Diş Estetiği Ankara

Diş estetiği Ankara şehri özelinde ele alındığında en sade haliyle; gülüş tasarımı çerçevesinde, dişlerin ve diş etlerinin bir bütün olarak eksiksiz ve kusursuz bir görünüme kavuşması adına uygulanan bütünsel bir tedavidir. Bu tedavide diş etlerindeki ve dişlerdeki şekilsel ve yapısal bozukluklar giderildiği için tedavi sonucunda kişi, hem sağlıklı hem de estetik bir ağız/diş yapısına sahip olur.

Diş estetiği Ankara dişlerdeki renk kaybının, kırıklıklar ve eksikliklerin, yanlış hizalanmaların veya lekelerin giderilmesinin yanında; diş etlerinde meydana gelene diş eti çekilmelerinin, diş eti renklenmelerinin ve şekilsel bozuklukların da giderilmesini hedefleyen bir tedavidir.

Diş Estetiği Ankara
Diş Estetiği Ankara Nedir?

Diş Estetiği Ankara Nedir?

İnsanlar arasındaki etkileşim ve bırakılan intibada kişinin gülüşü oldukça önemli bir yer tutar. Bunun yanında insanın kendisini daha özgüvenli ve rahat hissetmesi de yine gülümsemesiyle yakın ilişki içinde olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konan bir sonuçtur. Kişinin kendisiyle ve sosyal çevresiyle daha uyumlu ilişkiler yürütebilmesi ve ağzı sağlığının sağlanması amacıyla uygulanan bütünsel ağız tedavisine diş estetiği veya gülüş estetiği denir.

Diş estetiği dişlerin parlak, birbiriyle uyumlu ve güzel görünmesi amacıyla uygulanan estetik bir diş tedavisidir. Diş estetiği tedavisinde kişinin canlı, simetrik ve kusursuz bir gülümsemeye sahip olması amaçlandığı için güzel bir gülüş için gerekli olan tüm tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler genel itibariyle iki ana başlığa ayrılır. Bunlar; pembe estetik olarak tabir edilen diş eti estetiği ve diş estetiğidir.

Diş Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulur?

İnsanların yüzü ve yüz hatları altın oran denilen bir simetriyle birbiriyle uyumlu bütün halindedir. İnsanın yüz hatlarını ve mimiklerini özellikle de gülüşünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de ağız ve diş yapısıdır. Fakat zamana, yaşam şartlarına, çevresel etkilere veya yaşanan bazı olaylar sonucunda bu simetri olumsuz etkilenebilmektedir.

Doğuştan gelen veya zamanla oluşan bazı durumlar neticesinde dişlerde çürüme, kırık, çatlak, eksik diş, sararma, çarpıklık veya renk kaybı gibi durumlar yaşanabilir. Yine dişlerde olduğu gibi diş etlerinde meydana gelen çekilme, renk kaybı, dişlerle uyumluluk veya sarkma gibi durumlar da kişinin yüz ve gülüş şeklini olumsuz etkileyebilmektedir. Fakat böyle durumlar diş estetiği Ankara tedavileriyle giderilerek kişinin yüz hatlarıyla uyumlu, sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşması sağlanabilmektedir. Dişlerinde veya diş etlerinde herhangi bir istenmeyen durum yaşayan herkese diş estetiği tedavisi uygulanabilir.

Diş Estetiğine Neden İhtiyaç Duyulur?
Diş Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş estetiği, içerisinde farklı diş ve diş eti tedavilerinin olduğu bütünsel bir tedavi yöntemidir. Kişinin rahatsızlık duyduğu durumun ortadan kaldırılması da yine kişinin tedavi sonrası beklentisine göre belirlenmektedir.

Diş eti tedavisinin en sık uygulandığı durumlar şunlardır;

 • Dişlerin doğal rengini kaybetmesi
 • Dişlerdeki çarpıklıklar
 • Dişlerde bulunan kırık veya çatlaklar
 • Dişteki çürük veya lekelenmeler
 • Eksik diş olması
 • Dişlerin birbiriyle orantısız olması
 • Çarpık dişlerin diş etlerinde soruna yol açtığı durumlarda
 • Moraran veya rengi koyulaşan diş etlerinde
 • Diş eti çekilmesi durumunda
 • Diş eti büyümesinde
 • Gülümserken diş etlerinin fazla görünmesi halinde

Diş Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş estetiği tedavisi, yukarıda sebeplerini saydığımız rahatsızlıkları yaşayan kişilere uygulanır. Diş estetiği tedavisi, hastanın rahatsızlık duyduğu durumu diş hekimine anlatmasıyla başlar. Hasta, rahatsızlık duyduğu durumu ve bu durumun ortadan kalktıktan sonraki beklentisini detaylı olarak aktardıktan sonra ağız yapısının genel durumunun belirlenmesi için diş hekimi tarafından gerekli röntgen ve analizler yapılır.

Bu analizler sonucunda diş estetiğini bozan unsurlar detaylı olarak incelenir ve bu problemlerin giderilmesi için hangi tedavilerin ne şekilde yapılacağı kararlaştırılır. Dişte veya diş etinde bulunan istenmeyen durumun ortadan kaldırılması için bir veya birden fazla tedavi gerekebilmektedir. Örneğin; dişlerinde renk sararması bulunan kişilere sadece diş beyazlatma tedavisi yeterli olabilirken, diş çürümesi veya diş eksikliği bulunan kişilere birden fazla tedavi uygulanabilmektedir. Bunun için tedavinin başında detaylı bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Diş Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin istediği gibi bir ağız/diş yapısına kavuşması için uygulanan tedaviler bütünü olan diş tasarımı oldukça detay isteyen önemli bir süreçtir. Bu yüzden diş estetiği tedavisi uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Bunlar;

 • Tedaviler uzun sürebileceği için buna duruma hazırlıklı olunmalı
 • Tedavi sonrası beklentinin net bir şekilde ortaya konması
 • Hekimin önerdiği tedavi planına ve sürece mutlaka uyulmalı
 • Tedavi seansları ve kontroller ihmal edilmemeli
 • Herhangi bir problem yaşadığında mutlaka hekimle iletişime geçilmeli

Diş Estetiği Tedavisini Nasıl Yapıyoruz?

Ankara diş estetiği tedavisi çerçevesinde herkesin kendine özgü karakteristik bir yüz yapısına ve yüz hatlarına sahip olduğunun bilinciyle, onlara özgü bir tedavi planı hazırlıyoruz. Hastanın yüz şekline ve tedavi sonucundan beklentisine göre belirlediğimiz tedavileri, hastayla detaylı bir şekilde konuşarak belirliyoruz.

Diş estetiği tedavisinde öncelikle hastanın şikâyet ve beklentileri belirlendikten sonra, hastanın ağız yapısının şu anki durumunu daha iyi anlayabilmek için gerekli röntgen ve analizleri yapıp bunları dijital ortama aktarıyoruz. Dijital ortama aktardığımız veriler doğrultusunda ağız yapısının 3 boyutlu modellemesini çıkartıp tedavi sonucunda hastanın kavuşacağı ağız ve diş yapısını belirtiyoruz. Hastadan onay aldıktan sonra 3 D modelleme ile elde ettiğimiz sonuca varabilmek adına gerekli tedavileri belirleyip uygulamaya başlıyoruz.

Diş Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır?
Diş Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyguladığımız Diş Estetiği Tedavileri Nelerdir?

Diş estetiği tedavileri nelerdir? Sorusu sıkça duyduğumuz sorulardandır. Diş estetiği tedavileri artık teknolojik imkânlar sayesinde yüksek memnuniyetin sağlandığı tedavi modelleri olmuştur. Biz de diş estetiği kapsamında uyguladığımız tedavileri iki ana başlık altında inceliyoruz.

Bunlar; pembe estetik tedavileri ve diş estetiği tedavileridir. Diş estetiği tedavileri kapsamında uyguladığımız tedaviler şunlardır:

 • Laminate Veneer (Yaprak Porselen)
 • Diş Beyazlatma
 • Kron (Kaplama)
 • Implant
 • EMax ve Empress Kaplamalar
 • Zirkonyum Kaplamalar
 • Ortodontik Tedaviler

Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Yaprak porselen olarak da bilinen Laminate Veneer, dişlerde herhangi bir aşındırma yapmadan diş yüzeyine uygulanan 0.1 – 0.2 mm kalınlığındaki kaplama türüdür. Diğer kaplama türlerine göre en önemli özelliği daha az aşındırma ile doğal diş kaybının en aza indirilmesidir. Laminate Veneer tedavisinde tedaviye başlamadan önce, uygulama sonrasında dişlerin nasıl görüneceğini gösteren bir MockUp çıkartılır. Hastanın daha rahat karar vermesini sağlayan MockUp aynı zamanda tedavi için bir yol gösterici görevi de görür.

Laminate Veneer uygulamaları iyi bir bakım ve düzenli kontrollerle uzun yıllar güvenle kullanılabilen bir tedavidir. Dişlerdeki renk ve yapısal bozuklukların giderilmesi aşamasında tercih edilen bu tedavi ile hastalar daha sağlıklı ve estetik dişlere sahip olmaktadır.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen)
Kron (Kaplama)

Kron (Kaplama)

Kron kaplama da Laminate Veneer gibi estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir. Fakat kron kaplama genellikle dişte madde kaybı yüksek durumlarda tercih edilir. Uygulama yapılacak dişin etrafını çepeçevre saran kron kaplamada en çok Tam seramik (Emax, Empress) veya zirkonyum materyalleri tercih edilmektedir. Kron kaplamanın en sık uygulandığı durumlar şunlardır;

 • Yeterince desteği kalmamış dişlerde
 • Büyük çaplı dolgu restorasyonlarında
 • Zayıflamış dişlerin desteklenmesi durumunda
 • Renk kaybı yaşamış dişlerde

Diş Beyazlatma

Bleaching olarak da bilinen diş beyazlatma tedavisi, dişlerin zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı doğal beyaz rengini kaybetmesi sonucu, dişlere kaybettiği beyaz rengin geri kazandırılması işlemidir. Dişler genellikle yiyip içme alışkanlığı, diş bakımının yeterince yapılmaması, sigara gibi alışkanlıklar, kullanılan bazı ilaçlar veya bazı hastalıklar sonucu rengini kaybeder. Mine ve dentin tabakasında biriken maddeler zamanla lekelenmeye ve dişlerin beyaz rengini kaybetmesine sebep olur.

Diş estetiği tedavileri çerçevesinde uyguladığımız diş beyazlatma işleminde öncelikle dişlerin sağlığını etkileyen sorunlar ortadan kaldırılır. Sağlıklı diş yapısı oluşturulduktan sonra dişlerdeki plak yapısı ve diş taşları temizlenir. Ardından da diş beyazlatma işlemi uygulanarak kişinin doğal diş rengine kavuşması sağlanır.

İmplant

Diş estetiği çerçevesinde uyguladığımız diş tedavilerinden birisi de implanttır. İmplant, oldukça sağlam ve dayanıklı bir madde olan titanyumdan elde edilir. Sağlam diş kökü oluşturmak için çene kemiğine yerleştirilen implant, zamanla çene kemiğiyle kaynaşarak bütün haline gelir. Bu süreç alt çenede ortalama 2, üst çenede 3 ay olarak belirlenir. Vida şeklindeki gövdenin çene kemiğine yerleştirilmesinin ardından implantın uygulanması kısa sürede gerçekleştirilir.

Diş estetiği kapsamında hem ön dişlere hem de arka dişlere güvenle uygulayabildiğimiz implant tedavisi, diş eksiği veya ilerlemiş çürük, kırık gibi durumlarda başarılı ve uzun yıllar memnun edici sonuçlar aldığımız tedavilerdendir.

EMax ve Empress Kaplamalar

Hastalarımızın daha estetik ve sağlıklı dişlere kavuşmak uyguladığımız diş tedavilerinden olan Emax ve Emress olarak da bilinen kaplamalar, lityum disilikat cama dayanan ve kuvars, lityum dioksit, fosforoksit, alümina, potasyum oksit gibi elementlerden oluşan tamamen seramik bir diş kaplama sistemidir.

Emax empress bazlı seramik protezlerin en sık tercih edilme sebebi; mükemmel ışık geçirgenliği ve dayanıklılığıdır. Estetiği sağlayan nokta ise ışık geçirgenlik oranının yüksek olması ve doğal dişe çok yakın ışık yansımalarıdır. Kırık, lekelenmiş, çapraşık ve kırılgan dişlerde oldukça tatmin edici sonuçlar veren bu kaplama türü, diş hekiminin kişiye uygun kaplamaları modelleyerek uygulanması şekline yapılır.

EMax ve Empress Kaplamalar
Zirkonyum Kaplamalar

Zirkonyum Kaplamalar

Zirkonyum, diş estetiği tedavilerinde sıklıkla tercih ettiğimiz tedavilerdendir. Zirkonyum uzun ömürlü, doğal görünüme sahip ve kolay kolay zarar görmeyen zirkonyum bir elementtir ve zirkonyum kaplamalar bu elementten elde edilir. Zirkonyum kaplama diş tedavisine, dişin belli bir seviyeye kadar küçültülmesi ile başlıyoruz. Bu aşamaya “prepasayon” adı verilir. Ardından küçültülen diş, hem doğal diş yapısına benzeyen estetik, hem de dayanıklı bir materyal olan zirkonyum kaplama ile sarılır.

Zirkonyum kaplamanın en önemli avantajı; dişlerin dış etkenlerden korunması, kaplamanın ağızda kalış süresinin uzatılması, estetik görünmesi hem de sağlıklı bir şekilde kullanılması olarak sayılabilir. Kaplama yapılırken porselenin alt kısmına (dişe temas eden) zirkonyum desteği konur. Zirkonyum alt yapı dendiğinde anlatılmak istenen budur.

Ortodontik Tedaviler

Ortodonti tedavisi alt veya üst çenelerden birinin daha ileride olması, dişlerin doğru kapanmaması ya da bazı dişlerin duruşunun bozuk olması gibi durumlarda uyguladığımız bir tedavi yöntemidir. Yine, ileride meydana gelebilecek ciddi rahatsızlıkları önlemek için de uygulanabilen ortodontik tedaviler;

 • Klasik ortodonti
 • Telsiz ortodonti

Olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilir.

Klasik ortodonti tedavisinde dişlerin gelmesi istenilen duruma gelmesi için özel yapım diş telleri kullanılır. Invisaling olarak da adlandırılan telsiz ortodonti tedavisinde ise tellerin yerine şeffaf plaklar kullanılmaktadır.

Telsiz Ortodonti (Invisalign)

Invisalign tedavisi telsiz ortodonti olarak adlandırılır ve dişlerinde çarpıklık bulunan kişilere uygulanan ve dişlerdeki düzensizliklerin giderilmesi amacıyla uygulanan telsiz bir tedavidir. Bu tedavi yönteminde teknolojik imkânlar kullanılarak dişlerdeki istenmeyen görünümün giderilmesi için özel olarak üretilen plaklar kullanılır.

Uygulama yapılan kişiye özel üretilen bu plaklar dişlerin etrafını sararak onları istenilen noktaya hareket ettirme prensibine dayanır. Invisalign plaklarında kullanılan materyallerde zararlı Bisfenol A (BPA) maddesi bulunmayan plastikler tercih edilir. nvisalign tedavisinin klasik ortodonti (telli ortodonti) tedavisine göre en önemli avantaj, dişlere takılan plakların şeffaf yapısı sayesinde dışarıdan fark edilmemesi ve istendiğinde takılıp çıkartılabilir bir yapıda olmasıdır.

Pembe Estetik

Sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmak için dişler kadar diş etlerinin de sağlıklı olmasının yanında ağız ve dişlerle bir bütün halinde olması gerekir. Bu yüzden diş estetiği tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturan pembe estetik uygulamaları, diş etlerinin renginde veya yapısında gerçekleştirilen iyileştirmeleri, düzenlemeleri kapsamaktadır.

Diş estetiği tedavisi çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz pembe estetik uygulamalarında iltihaplı, morarmış veya koyu renkli, sürekli kanayan ve kişiyi mutsuz eden diş eti yapısının; sağlıklı, açık pembe renkli, dişlerle ve kişinin doğal gülüşüyle bir bütün haline getirilmesi işlemedir. Pembe estetik tedavisinde iki temek amaç vardır. Bunlar, diş etlerinin sağlıklı ve aynı zamanda estetik bir hale getirilmesidir.

Pembe estetik tedavilerinin içeriğini tamamen hastanın şikayetleri ve yaşadığı rahatsızlıklara göre belirliyoruz. Farklı sebeplerden dolayı oluşan diş eti sorunlarına da farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Ankara pembe estetik kapsamında en sık uyguladığımız tedaviler şunlardır;

 • Kron Boyu Uzatma
 • Rejeneratif
 • Diş Eti Törpüleme
 • Botoks ile Gummy Smile Tedavisi
Pembe Estetik

Diş Estetiği Tedavisi Süresi Ne Kadar?

Diş estetiği tedavilerine başlamadan önce, kişinin beklentilerine ve yapılacak işlemlerin niteliğine göre tedavi bir seansta yapılabileceği gibi birkaç seansta da sürebilir. Her hastanın rahatsızlığı ve beklentisi farklı olduğu gibi çözülmesi gereken problemler de farklıdır.

Diş estetiği belirlenen tedavilerin bir arada kullanılması gerekebileceğinden tedavinin bitişi için bir süre belirlemek oldukça zordur. Net bilgi ancak uzman hekimin muayenesi sonrasında edinilebilir.

Diş Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Ankara diş estetiği fiyatları, genel itibariyle kişinin ihtiyaç duyduğu ve beklentisini karşılayabilecek dental tedavilerin hangileri olduğuna ve tedavilerin içeriğine göre farklılık göstermektedir. Hastalarımızın diş yapıları birbirinden farklı olduğu gibi ihtiyaç duyulan tedavilerin sayısı ve içeriği de farklıdır.

Diş estetiği fiyatını belirleyen en önemli unsur, kişinin rahatsızlık duyduğu durum ve bu durumun giderilmesi için uygulanan tedaviden beklentisidir. Bu yüzden kişinin estetik algısı ve diş yapısı kişiden kişiye değiştiği için sabit bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Konu hakkında daha fazla fikir edinmek için “Türk Diş Hekimleri Birliği”nin belirlediği fiyat listesine göz atabilirsiniz.