ve dişi destekleyen dokuların eksilmesi sonucu dişin kaybedilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Diş kayıplarının nedenleri incelendiğinde diş eti problemleri en büyük nedendir

Diş Eti İltihabına Sebep Olan Temel Nedenler

Diş Eti İltihabı
Diş Eti İltihabı

Diş etlerinin sağlıklı olup olmadığı, ilk aşamada görünümünden anlaşılabilir. Soluk mercan pembesi renginde, sert ve sıkı kıvamlı, dokusu da portakal kabuğuna benzeyen bir görünüm, sağlıklı diş etlerinin habercisidir. Geçmeyen diş eti iltihabı şikayetiyle diş hekimlerine başvuran hastaların büyük bir kısmı, ağız ve diş temizliğine gereken özeni göstermedikleri için bu sorunu yaşamaktadırlar. Nedenlerini inceleyecek olursa;

  • Yeterli diş tedavisi ve bakımının yapılmaması
  • Yanlış teknikle diş fırçalama
  • Diş temizliği alışkanlığının olmaması
  • Genetik yatkınlık
  • Tükürük içeriği ve beslenme alışkanlığı, sayılabilir.

Diş etiyle ilgili rahatsızlıklar, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Atmış beş yaş üstü bireylerin, zamanla yıpranan ve canlılığını kaybeden diş etlerine, daha genç yaştakilere oranla daha çok özen göstermeleri gerekmektedir. Bu yaş grubundaki hastalara, daha sık diş hekimi kontrollerine gitmelerini tavsiye ediyoruz. Yaşla beraber görülebilen bir miktar diş eti çekilmesi, fizyolojik olabilmektedir.

Diş eti hastalıkları zamanında yüzeysel olarak tedavi edilmediği takdirde; Küretaj Tedavisi veya Diş Eti Ameliyatı gerekli olabilir.

Diş Dolgusu Fiyatları

Pek çok hastalıkta olduğu gibi, sigara kullanımı diş eti rahatsızlıklarının önde gelen sebeplerindendir. Halk arasında, sigara içmenin diş eti hastalıklarını engellediğine dair bir algı olsa da, bu algı gerçekliği kesinlikle yansıtmamaktadır. Sigara yalnızca kanlanma ve iyileşmeyi baskıladığı için; bölgede daha az diş eti kanaması görülür. Bu zararı gizler ve uzun dönemde daha sert semptomlar kendini gösterir. Sigarayı bırakarak sadece iltihap rahatsızlığının değil, ileride ortaya çıkabilecek başka rahatsızlıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Diş Eti İltihabı
Diş Etinde İltihap

Sigara Diş Eti Hastalıklarını Engeller Mi?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi, sigara kullanımı diş eti rahatsızlıklarının önde gelen sebeplerindendir. Halk arasında, sigara içmenin diş eti hastalıklarını engellediğine dair bir algı olsa da, bu algı gerçekliği kesinlikle yansıtmamaktadır. Sigara yalnızca kanlanma ve iyileşmeyi baskıladığı için; bölgede daha az diş eti kanaması görülür. Bu zararı gizler ve uzun dönemde daha sert semptomlar kendini gösterir. Sigarayı bırakarak sadece iltihap rahatsızlığının değil, ileride ortaya çıkabilecek başka rahatsızlıkların da önüne geçmiş olursunuz.

İlaç Kullanımı Diş Eti İltihabına Neden Olur Mu?

Ağız kuruluğu yapan ilaçlar dolaylı yoldan diş eti problemlerini tetiklenmektedir. Ağızda tükürük çok önemlidir, diş ve diş etlerini korur. Eksilmesi demek dişlerin koruması düşük bir şekilde kalmasıdır. Bazı ilaçlar, ağız florasını düzenleyen tükürüğün azalmasına sebep olabilir. Tükürüğün azalması da diş etinin yapısını bozmaya yönelik etkide bulunabilir. Diş hekiminiz, tükürük salgısını arttıracak ilaçlarla bu durumun önüne geçebilir.

Kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ya da eklem iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların ağız ve diş sağlığına olumsuz yan etkilerde bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu ilaçlardan kullanılıyorsa diş eti iltihabı şüphesiyle diş hekimine başvurulduğunda diş hekimine bildirilmelidir.

Gülüş Tasarımı

Diş Eti İltihabı Bitkisel Çözüm

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?
Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş eti iltihabı bitkisel çözüm yöntemlerine başvurmadan önce doktorunuza başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Halk arasında bilinen, diş eti iltihabı tuzlu su kullanarak tedavi etme gibi yöntemlerin işe yaradığı durumlar olmakla birlikte, eğer ağızda yaralar meydana gelmişse tuz, yaralara zarar verebilmektedir. Örneğin; diş çekimi yapılır yapılmaz tuzlu su uygulaması zararlı olacaktır fakat ilk pıhtılaşma olduktan, 24 saat geçtikten sonra yapılacak gargara yararlı olacaktır.

Diş eti iltihabı tedavisi için kullanılabilecek bitkisel yöntemler şöyle sıralanabilir:

  • Ekinezya: Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu zararlı bakterilerden korumak gibi işlevlerinin yanı sıra, diş eti iltihabı tedavisi için de kullanılan bir bitkidir. Gargara sıvısının içine 10 damla ekinezya tentürü damlatarak ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
  • Nane: Her evde rahatlıkla bulunabilen nane hem diş eti hastalıklarına hem de diş çürümelerine karşı da kullanılabilir. Taze naneyi çiğneyerek ağız temizliğinizde gözle görülür farklar elde edebilirsiniz.
  • Papatya: 250 ml. Suyu kaynattıktan sonra 3 çay kaşığı papatya atın ve demlenmeye bırakın. Demini aldıktan sonra isterseniz için, isterseniz ağzınızı çalkalayın. Bu işlemleri yemekten sonra yapmaya özen gösterin.
Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler