Yaprak Porselen Fiyatları Ankara

Yaprak Porselen Fiyatları

Blog

Yaprak porselen fiyatları, estetik diş hekimliği uygulamalarının popülerleşmesiyle birlikte, pek çok kişinin ilgi alanına girmiş durumda. Doğal ve parlak bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilerin ya da -özellikle- ön dişlerinde aşınma, kırılma, çatlama gibi durumları yaşayan hastaların, laminate porselen ya da yaprak diş olarak da bilinen bu tedavi yöntemini talep ettikleri söylenebilir.

Halk arasında lamine diş ve tırnak diş olarak da bilinen yaprak porselen fiyatları konusunda Türk Diş Hekimleri Birliği’nin açıkladığı fiyat bilgilerine değinmeden önce, bu tedavi biçiminde kullanılan malzemenin içeriğine, tedavi sürecine ve hangi durumlarda uygulanıp uygulanamayacağına açıklık getirmeye çalışacağız.

Yaprak Porselen Fiyatları ve Yapımı

Yaprak porselen fiyatı TDB 2020 rehber fiyat çizelgesinde 1700TL olarak belirlenmiştir. Vaka, planlama, klinik gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. genellikle dişin yalnızca görünen yüzeylerine uygulanır. Bu işlem sırasında uygulamasının yapılabilmesi için, dişler üzerinden aşındırma gerekebildiği gibi bazı durumlarda hiçbir aşındırma ve preparasyon olmadan da tatbik edilebilir. Gerektiği durumda dişlerin ön yüzeyleri 0,3-0,7 mm arasında değişen derinlikte aşındırılır. Bazı kişilerde, bu aşındırma işlemine de gerek olmayabilir. Takma tırnağa benzeyen, ince porselenler özel, kuvvetli yapıştırıcılar aracılığıyla dişlere yerleştirilir. Bu porselen kaplamalar dişe takılmadan önce, hastanın ağız ve diş yapısına dair ölçüler büyük bir titizlikle alınır. Bu sayede, veneer fark edilmesi imkansız hale gelir. Temel maddesi cam seramiktir.

Üç boyutlu modellemenin medikal amaçlarla kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, yaprak porselen uygulamalarında da üç boyutlu örnek çalışmalar yapılabilmektedir. Ağızdan alınan ölçülerden yola çıkılarak yapılan modellere yaprak porselenlerin benzerleri yerleştirilerek kişiye nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı gösterilebilmektedir. Hatta, üç boyutlu modellerin uygun görülen versiyonlarından biri geçici olarak hastanın ağzına uygulanarak denemesi sağlanabilmektedir.

Kimler Yaprak Porselen Tedavisi Yaptırabilir?

Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen herkes yaptırabilir. Başlıca gülüş tasarımı yöntemlerindendir. Bunun dışında, bazı medikal durumlarda da yaprak porselen uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

 • Bleaching işlemleriyle temizlenemeyen renk değişimlerinde,
 • Diş ve çene yapısında meydana gelen ortodontik rahatsızlıkların tedavilerinde,
 • Ön kısımda bulunan kesici dişlerin aralıklarının çok fazla olduğu durumlarda,
 • Genetik faktörlerden ya da başka sebeplerden dolayı kısa kalmış olan dişlerin uzatılmasında,
 • Aşınmış dişlerin tedavisinde,
 • Eskiden kullanılan metal alaşımlı dolguların göze hoş gelmeyen görüntülerinin giderilmesinde,
 • Çarpma vb. durumlarda oluşan kırılma ve çatlamaların tedavisinde

yaprak porselen tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır.

Kimlere Yaprak Porselen Tedavisi Uygulanamaz?

 • Alt çenenin, üst çeneye göre daha önde olduğu kişilere uygulanması kapanışı düzleşmez,
 • Uykuda ya da gündelik hayatta, agresif diş sıkma olan kişilerde,
 • Bazı ortodontik rahatsızlıklar yaprak porselen tedavisiyle giderilemeyecek denli ileri seviyede olabilir. Dişlerinin dizilimi aşırı bozulmuş olan kişilere,
 • Dişlerde meydana gelen çürükler ya da çarpma sonucu oluşan kırıkların, yaprak porselenlerin uygulanması için yeterli alan kalmamasına sebep olan kişiler,
 • Diş üzerinde beyaz çizgilere, gri noktalara; ileri safhalarda dişlerde çukurlara ya da siyah noktalara sebep olan florozis hastalarına
 • Mine yapısındaki bağlantı zayıflığına neden olan hastalıklarda

yaprak porselen uygulanması uygun olmayabilir.

Porselen Lamine ve Diş Beyazlatma Beraber Uygulanabilir mi?

Gülüş tasarımında en sık tercih edilen iki yöntemdir. Gerekli planlamaya göre uygulanabilir. Bazı vakalarda öncesinde diş beyazlatma veya bölgesel yaprak porselen, diğer dişlere diş beyazlatma planlanabilir.

Yaprak Porselenlerin Avantajları

Gülüş estetiğini güzelleştirdiği için hastanın psikolojisine olumlu etkileri vardır. Bunun dışında, aşırı tüketiminde dişin rengini değiştiren sigara, çay, kırmızı şarap gibi gıdalardan etkilenmezler. Metal içermedikleri için ağız ve çene yapısına uyumları hızlıdır. Tedavi başlangıcından itibaren 4 ile 7 gün arasında değişen sürede tüm işlemler tamamlanabilir. Işık geçirgen yapıları sayesinde dişlerin doğal görünümünü bozmazlar.

Yaprak porselen diş fiyatları 2020 için adet başına ortalama 2.500-2.900 TL civarında seyretmektedir.  Gülüş Tasarımı Fiyatları yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Yaprak Porselen – Sık Sorulan Sorular

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü