20 lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

20 lik diş çekimi sonrası ağrı ne kadar sürer, çekimden sonra ne yapmalıyım, ağrım olur mu? Hastalar tarafından fazlasıyla merak edilen sorulardır.

20 lik diş çekimi sonrası ağrı konusunda çekilen dişin hangisi olduğuna ve işlemin zorluğuna göre semptomlar biraz değişebilmektedir. Gömülü dişlerin çekimi, diğer diş çekimlerine göre biraz daha zor geçirilebilir. Fakat hekim tavsiyeleri yerine getirildiğinde bu süreç, hızlıca atlatılır.

20 lik Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Tedaviden 1 saat sonra; 1 adet, 18 saat sonra 1 adet; ağrı kesici almanız tavsiye edilir. Daha sonra ağrı oluşma durumuna göre günde 3 adete kadar alabilirsiniz. 48 saat sonra hafif ağrı seyredebilir, şiddetli ağrı olması durumunda hekiminizle iletişime geçin. Eğer hekiminiz tarafından; antibiyotik kullanımı, buz uygulaması gibi ekstra öneriler verilmişse, harfiyen yerine getirmeniz yararınıza olacaktır.

Çekim günü özellikle tükürmeyin, gargara yapmayın ve sigara içmeyin. Bu etkenler iyileşme dokusunda bozulmaya yol açacağı için ağrılı bir iyileşmeye sebebiyet verebilir.

Semptomların hızlı bir şekilde atlatılması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  • Hekiminizin tüm önerilerini, tamamen yerine getirin.
  • Çekim bölgesine ilk 24 saat müdahale etmeyin (Isırmayın, dilinizle oynamayın, fırça ile dokunmayın ve sert bir şekilde tükürmeyin.)
  • Sigara içmeyin.
  • Eğer buz uygulanması tavsiye edilmişse, “10 dakika tut – 10 dakika bırak” tekniği ile uygulanabilir.
  • Kontrolü ihmal etmeyin. Eğer dikiş var ise 1 hafta sonra dikişlerinizi aldırın.
  • Ekstra bir durum oluşması halinde hekiminizle irtibata geçin.