Diş Eti Estetiği Ankara

Gülüşlerine doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak isteyen herkes günümüz diş eti estetiği teknolojilerini merakla takip etmeye ve tercihlerini de klinik analizlerin vereceği sonuçlar doğrultusunda önerilen tedavi yöntemlerinden yana kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte diş eti estetiği ile ilgili büyük resmi görmek, yüzün önemli bölümlerinden birinin restorasyonunda farklı metotlar uygulanmasını gerektirmiştir.

Hastaların kişisel taleplerinin de göz önüne alındığı en uygun tedavi programları özgün diş eti estetiği konusunda ufuk açıcı hamleler yapılmasını sağlar. Diş etinde gerçekleştirilen bir uygulama olan pembe estetik, gülüş esnasında diş ile diş etinin estetik bir uyum içinde olmasını sağlayan işlemdir. Güzel ve ideal bir gülüşte diş etlerinin rengi, diş ile diş eti seviyesi ve diş etinin sağlıklı görünmesi temel ölçütler arasında bulunur.

Diş Eti Estetiği Tedavi Koşulları

Diş etinin sağlıklı olması için birtakım kriterler vardır. Diş etinin açık pembe bir renkte, portakal kabuğuna benzer bir şekilde pütürlü ve parlak olması, dişe tam olarak ve sıkı bir biçimde yapışması gerekir. İstenen güzellikte bir gülüş çizgisinin yakalanabilmesi için yapılan tedavilerden biri olan pembe estetik ile kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

Güzel ve kusursuz bir gülüşün gerçekleşebilmesi için diş eti, diş, dudak ve çene uyum içinde olmalı, diş eti sağlıklı görünmelidir. Sağlıklı bir diş eti; herhangi bir kanama belirtisine, şişliğe, kızarığa ya da kanamalı bir görünümüne sahip olmamalıdır. Pembe estetikte diş etinin diş ile hem yapısal açıdan hem de renk bakımından harmoni içerisinde bulunması sağlanır. Gülüş esnasında ön ve orta kısımdaki iki diş, en üst noktadaki diş eti çizgisinin hafif bir biçimde dudağa dokunmasıyla sağlanır.

Diş Dizilişindeki ve Diş Kökündeki Sorunlar

Ağız ve diş yapısıyla ilgili sorunlar birbirinden farklıdır. Gülüş estetiğinde herkesin kendine has sıkıntıları olabilir. Bazı hastaların diş etlerindeki sorunların yanı sıra dişlerinin dizilişinde de sorunlar bulunabilir. Bu tip bir durumla karşılaşıldığında diş etlerindeki estetik kusurun düzeltilmesinden sonra öteki diş tedavilerine geçilir. Kimi hastalarda ise diş etleri çekildiği için diş köklerinin yüzey kısımları görünür. Bundan dolayı diş kronu olduğundan daha uzun bir hal alır. Diş eti grefti sayesinde diş kökünün görünen ve estetik sorunlara yol açan kısmı kapanır. Bütün bu konularla ilgili pembe estetik uygulamalarında çok iyi sonuçlar alınmakta ve kişi, arzu ettiği gülüş hattına sahip olmaktadır.

Gülüş Hattındaki Estetik

Estetik bir gülüşe sahip olabilmek için dişlerin beyaz, diş diziliminin kusursuz olması yetmez. Aynı zamanda diş etleriyle dişlerin birbiriyle uyumlu olması gerekir. Tıbbın ilerlemesi ve yeni cihazların üretilmesi, diş tedavisinde ve estetiğinde farklı tedavi yöntemlerinin bulunmasını sağlamıştır. Teknolojik açıdan üstün özelliklere sahip cihazlarla yapılan pembe estetik uygulamasında;

  • Dişlerin ideal bir dizilimde olması sağlanır.
  • Dişlerin hem diş etleriyle hem de çevredeki yumuşak dokuyla uyumu gerçekleştirilir.
  • Diş eti eşit ve dengeli olması sağlanır.
  • Ön dişlerdeki leke ve renkler (pimentasyon) ortadan kaldırılır.
  • Diş eti çekilmeleri tedavi edilir.

Gummy Smile

Gülüş esnasında diş etleriniz fazla görünüyorsa buna Gummy Smile denir. Gülüş estetiğini bozan bu sorunla karşılaşan hastaların diş etlerindeki fazlalıklar tespit edilir ve koter ya da lazer cihazı ile herhangi bir ağrı ya da kanama olmadan diş etinin seviyelenmesi sağlanır. Bu sorunun farklı nedenleri olabilir. Yaşlanma ya da iltihaplı diş eti hastalıklar bu rahatsızlığın sebepleri arasındadır. Diş eti çekilmesinin tedavisinde ağzın başka bölgelerinden alınan diş etleri, çekilen bölgeye eklenir ve boşluklar kapatılır.

Diş Eti Estetiği Ankara
Diş Eti Estetiği

Pembe Estetikte Tedavi Yöntemleri

Pembe estetikte farklı tedavi yöntemleri bulunur. Diş ve diş etindeki soruna göre geliştirilen teknolojiler ve cihazlar tedavi sürecinin başarılı bir biçimde sonuçlanmasını sağlar.

  • Rejeneratif: Kimi diş eti hastalıkları destek dokuların deformasyonuna neden olur. Bu tedavi yönteminde vücudun iyileştirme araçları harekete geçirilerek deformasyon ortadan kaldırılır.
  • Gingivektomi: Diş etindeki büyümeler ve derin boşlukların bulunduğu bölgelerde yapılan bir işlemdir. Bu işlemde diş etleri seviyelendirilir ve gülüş estetiği sağlanır.
  • Gingivoplasti: Diş etindeki fazlalık ya da simetri sorunlarını ortadan kaldırmak için geliştirilen bir tedavidir. Lamina ve Zirkonyum tedavileri ile dişlerde daha güzel bir görünüm elde edilir.
  • Kron boyu uzatma: Farklı sebeplerden dolayı oluşan doku kaybını tedavi etmek üzere fazla olan diş eti dokusu çıkarılarak kemiğe biçim verilir. Böylece dişler daha uzun görünür.
  • Botoks: Diş etlerindeki sorunların çözülememesi durumunda botoks tedavisine başvurulabilir.

Pembe Estetiğin Ne Gibi Avantajları Vardır?

İdeal ve estetik bir gülüşün yakalanması için yapılan pembe estetikle diş etleri tedavi edildiği gibi hastanın psikolojik bir rahatlık yaşaması da sağlanır. Pembe estetik ile;

  • Diş kaybının önüne geçilir.
  • Diş uzunlukları arasındaki orantısızlık giderilir.
  • İltihaplar tedavi edilir.
  • Gülüş sorunları ortadan kalkar.
  • Dişlere destek veren dokular eski sağlığına kavuşur.