Zirkonyum Markaları

Zirkonyum markaları, zirkonyum malzemesi kullanılarak gerçekleştirilen diş tedaviler çok çeşitlidir. Markalar da artık önemli bir yer tutmaktadır. Zirkonyum kaplama için kullanılan bu ürünler, farklı ülkelerde üretilmekte ve farklı kalitelerde olmaktadır. Renkleri ve transparanlık dereceleri farklılık gösterir. Dolayısıyla, kullanılan markaya göre tedavi sonrasında alınan sonuçlar da değişebilmektedir.

Zirkonyum markaları, aynı zamanda estetik sonuç almaya yönelik diş hekimliği operasyonlarında kullanılmaktadır. Bazı markalarda sağlamlık daha ön planda olurken bazı markalarda estetik ön plana çıkabilmektedir. Dünyaca kalitesini kanıtlamış büyük markalarda ise hem estetik bir görüntü hem de sağlam dişler aynı anda elde edilebilmektedir.

Zirkonyum Markaları Nelerdir?

Zirkonyum Diş Kaplama
En İyi Zirkonyum Markası Nedir?

Zirkonyum diş markaları hakkında diş hekiminizden ayrıntılı bilgi almanızda fayda vardır. Çünkü farklı üreticilerin imal ettiği bu ürünlerde kullanılan malzeme miktarı ya da bileşenleri farklılık gösterebilmektedir. İçerikle alakalı bu farklılıklar, zirkonyum kaplama işlemi sırasında hangi markanın kullanılacağını belirleyecek denli önemli olabilir.

Bu yazımızda, en çok bilinen zirkonyum markalarından bahsederek genel bilgi vermeye çalışacağız. Kaplamaların teknik ayrıntılarına girerek kafanızı karıştırmayacağız. Zirkonyum kaplama yaptırmak istiyorsanız, en doğru bilgiyi diş hekiminizden alabilirsiniz. Şimdi, piyasadaki en iyi zirkonyum markası gibi bir bilgi mümkün olmasa da kaliteli markaları tanıyalım.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

En İyi Zirkonyum Markası Hangisidir?

Zirkonyum markaları için “en iyi” ya da “en kaliteli” gibi tabirler kullanmak doğru değildir. Zirkonyumların sınıflandırılması, sağlamlığa göre yapılmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre 5 farklı kaplama  tipinden bahsedilebilir.

  • Sınıf cam seramikler: Feldspatik porselen, düşük kaynaştırılmış porselen, onleyler ve yapıştırma kaplamalar.
  • Sınıf cam seramikler: Lösit cam seramikler. Vita Mark II (Straumann) örnektir. Genelde tek ünitelidirler.
  • Sınıf cam seramikler: Lityum diskilat içeren kaplamalardır. Emax bunlara güzel bir örnektir.
  • Sınıf zirkonyumlar: Kübik içeren zirkonyumlardır.
  • Sınıf zirkonyumlar: Dörtgen zirkonya olarak da bilinirler. BurxZir, Lava Plus gibi markalar bu sınıfa örnektir.

Görüldüğü gibi, zirkonyumlar sağlamlıklarına göre kategorize ediliyor. Hastanın ağzın hangi bölgesinde zirkonyum kaplamaya ihtiyaç duyduğuna göre bu ürünlerden biri kullanılıyor. Eğer estetik diş hekimliği konusunda çalışan bir doktora gitmişseniz, Çin malı zirkonyum diş kaplama yaptırarak mağdur olan pek çok hastayla aynı kaderi paylaşmamak adına kaliteli bir zirkonyum kaplama istediğiniz özellikle belirtin. Alman malı zirkonyum kaplamalar ya da Lava zirkonyum, Ivoclar zirkonyum gibi bilinen ürünler her zaman daha güvenilirdir.

Zirkonyum markaları
Zirkonyum markaları

BruxZir Zirkonyum Kaplama

Zamanla aşınmaya karşı dayanıklı olmasıyla bilinen bir markadır. Güçlü bir kuron ya da köprü yaptırmak isteyenler için özellikle tercih edilebilir.

Amerikan markası olan BruxZir, tam kontur zirkonyum kaplama çözümleri için oldukça popüler bir markadır.

 

 

 

Zirkonyum Markaları

İvoclar IPS e.max Zirkonyum

İvoclar firmasının üretmekte olduğu IPS e.max ZirCAD ürünü, hem dayanıklı olması hem de estetik açıdan mükemmel sonuçlar vermesiyle biliniyor. Tek bir kurondan 14 üniteli köprülere kadar pek çok uygulama alanında kullanılabiliyor.

Yüksek mukavemetli zirkonyum oksit hammaddesi olan 3Y-TZP ve yarı saydam özelliği bulunan 5Y-TZP maddelerinin özel bir bileşimiyle elde ediliyor.

 

Lava Zirkonyum
Lava Zirkonyum

Lava Zirkonyum Kuron ve Köprü

Lava marka zirkonyum kaplamalar tamamen seramik kullanılarak yapılan restorasyonlar için optimize edilmiştir. Alerjik reaksiyon gösteren hastalar açısından oldukça avantajlıdır. Çünkü içerdiği malzemeler sayesinde herhangi bir alerjiye sebep olmamaktadır.

 

 

 

 

Zirkonyum Kaplama Markası
Zirkonyum Kaplama Markası

Yüksek Saydamlık İçin ZircHT Zirkonyum

ZircHT markası, saydamlığı yüksek ürünleriyle estetik bir görünüme kavuşmak isteyen hastaların gözdesi konumunda. Aynı zamanda dayanıklı olması, hem kuron yapımında hem de köprü yapımında kullanılmaya elverişli kılar.

 

Zirkonyum Markaları

ZircEsthetic

Ağızdaki anterior ve posterior bölgeler için uygundur. Hem güçlü hem estetiktir. Özel bir formülle üretilen ZircEsthetic zirkonyum kaplamalar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

En İyi Zirkonyum Markası Nedir?
Zirkonyum Markaları

Cercon xt ML

Yeni nesil monolitik diş restorasyonları olan yarı saydam ve çok katmanlı zirkonyum kaplamalardan biridir. Görünümü o kadar gerçekçidir ki doğal dişlerden ayırt edilemez.

 

 

Gülüş Tasarımı