Yaprak Porselen Fiyatları Ankara

Yaprak Porselen Fiyatları

Genel

Yaprak porselen fiyatları, estetik diş hekimliği uygulamalarının popülerleşmesiyle birlikte, pek çok kişinin ilgi alanına girmiş durumda. Doğal ve parlak bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin ya da -özellikle- ön dişlerinde aşınma, kırılma, çatlama gibi durumları yaşayan hastaların, laminate porselen ya da yaprak diş olarak da bilinen bu tedavi yöntemini talep ettikleri söylenebilir.

Halk arasında lamine diş ve tırnak diş olarak da bilinen yaprak porselen fiyatları konusunda Türk Diş Hekimleri Birliği’nin açıkladığı fiyat bilgilerine değinmeden önce, bu tedavi biçiminde kullanılan malzemenin içeriğine, tedavi sürecine ve hangi durumlarda uygulanıp uygulanamayacağına açıklık getirmeye çalışacağız.

Yaprak Porselen Fiyatları ve Yapımı

Yaprak porselen fiyatı TDB 2020 rehber fiyat çizelgesinde 1700TL olarak belirlenmiştir. Vaka, planlama gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. genellikle dişin yalnızca görünen yüzeylerine uygulanır. Bu işlem sırasında uygulamasının yapılabilmesi için, dişler üzerinden aşındırma gerekebildiği gibi bazı durumlarda hiçbir aşındırma ve preparasyon olmadan da tatbik edilebilir. Gerektiği durumda dişlerin ön yüzeyleri 0,3-0,7 mm arasında değişen derinlikte aşındırılır. Bazı kişilerde, bu aşındırma işlemine de gerek olmayabilir. Takma tırnağa benzeyen, ince porselenler özel, kuvvetli yapıştırıcılar aracılığıyla dişlere yerleştirilir. Bu porselen kaplamalar dişe takılmadan önce, hastanın ağız ve diş yapısına dair ölçüler büyük bir titizlikle alınır. Bu sayede, veneer fark edilmesi imkansız hale gelir. Temel maddesi cam seramiktir.

Üç boyutlu modellemenin medikal amaçlarla kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, yaprak porselen uygulamalarında da üç boyutlu örnek çalışmalar yapılabilmektedir. Ağızdan alınan ölçülerden yola çıkılarak yapılan modellere yaprak porselenlerin benzerleri yerleştirilerek kişiye nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı gösterilebilmektedir. Hatta, üç boyutlu modellerin uygun görülen versiyonlarından biri geçici olarak hastanın ağzına uygulanarak denemesi sağlanabilmektedir.

Kimler Yaprak Porselen Tedavisi Yaptırabilir?

Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen herkes yaptırabilir. Başlıca gülüş tasarımı yöntemlerindendir. Bunun dışında, bazı medikal durumlarda da yaprak porselen uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Bleaching işlemleriyle temizlenemeyen renk değişimlerinde,
 • Diş ve çene yapısında meydana gelen ortodontik rahatsızlıkların tedavilerinde,
 • Ön kısımda bulunan kesici dişlerin aralıklarının çok fazla olduğu durumlarda,
 • Genetik faktörlerden ya da başka sebeplerden dolayı kısa kalmış olan dişlerin uzatılmasında,
 • Aşınmış dişlerin tedavisinde,
 • Eskiden kullanılan metal alaşımlı dolguların göze hoş gelmeyen görüntülerinin giderilmesinde,
 • Çarpma vb. durumlarda oluşan kırılma ve çatlamaların tedavisinde

yaprak porselen tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır.

Kimlere Yaprak Porselen Tedavisi Uygulanamaz?

 • Alt çenenin, üst çeneye göre daha önde olduğu kişilere uygulanması kapanışı düzleşmez,
 • Uykuda ya da gündelik hayatta, agresif diş sıkma olan kişilerde,
 • Bazı ortodontik rahatsızlıklar yaprak porselen tedavisiyle giderilemeyecek denli ileri seviyede olabilir. Dişlerinin dizilimi aşırı bozulmuş olan kişilere,
 • Dişlerde meydana gelen çürükler ya da çarpma sonucu oluşan kırıkların, yaprak porselenlerin uygulanması için yeterli alan kalmamasına sebep olan kişiler,
 • Diş üzerinde beyaz çizgilere, gri noktalara; ileri safhalarda dişlerde çukurlara ya da siyah noktalara sebep olan florozis hastalarına
 • Mine yapısındaki bağlantı zayıflığına neden olan hastalıklarda

yaprak porselen uygulanması uygun olmayabilir.

Porselen Lamine ve Diş Beyazlatma Beraber Uygulanabilir mi?

Gülüş tasarımında en sık tercih edilen iki yöntemdir. Gerekli planlamaya göre uygulanabilir. Bazı vakalarda öncesinde diş beyazlatma veya bölgesel yaprak porselen, diğer dişlere diş beyazlatma planlanabilir.

Yaprak Porselenlerin Avantajları

Gülüş estetiğini güzelleştirdiği için hastanın psikolojisine olumlu etkileri vardır. Bunun dışında, aşırı tüketiminde dişin rengini değiştiren sigara, çay, kırmızı şarap gibi gıdalardan etkilenmezler. Metal içermedikleri için ağız ve çene yapısına uyumları hızlıdır. Tedavi başlangıcından itibaren 4 ile 7 gün arasında değişen sürede tüm işlemler tamamlanabilir. Işık geçirgen yapıları sayesinde dişlerin doğal görünümünü bozmazlar.

Gülüş Tasarımı Fiyatları yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Yaprak Porselen – Sık Sorulan Sorular

Laminate veneer (yaprak porselen) dişlerin ön kısmına uygulanan ultra ince seramik malzemelerdir. Ön dişlerin görünümünü iyileştirmek ve daha güzel bir gülüş elde etmek için yapılır. Yaprak porselenler, dişlerdeki renklenmeleri ortadan kaldırmak, daha parlak dişler elde etmek gibi amaçlarla gerçekleştirilebilirler. Belirli miktara kadar olan çapraşıklıklar için de çözüm sağlar.

Lamine yaprak diş birçok durumda kuronlara mükemmel alternatif oluştururlar. Dişin rengini, boyutunu veya şeklini değiştirirken doğal diş yapısını maksimum seviyede korurlar. Ayrıca, uzun yıllar dayanırlar ve düzgün bir şekilde uygulandığında ömürleri uzar. Dişin üzerinden yapılan aşındırmanın minimal olması veya hiç olmaması en büyük avantajıdır. Cam seramiklere özel yüksek estetik yapıdadır.

Porselen laminate veneer prosedürünün tamamlanması için üç randevu yeterli olabilmektedir. Bunlar tanı ve tedavi planlaması, hazırlık ve uygulamadır. Dişlerden aşındırma yapılıp yapılmayacağı ve ne kadar yapılacağı bu aşamada belirlenir.

Tanı ve tedavi planlamasında, hasta ve diş hekimi nasıl bir gülüş tasarımı ortaya koyulacağı ayrıntılı olarak konuşur. Dişlerin hazırlanması aşamasında ise dişler hiç aşındırılmadan lamine için ölçü alınabilir. Diğer seçenek ise laminelerin estetiğin sağlamak için yaklaşık olarak yarım milim aşındırma yapılmasıdır. Uygulama aşamasında dişlerin ağız yapısına uygun şekilde yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Yaprak porselenle diş arasına özel bir adeziv malzeme sürülür ve genelde mavi ışık kullanılarak sertleştirilir. Bu adeziv çok kuvvetlidir ve laminenin yıllarda yerinde kalmasını sağlar.

Porselen laminate veneer uygulaması sırasında lokal anestezi kullanılır. Bu sayede hasta hiçbir şekilde ağrı, sızı ya da acı hissetmez. Uygulama tamamlandıktan sonra da bir ağrı söz konusu değildir.

Dişe yaprak kaplama yaptırmak, dişlerin daha güçlü bir hale gelmesini sağlar. Eski dolgu ve bağlantı bozucu artıklar ortamdan uzaklaştırılır. Daha sağlıklı bir yapı oluşturulur.

Yaprak porselen 15 yıla kadar güvenle kullanılabilirler. Bu açıdan, kalıcı bir diş tedavisi olarak kabul edilirler.

Türk Diş Hekimleri Birliği her sene ücret tarifelerini açıklamaktadır. Bu tarifeler, sadece muayene ve tedavileri kapsamakta, kullanılan malzemelerin ve gerekiyorsa ek işlemlerin ücretleri de bunların üzerine eklenmektedir. Özellikle estetik tedavilerde muayene edilmeden fiyat verilmesi doğru değildir. Herkesin estetik beklenti ve ihtiyacı aynı olmayacaktır.

Lamine kaplamalar devlet hastanelerinde uygulanabilmesi çok mümkün değildir. Yalnızca bazı üniversite hastanelerinde bu tedavi yapılabilir. Estetik tedavilerdir. SGK tarafından karşılanmamaktadır.