Zirkonyum Kaplama Fiyatları

zirkonyum diş kaplama fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları ve zirkonyum diş kaplamaları hakkında detaylı bir rehber hazırladık. Zirkonyum kaplama nedir? Zirkonyum kaplama nasıl yapılır? Gibi zirkonyum hakkında merak edilen pek çok sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama fiyatları kullanılan materyale veya kişinin ihtiyaç duyduğu diğer tedavilere göre değişebilmektedir. Aşağıda tedavi içerikleri ve fiyat tablosundan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2021

Zirkonyum beyaz renkli bir maddedir. Doğal zirkonyum çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra diş kaplaması hali olan zirkonya seramiği haline getirilir. Daha sonra, özel fırınlarda işlenerek diş kaplama tedavisinde kullanılacak son haline ulaşmaktadır. Zirkonyum dil kaplama ücret tablosu 2021 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

Zirkonyum Kaplama Fiyat Tablosu

Zirkonyum Diş
Kaplama Tedavileri
2021 KDV
HARİÇ
2021 KDV Dahil (%8)
Veneer Zirkonyum Kaplama (Metal ücreti hariç)295 Euro320 Euro
Veneer Kuron (Akrilik)685,19 TL 740,00 TL
İmplant Üstü Veneer Zirkonyum Kaplama (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)1.041,67 TL 1.125,00 TL
Laminate Veneer (Akrilik)828,70 TL 895,00 TL
Laminate Veneer (Seramik)368 Euro400 Euro
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)368 Euro400 Euro
Adeziv Köprü625,00 TL 675,00 TL
Düşmüş Kuron ve Köprü Simantasyonu (Her Sabit Üye İçin)97,22 TL 105,00 TL
Kuron Köprü Tamiri * (Her Üye İçin)486,11 TL 525,00 TL
Zirkonyum Kaplama Fiyatları
Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nasıl Belirlenir-Neye göre değişir?

Zirkonyum diş kaplamalarının fiyatını belirleyen bazı faktörler bulunur. Bunlar;

 • Kaç adet dişin zirkonyum kaplama yapılacağı
 • Kaplamanın hangi amaçla yapılacağı (diş kaplaması, köprü vb).
 • Diş hekiminin bulunduğu il veya bölge (Türk Tabipler Birliği’nin belirlediği bölgelere göre ücretlendirme değişebilmektedir).
 • Zirkonyum kaplama öncesi veya sonrasında hastanın başka bir tedaviye ihtiyacı olup olmadığı
 • Diş hekiminin tecrübesine göre

Zirkonyum ücretlendirmeleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Dişlerin yapısında farklı sebeplerden dolayı fiziksel deformasyonlar görülebilir. Dişlerde oluşabilen bu deformasyonların giderilmesi amacıyla farklı kaplama yöntemleri geliştirilmiştir. Zirkonyum diş kaplamaları son dönemlerde geliştirilen ve günümüzde en çok tercih edilen kaplamalardandır. Zirkonyum kaplama eskiden uygulanan metal destekli diş kaplama ve metal desteksiz diş kaplama olarak bilinen porselen diş kaplamalardan daha estetik bir görünüme sahiptir.

Zirkonyum kaplamaların içerisinde herhangi bir metal desteğin bulunmaması, diş etlerine daha uyumlu bir yöntem olmasını sağlamaktadır. Kaplama işlemine başlanmadan önce, uygulamanın yapılacağı dişler belirli oranlarda küçültülerek kaplamanın diş üzerine tam yerleşebileceği hale getirilir. Prepera edilen alan, malzeme yerleşimini ve estetiğini sağlayacak kadardır. CAD/CAM teknolojisiyle ve hastanın ağız ölçüleri alınarak üretilen zirkonyum kaplamaların rengi de hastanın diş rengine uygun olur.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları
Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Diş Kaplamalarının Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum materyalinden elde edilen zirkonyum diş kaplamaları doğal diş yapısına oldukça yakın bir kaplama çeşididir. Zirkonyum diş kaplamaların hastalara sunduğu diğer avantajlar şu şekildedir;

 • Zirkonyum diş kaplamaların ışık geçirgenliği diğer kaplama türlerine oranla yüksektir. Bu sayede doğal dişlerle muhteşem bir uyum sağlar.
 • Metal destekli kaplamalar zamanla diş etlerinde koyulaşmaya sebep olurken zirkonyum kaplamalar diş etlerinde herhangi bir renk koyulaşmasına neden olmamaktadır
 • Zirkonyum kaplamalar her diş rengine kolayca uygulanabilir
 • Zirkonyum sağlam ve dayanıklı bir materyaldir. Bu yüzden arka dişlerde de tercih edilebilir
 • Metale alerjisi bulunan kişiler rahatlıkla tercih edebilir
 • Ağız kokusuna ve ağızda tat değişimine sebep olmaz

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş kaplama tedavilerinde farklı materyaller kullanılabilmektedir. Kişinin isteği ve beklentisine göre farklı kaplama seçenekleri bulunmaktadır. Zirkonyum diş kaplamalar son dönemlerde geliştirilen estetik görünümü yüksek kaplama türüdür. Zirkonyum diş kaplama süresi ortalama bir hafta ile 10 gün arasında sürmektedir. Bu süreçte 3 veya 5 seans olacak şekilde tedavi tamamlanır.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlı Mı?

Diş kaplama yaptırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de kaplamaların zararlı olup olmadığıdır. Çünkü eskiden uygulanan bazı metal destekli kaplamaların bazı zararları bulunabilmekteydi. Özellikle metale alerjisi bulunan kişiler metal destekli kaplamaları yaptırmak istemeyebiliyordu.

Metal destekli kaplamalar diş etlerine zarar verebiliyordu. Fakat zirkonyum diş kaplamaları ise metal destekli kaplamalardan değildir. Estetik algısı yüksek kaplama türü olan zirkonyumun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Metale alerjisi bulunan hastalar bile güvenle zirkonyum kaplamaları tercih edebilir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları
Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Zirkonyum diş kaplamaları gerçek diş yapısına ve rengine en yakın kaplamalardandır. Bu yüzden birçok diş rahatsızlığında kullanılabilir. Zirkonyum kaplama kimler yaptırabilir:

 • Dişlerinde aşırı renk kaybı veya renkleşme bulunan durumlarda
 • Doğuştan dişlerinde renk kaybı bulunan kişilerde
 • Dişlerinde hafif miktarda çapraşıklık bulunan kişilerde
 • Renk ve yapı bozulmasına uğraşım eski dolgularda
 • Arka grup dişlerinde kaplama veya köprü olarak
 • Kişinin gülüş estetiğini bozan diğer durumlarda

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama yaptırmak isteyen hastamızı öncelikle detaylı bir kontrolden geçiriyoruz. Bu aşamada röntgen filmi veya tomografi yöntemleriyle hastanın ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi topluyoruz. Hastanın yaşadığı diş problemlerinin hangi yöntemlerle giderilebileceğini hastamıza detaylı olarak aktarıp tedavi yöntemlerini tüm yönleriyle aktarıyoruz. Hastanın onayıyla birlikte tedavi sürecini başlatıyoruz.

 • Öncelikle hastanın başka bir diş problem varsa onu tedavi ediyoruz
 • Ardından kaplama yapılmak istenen dişlere kaplamaların tam olarak uyumlu olması için dişlerde küçük miktarda aşındırma yapıyoruz
 • Gerekli aşındırmalar yapıldıktan sonra dişlerden ölçü alıp bunları dijital ortama aktarıyoruz
 • Belirlenen ölçülerdeki dişlerin siparişini laboratuvara verip hastaya geçici kaplamalar uyguluyoruz
 • Zirkonum kaplamalar ortalama 1 haftadan sonra elimize ulaşmaktadır
 • Gerçek zirkonyum kaplama elimize geçtikten sonra geçici kaplamaları çıkartıp zirkonum diş kaplamalarını dişlere uyguluyoruz.
 • Kaplamaların dişlerle mükemmel bir şekilde uyuması için son rötuşları yapıp kaplamaları dişlere yapıştırıyoruz.
 • Böylece hastamızı rahatsızlık duyduğu görünümden kurtarıp daha sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye kavuşturabiliyoruz.

Zirkonyum Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum diş kaplamaları oldukça estetik bir görünüme sahip kaplamalardır. Her ne kadar doğal diş yapısına çok yakın bir materyal olması sebebiyle tercih edilse de son derece sağlam diş kaplamalarıdır. Zirkonyum diş kaplamalarının kullanım ömrünü belirleyen en önemli etken kaplamaların bakımıdır. Zirkonyum kaplamaların ortalama kullanım ömrü 5 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Arada bu kadar fark olması kaplamaların bakımlarının yapılmasının önemini ortaya koyar. Çok iyi bakılan zirkonyum kaplamalar daha uzun yıllar da kullanılabilir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları