Zirkonyum Nedir?
Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum nedir, yapısı nasıldır, kimler kullanabilir ve avantajları nelerdir?

Bir kaplama türü olan zirkonyum; element yapısı olarak metal özellikleri taşımasına rağmen beyaz renktedir, özel fırınlarda işlenir; estetik bölgelerde ve implant üstü kaplama olarak en sık tercih edilen diş kaplama maddelerindendir. Özellikle metal desteksiz zirkonyum porselen kaplamalar, doğal diş beyazlığına en yakın uygulama olmasıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Işığı geçirgen yapısı bu doğal görünümün oluşmasına imkân tanıyan faktördür. Metalin negatif özelliklerinden sıyrılmıştır ve metale yakın dayanıklıktadır.

Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum, estetik diş hekimliğinde kron ve köprü tedavilerinde uygulanır. Eksilmiş olan dişlerin yerine implant tedavisi uygun değilse bu bölgede köprü olarak kullanılabildiği gibi implant üstü kron veya diş üstü kaplama olarak da kullanılabilen doğal dişe en yakın olan kaplama türüdür. Diş kaplama işlemlerinde zirkonyumun pek çok avantajı vardır. Yüksek teknoloji ile çeşitli formatlara dönüştürülebilen zirkonyum oksit son derece dayanıklı bir malzemedir. Dayanıklılığına örnek olarak uzay araçlarında ısı kalkanı, otomobil endüstrisinde fren diski olarak kullanılması gösterilebilir.

Tedavilerde, istenilen renk ve ışık geçirgenliğine sahip Zirkonyum Blok oluşturulacak dişin dijital verisine göre işlenir ve özel fırınlarda işlem görür. Dijital diş hekimliğinin de gelişmesiyle, modellerden üç boyutlu tarayıcılar yardımıyla elde edilen data; bu alanda özelleşmiş cihazlar ile somut bir varlığa dönüşür. Kaplamada kullanılacak zirkonyum kalitesi de kusursuz sonuç için önemlidir. Mukavemet, dayanıklılığı artırılmış, özel renk geçiş gibi özellikleri olan, birçok blok çeşidi vardır. Metal destekli porselenlere göre zirkonyum kaplamaların pek çok avantajı vardır. Gülüş estetiğinin vazgeçilmez parçalarından biridir. Zirkonyumdan üretilen implantlar da üretilmiştir ve birçok çalışmaya konu olmaktadır.

Zirkonyum Nedir?

Diş Tedavilerinde Zirkonyumun Avantajları

Zirkonyum Kaplamaları tercih sebebi haline getirecek avantajlar:

  • Bütünüyle doğal bir maddeden yapılır
  • Diş estetiği uygulamalarında güvenle kullanılır
  • Metal alerjisi olan hastalar için sağlıklıdır
  • Metal porselenlere göre çok daha estetiktir
  • Işık geçirgenliğine sahip yapısı sayesinde doğal diş rengine çok iyi uyum sağlar
  • Metalden yapılan kaplamalara göre daha hijyeniktir
  • Dişin maruz kaldığı etkilere karşı oldukça sağlamdır
  • Alerjik bir duruma neden olmaz
  • Bağışıklık sistemine uyum sağlar
Zirkonyum Nedir?

Zirkonyumun Kullanım Alanları

“Zirkonyum nedir?” sorusunun yanıtını ve zirkonyumun avantajlarını verdikten sonra zirkonyum maddesinin kullanım alanı üzerinde durabiliriz. Yüksek derecede sağlam bir madde olan zirkonyum, sadece diş tedavilerinde değil, tıbbın farklı alanlarında da kullanılır. Özellikle ortopedi alanında zirkonyum tercih edilmektedir. Eklem protezlerinde çok sık kullanılan zirkonyum vücudun başka bölgelerinde de kullanılabilmektedir. Diş tedavilerinin yanı sıra vücudun sağlığına herhangi bir zarar vermeyen ve estetik bir görünüm sağlayan zirkonyum, oldukça iyi ve başarılı sonuçlar verir.

Zirconium Sağlam Mıdır?

Zirkonyum maddesi yukarıdaki örneklerde de belirttiğimiz gibi çeşitli endüstri alanlarında da kullanılan sağlamlığıyla tercih edilen bir malzemedir. Sert yapısının bir sonucu olarak zirkonyum uzun ömürlü bir malzemedir. Sert yiyecekler yenirken zirkonyum zarar görmesi çok zordur, kolay kolay aşınmaz. Ayrıca zirkonyum maddesi, metale alerjisi olanlara zarar vermez ve biyolojik açıdan diş yapısına hemen uyum sağlar. Nihayetinde estetik ve uyumlu yapılan restorasyonlar; çeşitli rahatsızlıkları tetiklemez ve diş eti problemlerine de yol açmaz.

Zirkonyum Nedir?

Ankara Zirkonyum Kaplama

Zirkonyumdan önce diş kaplamasının altına metal bir tabaka yerleştirilerek yapı güçlendirilmeye çalışılmaktaydı. Diş hekimlerinin kullanabileceği formata getirilen zirkonyum sonrası doğal beyaz renkli, sıcak/soğuk değişimine dayanıklı ve metallere alerjisi olan hastalar için en uygun seçim oldu. Zirkonyum diş kaplama, ışık geçirgenliği sayesinde mat görüntü kaybolarak, daha doğal ve daha estetik bir görünüm sağlar. Ayrıca, metal olan dişlere oranla sağlamlığı daha fazladır ve doğal görünümü sebebiyle daha çok ön dişlerde tercih edilmektedir. Zirkonyum, sigara veya başka nedenler ile oluşan lekelenmeleri en aza indirger, ağız kokusuna yol açmaz, diş eti sorunlarına sebep olmaz ve ağızda tat değişikliğine neden olmaz.

Ağız ve diş yapınıza göre dijital ortamda belirlenen modellemelerle gülüş tasarımınıza uygun zirkonyum kaplama tedavileri ve gülüş tasarımı hakkında detaylı bilgi ve randevu için iletişime geçebilirsiniz

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler