Yaprak Porselen Ömrü

Yaprak porselen ömrü ağız ve diş sağlığımıza dikkat ettiğimiz ölçüde kullanışlılığını koruyacak ve uzun ömürlü olacaktır. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında en sık tercih edilen yöntemlerden olan Lamine Veneer (Yaprak porselen, yaprak diş) hakkında merak edilenlerden birisi; bu tedavinin kalıcılığının, ömrünün ne kadar olduğudur. Hiçbir tedavi için ömrü net şu kadardır gibi bir şey söylemek mümkün değildir fakat genel olarak bilgi verilebilir. Kullanım sırasında çevresel etkenlere de dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla doğal dişlerin kullanımı esnasında dikkat edilen hususlar, yaprak porselen için de geçerlidir. Daha açıklayıcı olursak; dişlerinize darbe gelmesi nasıl doğal dişlere zarar veriyorsa aynı şekilde bu tarz restorasyonlara da zarar verebilir. Fakat yeniden uygulanabilecek, yenilenebilir tedavilerdir.

Yaprak porselen ömrü, yapılacak düzenli diş hekimi ziyaretleri ile desteklenmelidir. Bu ömür kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene arasında değişmektedir. Yaprak porselen uygulaması, estetik bir diş görünümünün sağlanması ve doğal diş fonksiyonlarının yerine getirilmesi için ideal bir yöntemdir. Basit koruma tedbirleri ile kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar edilebilecek olan lamine (yaprak) porselen, dişlerin sağlıklı, beyaz ve estetik görünmesine ve belirli miktara kadar olan çapraşıklıkların tel tedavisi olmadan çözülmesine olanak sağlar.

Yaprak Porselen Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lamine Veneerin uzun yıllar kullanılabilmesi için hastanın alması gereken birtakım basit tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirler alındığı müddetçe başka bir koruma yapılmasına gerek kalmamaktadır. Dikkat edilmesi önerilen tüm maddeler yaprak porselenlere özgü bir koruma için değil, her bireyin ağız ve diş sağlığı için alması gereken önlemlerdir.

 • Sert kabuklu yiyeceklerin yaprak porselen uygulaması yapılan dişlerle kırılmaması gerekir.
 • Hasta gece dişlerini sıkıyorsa gece plağı kullanmalıdır.
 • Elastik ve esnek yapısı olan gıdaları ısırılarak veya kopartılarak yemek yerine dilimleyerek yemek gerekir. Ancak yumuşak yapıdaki gıdalar ısırılarak yenebilir.
 • Yaprak porselen dişler, düzenli bir biçimde fırçalanmalı, diş ipi ile temizlenmelidir.
 • 6ay-1yıllık diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.
 • Kalem, toka, iğne ısırmak gibi parafonksiyonel alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır.

Yaprak Porselen Ömrü Ne Kadardır?

Yaprak porselen uygulaması yapılan dişlerin doğal yapısının bozulmaması gerekir. Yani dişin çürümesi yaprak porselenin değiştirilmesine yol açabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yaprak porselenin değiştirilmesi lazımdır. Ayrıca yaprak porselen dişler ve genel olarak diş ve diş eti bakımı 6 ayda bir yapılmalı, uygulamanın durumu kontrol edilmelidir. İyi korunduğu müddetçe yaprak porselenin ömrü 15 seneye kadar çıkabilir.

Yaprak Porselen Niçin Kırılır?

Yaprak porselendeki problemlerin biyolojik ve biyomekanik olmak üzere iki nedeni bulunmaktadır:

 • İlk neden, kontrolsüz ve noktasal gelen şiddetli kuvvettir. Sert bir darbe olabilir, çatalın yada zeytinin çekirdeğinin kontrolsüz bir şekilde ısırılması zarar verebilir. Diş sıkmaya bağlı oluşacak zararlar da bu alandadır.
 • Dişlerde bakımsızlığa bağlı nedenler ikinci sıradadır.
 • Biyomekanik nedenler: Yapıştırma malzemesinin bozulması, protezin ana taşıyıcısının kırılması, dış yapıdaki kırılmalar, kapanış problemleri
 • Biyolojik nedenler: Protezin altında oluşan çürümeler, kök ve kanal sistemi ile ilgili sorunlar, diş eti çekilmesi, kemik kaybı

Yaprak Porselen Ömrü

Yaprak Porselen Bakımı

Yaprak porselen uygulaması bu iş için özelleşmiş, bağlayıcılığı yüksek rezin yapıştırıcı malzemeler ile yapılmaktadır. Bu bakımdan sanıldığının aksine günümüzde yaprak porselenlerin düşmesi gibi bir durum oldukça zayıf bir ihtimaldir. Yaprak porselen yaptıran bir kişi, uygulamanın ardından diş ve ağız bakımına eskisi gibi önem vermelidir. Düzenli bir biçimde fırçalanan, gerektiği durumlarda ağız gargarası ve diş ipi kullanılan yaprak porselenler, doğal dişler gibi uzun yıllar kullanılabilir. Ayrıca kola gibi asitli içecekleri çok sık tüketmemek gerekir. Asit, yapıştırıcı malzemenin uzun dönemde etkisinin azalmasına yol açabilir.

Kimler Yaprak Porselen Tedavisini Alabilir?

18 yaşından büyük, aşırı diş sıkma alışkanlığı ve mental rahatsızlıkları olmayan bireyler yaprak porselen yaptırabilir. Estetik bakımdan dişlerinden şikayetçi olan bireyler, yaprak porselen uygulaması ile istedikleri diş görünümüne sahip olabilirler. Tabi ki bu tedavi diş sağlığından bağımsız düşünülemez. Yaprak porselen yaptırmak isteyen kişi önce detaylı bir şekilde analiz, muayene süreci geçirir. Uygun görülmesi halinde tedaviye başlanır. Gülüş tasarımı analizi bu konu için önemlidir.

 • Sürekli olarak göz önünde bulunan kişiler
 • Dişlerinin beyazlamasını isteyenler ya da beyazlatma işlemi yaptırmasına rağmen arzuladıkları renge ulaşamayanlar
 • Hafif diş çarpıklığı olan bireyler
 • Dişlerinde aralık olanlar
 • Genç bir görünüme sahip olmak isteyenler
 • İdeal gülüş estetiğine sahip olmak isteyenler

yaprak porselen uygulaması yaptırabilir.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Randevu İçin Ulaşın

Tedavi Fiyatları