Regl Döneminde Diş Eti Şişmesi

Regl Döneminde Diş Eti Şişmesi

Regl döneminde diş eti şişmesi bu dönemde kadınların hormonsal bakımdan bazı değişimler yaşamasına bağlı olarak görülebilen bir durumdur.

Regl döneminde diş eti şişmesi gibi ağız ve diş sağlığını etkileyen durumlar genelde kadınlarda nadir görülürken; düzensiz adet gören kişilerde bu oran daha fazladır.

Regl Döneminde Diş Eti Şişmesi Sebebi

Kadınlarda belli dönemlerde hormonal dalgalanmalara bağlı olarak bazı değişimler görülebilmektedir. Bu dönemler;

  • Ergenlik dönemi (Puberte)
  • Aylık periyodlardaki adet dönemi
  • Doğum kontrol hapı kullanılan dönemler
  • Gebelik
  • Menopoz

Gibi bazı hormonların yoğun olarak salgılandığı, bazı hormonların ise daha az salgılandığı dönemlerdeki bu hormonal dalgalanmalar ağız ve diş sağlığını da etkileyebilmektedir.

Özellikle adet döneminde hormon değişimlerine bağlı olarak dişlere ve diş etlerine giden kan akışındaki değişimler sebebiyle plaklarda oluşan zararlı toksinlere karşı vücudun direnci azalabilmektedir. Bu da bazı kadınlarda dişlerde ve diş etlerinde oluşabilecek rahatsızlıklara yatkınlık oluşturarak diş etlerinde şişme veya kanama gibi durumlara yol açabilir. Bunun haricinde yine aylık periyod dönemlerinde progesteron seviyesinin yükselmesine bağlı olarak diş etlerinde şişlikler ve tükürük bezlerinde büyüme gibi durumlar da görülebilmektedir. Nadir olarak görülen bu değişimler genellikle adet döneminin başlamasından birkaç gün önce başlar, adetin ilk gününde biter.

Adetliyken Diş Çekilir Mi?

Kadınların aylık adet dönemlerinde yine hormonal değişimlere bağlı olarak kan akışında bazı farklılıklar oluşur. Bu da diş çekimi esnasında görülmesi normal olan kanama miktarının artmasına eğilim gösterebilmektedir. Fakat durumun uzman hekime aktarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasıyla diş çekimi yapılabilir. Kadınlardaki adet dönemi diş çekimine direkt bir engel oluşturmamaktadır.

 Adetliyken Ağız ve Diş Bakımı

Regl döneminde (Menstrüasyon döneminde) kadınların vücudunda oluşan değişimler diş etlerinde hassasiyet oluşturabileceği gibi kanama veya şişlik gibi rahatsızlıkların oluşmasına da sebebiyet verebilir. Vücut direncinin düşmesine sebep olabilen adet döngüsü dudaklarda uçuk çıkmasına da neden olabileceği için bu dönemde ağız ve diş bakımına önem verilmesi gerekir. Genel olarak kişisel hijyene dikkat edilmesi gereken bu dönemlerde kadınlar, ağız içi bakıma ayrıca dikkat etmeli, diş fırçalama, diş ipi kullanma ve ağız çalkalama suyu kullanımına daha fazla önem vermeleridir.