poselen-dis-fiyatlari

Porselen diş fiyatları 2021 yılı itibariyle ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL arasında değişebilmektedir. Tam fiyat ancak doktor kontrolünden sonra belirlenmekle birlikte, hastanın şikayetçi olduğu rahatsızlık, hastanın diş / ağız yapısı ve tedavi sonrası beklentisine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Porselen diş fiyatları ayrıca uygulanacak porselenin çeşidine göre de değişmektedir. Seramik destekli porselen diş fiyatlarına oranla metal destekli porselen diş kaplamaları daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

Porselen Diş Fiyatları Ne Kadar?

Dişler ve ağız sindirimin sisteminin ilk halkasını oluşturan organlardır. Hem besin tüketimi hem tüketilen besinlerden alınan tadın kalitesi hem de kişinin dışarıdan görünüşünü etkileyen diş sağlığı kaliteli bir hayatın olmazsa olmaz unsurlarındandır. Bazı durumlarda doğuştan gelen özellikler bazı durumlarda ise bazı dış etkenlere bağlı oluşan durumlar neticesinde dişlerde istenmeyen durumlar yaşanabilir. Dişlerde meydana gelen kırıklar, renk kayıpları, diş kayıpları veya çapraşık diş gibi problemler kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi gülüş estetiğini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Böyle durumlarda uzman diş hekimlerinin uyguladığı tedavilerle hasta sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olabilir.

Farklı sebeplerle oluşabilen farklı diş problemlerine bağlı olarak çeşitli diş tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedavilerden bir tanesi de dişin dış yüzeyinin özel malzemelerle kaplandığı diş kaplaması tedavisidir. Günümüzde gelişen teknolojik imkânlarla birlikte farklı materyaller kullanılarak hasarlı dişler kaplanabilmektedir. Bu kaplama türleri arasında en çok tercih edilen kaplama türlerinden biri de porselen diş kaplamalarıdır. Porselen diş kaplama tedavisi dişlerde meydana gelen diş kayıplarının, renk kayıplarının veya diş yüzeyinde bulunan istenmeyen durumların giderilmesi için uygulanır. 2021 yılı itibariyle Türk Tabipler Birliği’nin belirlediği fiyatlandırmaya göre porselen diş kaplama tedavisi ücretlendirmesi ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Porselen Diş Fiyatları Ne Kadar?
Porselen Diş Nedir?

Porselen Diş Nedir?

İnsan dişleri kendine özgü kemiksi bir yapıya sahiptir ve vücudun dış etkenlere en fazla maruz kalan organlarından bir tanesidir. Gün içerisinde yiyip içtiğimiz tüm yiyecek ve içecekler bir şekilde dişlere temas eder ve bu temastan etkilenirler. Ne yazık ki; bu etkilenme bazen dişlerin hasar görmesine kadar gidebilir. Günümüzde hasar gören dişlere uygulanan farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavilerden bir tanesi de porselen diş kaplama tedavisidir. Porselen diş kaplama tedavisi farklı sebeplerle dişlerde meydana gelen bazı deformasyon ve hasarların giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kaplama malzemesi porselen materyalden üretildiği için bu ismi almıştır.

Porselen diş kaplama tedavisinde hasarlı dişlerin dış yüzeyleri ince porselen malzeme ile kaplanır. Malzeme olarak porselenin seçilmesinin sebebi porselenin doğal diş yapısına en yakın malzemelerden biri olmasıdır. Hem renk hem de ışık geçirgenliği açısından doğal dişe oldukça yakın bir materyal olan porselen, diş kaplamalarından en çok tercih edilen materyallerdendir. Hastanın diş yapısına ve ihtiyacına göre kişiye özel olarak üretilen porselen dişler, laboratuvar ortamında üretilerek kişinin kullanımına sunulur.

Kimler Porselen Diş Yaptırabilir?

Porselen diş tedavisi dişlerinde bazı yapısal veya dış etkenlere bağlı oluşabilen problemlerin giderilmesi amacıyla yapılır. Bunun yanında güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler de bu yönteme sıkça başvurmaktadır. Çünkü dişlerin sağlıklı olması kişiyi fizyolojik açıdan ne kadar iyi hissettirirse estetik ve güzel bir gülümseme de kişiyi o derece özgüvenli ve kendisiyle barışık hale getirir. Gülüş estetiği çerçevesinde uygulanan porselen dişlerin uygulanabilmesi için belli şartların oluşması gerekir. Her tedavide olduğu gibi porselen diş tedavisinde de tedavinin etkili olduğu bazı problemler bulunur. Porselen diş tedavisinin uygulanabildiği durumlar şunlardır;

  • Dişlerde bulunan orta ve hafif düzeydeki diş çapraşıklıkları
  • Dişlerde bulunan kırıklar
  • Dişlerde oluşabilen ve gözle görünen renk deformasyonları
  • Diş eksikliği
  • Geniş boyutlu diş çürükleri
  • Dişlerin ve gülüşün estetiğini bozan bazı yapısal rahatsızlıklar
Kimler Porselen Diş Yaptırabilir?
Kimler Porselen Diş Yaptıramaz?

Kimler Porselen Diş Yaptıramaz?

Porselen diş tedavisi birçok diş probleminin giderilmesinde kullanılan güvenli uygulamalardandır. Porselen diş tedavisi ile giderilebilen rahatsızlıkları yukarıda sıraladık. Fakat her estetik diş problemi porselen kaplama ile tedavi edilemez. Her tedavide olduğu gibi porselen diş tedavisinde de bir sınır bulunmaktadır.

Porselen diş kaplama yapılamayan bazı durumlar vardır. Bunların başlıcaları şu şekildedir;

  • Dişlerde yüksek oranda ve geniş çapta oluşabilen diş çürükleri
  • Dişlerde yüksek miktarda enfeksiyon olan durumlarda
  • Diş probleminin yanında diş eti problemi yaşanan durumlarda

Yukarıda saydığımız durumlar porselen yapımını engelleyen durumlardır. Fakat kesin bir sonuç ve uygun tedavi için uzman hekimin kontrol gerekir.

Ankara Porselen Diş Tedavisi

Porselen diş tedavisi nasıl yapılır? Sorusuna cevap vermek gerekirse; tedavi birkaç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada hastamızı detaylı bir ağız ve diş kontrolünden geçirip hastanın rahatsızlık duyduğu konuları ve tedavi sonucundan beklentisini dinliyoruz. Hastamızın rahatsızlık duyduğu problemlerin porselen diş tedavisiyle giderileceğine kanaat getirdikten sonra tedaviye başlıyoruz. Öncelikle dişleri kontrolünü ve gerekli temizlemeleri gerçekleştiriyoruz. Eğer gerekli görülürse dişlerde küçük miktarda aşındırma yapıp porselenin dişe tam olarak oturmasını sağlıyoruz.

Ardından kaplamalar için dişlerden ölçü alıyoruz. Aldığımız bu ölçüleri ardından dijital ortama aktarıp üç boyutlu görseller elde ediyoruz ve bu ölçülerde porselen diş siparişi veriyoruz. Gerekli gördüğümüz durumlarda hastamıza geçici porselen kaplamalar verebiliyoruz. Sipariş ettiğimiz porselen kaplamalar geldikten sonra da tedavinin son aşamasına geçiyoruz. Bu aşamada özel olarak üretilen porselen dişleri yine özel yapıştırıcılarla dişe uygulayıp gerekli küçük ayarlamaları yapıyoruz. Böylece hastamızı istediği gibi bir diş yapısına kavuşturup tedaviyi sonlandırıyoruz.

Ankara Porselen Diş Tedavisi