Yaprak Porselen Ömrü

Yaprak porselen ömrü laminate veneer olarak da bilinir ve ağız ve diş sağlığımıza dikkat ettiğimiz ölçüde kullanışlılığını koruyacak ve uzun ömürlü olacaktır. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en sık tercih edilen yöntemlerden olan Lamine Veneer (Yaprak porselen, yaprak diş) hakkında merak edilenlerden birisi; bu tedavinin kalıcılığının, ömrünün ne kadar olduğudur.

Yaprak porselen ömrü, yapılacak düzenli diş hekimi ziyaretleri ile desteklenmelidir. Bu ömür kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene arasında değişmektedir.

Yaprak Porselen Ömrü Ne Kadardır?

Yaprak porselen uygulaması, estetik bir diş görünümünün sağlanması ve doğal diş fonksiyonlarının yerine getirilmesi için ideal bir yöntemdir. Basit koruma tedbirleri ile kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar edilebilecek olan lamine (yaprak) porselen, dişlerin sağlıklı, beyaz ve estetik görünmesine ve belirli miktara kadar olan çapraşıklıkların tel tedavisi olmadan çözülmesine olanak sağlar.

Hiçbir tedavi için ömrü net şu kadardır gibi bir şey söylemek mümkün değildir fakat genel olarak bilgi verilebilir. Kullanım sırasında çevresel etkenlere de dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla doğal dişlerin kullanımı esnasında dikkat edilen hususlar, yaprak porselen için de geçerlidir. Daha açıklayıcı olursak; dişlerinize darbe gelmesi nasıl doğal dişlere zarar veriyorsa aynı şekilde bu tarz restorasyonlara da zarar verebilir. Fakat yeniden uygulanabilecek, yenilenebilir tedavilerdir.

Yaprak porselen uygulaması yapılan dişlerin doğal yapısının bozulmaması gerekir. Yani dişin çürümesi yaprak porselenin değiştirilmesine yol açabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yaprak porselenin değiştirilmesi lazımdır. Ayrıca yaprak porselen dişler ve genel olarak diş ve diş eti bakımı 6 ayda bir yapılmalı, uygulamanın durumu kontrol edilmelidir. İyi korunduğu müddetçe yaprak porselenin ömrü 15 seneye kadar çıkabilir.

Yaprak Porselen Ömrü Ne Kadardır?
Yaprak Porselen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yaprak Porselen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lamine Veneerin uzun yıllar kullanılabilmesi için hastanın alması gereken birtakım basit tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirler alındığı müddetçe başka bir koruma yapılmasına gerek kalmamaktadır. Dikkat edilmesi önerilen tüm maddeler yaprak porselenlere özgü bir koruma için değil, her bireyin ağız ve diş sağlığı için alması gereken önlemlerdir.

 • Sert kabuklu yiyeceklerin yaprak porselen uygulaması yapılan dişlerle kırılmaması gerekir.
 • Hasta gece dişlerini sıkıyorsa gece plağı kullanmalıdır.
 • Elastik ve esnek yapısı olan gıdaları ısırılarak veya kopartılarak yemek yerine dilimleyerek yemek gerekir. Ancak yumuşak yapıdaki gıdalar ısırılarak yenebilir.
 • Yaprak porselen dişler, düzenli bir biçimde fırçalanmalı, diş ipi ile temizlenmelidir.
 • 6 ay-1yıllık diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.
 • Kalem, toka, iğne ısırmak gibi parafonksiyonel alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır.

Yaprak Porselen Niçin Kırılır?

Yaprak porselenler özel olarak laboratuvar ortamında üretilen ve oldukça sağlam bir yapıya sahip kaplama türüdür. Yaprak porselendeki problemlerin biyolojik ve biyomekanik olmak üzere iki nedeni bulunmaktadır:

 • İlk neden, kontrolsüz ve noktasal gelen şiddetli kuvvettir. Sert bir darbe olabilir, sert kabuklu bir yiyeceğin veya bir meyve çekirdeğinin kontrolsüz bir şekilde ısırılması zarar verebilir. Diş sıkmaya bağlı oluşacak zararlar da bu alandadır.
 • Dişlerde bakımsızlığa bağlı nedenler ikinci sıradadır.
 • Biyomekanik nedenler: Yapıştırma malzemesinin bozulması, protezin ana taşıyıcısının kırılması, dış yapıdaki kırılmalar, kapanış problemleri
 • Biyolojik nedenler: Protezin altında oluşan çürümeler, kök ve kanal sistemi ile ilgili sorunlar, diş eti çekilmesi, kemik kaybı

Yaprak Porselen Bakımı

Laminate Veneer yaprak porselen bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dişe uygulanan kaplamaların kırılmasını önlemektir. Yaprak porselenler her ne kadar sağlam malzemeden yapılsa da oldukça ince bir yapıya sahiptir. İnsan dişleri de gün içerisinde birçok farklı etkene maruz kalır. Gün içerisinde tüketilen sert yapıdaki yiyeceklere dikkat edilmelidir. Yaprak porselenin kırılmaması için gereken çapa sarf edildikten sonra yapılması gereken bakımlar hijyen ve ağız bakımıyla ilgilidir.

Yaprak porselen uygulaması özelleşmiş, bağlayıcılığı yüksek rezin yapıştırıcı malzemeler ile yapılmaktadır. Bu bakımdan sanıldığının aksine günümüzde yaprak porselenlerin düşmesi gibi bir durum oldukça zayıf bir ihtimaldir. Yaprak porselen yaptıran bir kişi, uygulamanın ardından diş ve ağız bakımına eskisi gibi önem vermelidir. Düzenli bir biçimde fırçalanan, gerektiği durumlarda ağız gargarası ve diş ipi kullanılan yaprak porselenler, doğal dişler gibi uzun yıllar kullanılabilir. Ayrıca kola gibi asitli içecekleri çok sık tüketmemek gerekir. Asit, yapıştırıcı malzemenin uzun dönemde etkisinin azalmasına yol açabilir.

Yaprak Porselen Bakımı
Ankara Yaprak Porselen

Ankara Yaprak Porselen

Yaprak porselen Ankara tedavisi çerçevesinde hizmet veren diş kliniğimizde gülüş tasarımı kapsamında hastalarımıza farklı kaplama yöntemleri uygulamaktayız. Bu diş uygulamaları arasında son yıllarda en çok tercih edilen diş kaplamalarından bir tanesi de yaprak porselen diş kaplamasıdır. Yaprak Porselen diş tedavisi nasıl yapılır? Kaplama yaptırmak isteyen hastalarımızı öncelikle detaylı bir şekilde kontrol edip gerekli testleri yapıyoruz. Yaptığımız tetkikler sonucunda hastamızın yaşadığı problem yaprak porselen tedavisi ile giderilecek durumda ise hastanın da onayıyla tedaviye başlıyoruz.

Yaprak Porselen diş tedavisinde ilk olarak dişlerin temizliğini gerçekleştiriyoruz. Daha sonra ihtiyaç duyulması halinde 0,5 mm ile 0.7 mm arasında değişen oranlarda dişlerde aşındırma yapıyoruz. Bunun amacı kaplamaların dişe tam olarak oturmasını sağlamaktır. Ardından dişe uygun yaprak porselen kaplamalar için dişlerden gerekli ölçüleri alıyoruz. Dijital ortama aktarılan bu ölçüleri laboratuvara gönderip kaplamaların siparişini veriyoruz. Yaklaşık birkaç gün içerisinde gelen orijinal kaplamalar elimize ulaştıktan sonra bu kaplamaları dişe uygulama aşamasına geçiyoruz. Tam ölçüleri alınan Yaprak Porselen (Laminate Veneer) kaplamaları özel olarak üretilen yapıştırıcıyla dişlere uyguluyoruz. Kaplama dişe yapıştırıldıktan sonra bazı küçük düzeltmeler ve törpülemelerden sonra tedavi sürecini bitiriyoruz.

Kimler Yaprak Porselen Tedavisini Alabilir?

18 yaşından büyük, aşırı diş sıkma alışkanlığı ve mental rahatsızlıkları olmayan bireyler yaprak porselen yaptırabilir. Estetik bakımdan dişlerinden şikayetçi olan bireyler, yaprak porselen uygulaması ile istedikleri diş görünümüne sahip olabilirler. Tabi ki bu tedavi diş sağlığından bağımsız düşünülemez. Yaprak porselen yaptırmak isteyen kişi önce detaylı bir şekilde analiz, muayene süreci geçirir. Uygun görülmesi halinde tedaviye başlanır. Gülüş tasarımı analizi bu konu için önemlidir.

 • Sürekli olarak göz önünde bulunan kişiler
 • Dişlerinin beyazlamasını isteyenler ya da beyazlatma işlemi yaptırmasına rağmen arzuladıkları renge ulaşamayanlar
 • Hafif diş çarpıklığı olan bireyler
 • Dişlerinde aralık olanlar
 • Genç bir görünüme sahip olmak isteyenler
 • İdeal gülüş estetiğine sahip olmak isteyenler
 • Yaprak porselen uygulaması yaptırabilir.
Kimler Laminate Veneer Yaptırabilir?
Laminate Veneer Fiyatları 2021

Laminate Veneer Fiyatları 2021

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi Laminate Veneer tedavisinde de ücret tarifesi TTB tarafından her yıl yeniden belirlenmektedir. Farklı sebeplerden dolayı dişlerde oluşabilen hasarların giderilmesi amacıyla uygulanan farklı kaplama türleri vardır. Bunlardan bir tanesi olan Laminate Veneer tedavisinin 2021 ücretleri şu şekildedir;

Teşhis ve Tedavi   KDV Hariç KDV Dahil

 

İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 1.041,67 1.125,00
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz) 2.000,00 2.160,00
Laminate Veneer Kuron (Akrilik) 638,89 690,00

 

Laminate Veneer Kuron (Seramik) 1.601,85 1.730,00

Laminate Veneer olarak da bilinen Yaprak Porselen dişin ön yüzeyine uygulanan 0,5 mm kalınlığındaki estetik bir kaplama türüdür.

Dişlerin yaprak porselenden dolayı düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat dişe uygulanan yaprak porselenler dikkatli kullanılmadığında kaplamaların kırılma ihtimali bulunur.

Yaprak porselen (Laminate venner) diş kaplamalarının kesin bir kullanım ömrü bulunmamakla birlikte, diş bakımına bağlı olarak kullanım ömrü 5 ile 15 yıl arasında değişebilmektedir.

Yaprak porselen dişlerinde kırık, çatlak veya renk kaybı bulunan hastalara uygulanabilen bir tedavidir.

Yaprak porselen oldukça dayanıklı ve sağlam malzemeden üretilir. Fakat bu kaplamaların asla kırılmayacağı anlamına gelmez. Dikkatli ve düzgün kullanımda yaprak porselenler kırılmaz.