Laminate Veneer Nedir?
Laminate Veneer Nedir?

Laminate Veneer Nedir?

Laminate Veneer nedir? Ankara Laminate Veneer tedavisi nasıl yapılır? sorularına verilebilecek en basit cevap; Laminate Veneer, yaprak porselen olarak da bilinen ve gülüş estetiği kapsamında yapılan diş tedavilerinden biridir. Bu tedavi dişlerinde çapraşıklık, renk kaybı, kırık veya eksiklik gibi durumlar bulunan kişilerin gülüşünü olumsuz etkileyen bu faktörlerin ortadan kaldırılması için uygulanan kaplama türüdür.

Laminate venner nedir? Dişlerin hem daha sağlıklı olmasını hem de daha estetik görünmesi amacıyla uygulanan bu tedavi yöntemi, son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanan yeni bir tedavi yöntemidir.

Ankara Laminate Veneer Nedir?

Estetik diş hekimliği, dişlerin ve diş etlerinin hem sağlıklı olmasını hem de estetik görünmesini sağlamak amacıyla uygulanan genel tedaviler bütünüdür. Çünkü; diş hekimliği uygulamalarında dişlerin sağlıklı olması ve güzel bir görünüme sahip olması birbirini tamamlayan unsurlardır. Ancak estetik ve sağlık bir arada olunca insanı hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak istenilen noktaya getirebilmektedir.

Günümüzde dişlerdeki bazı olumsuz durumların tedavileri arasında en çok kullanılan diş tedavilerinden birisi de Laminate Veneer olarak da bilinen Yaprak Porselen uygulamasıdır. Peki, Laminate Veneer nedir? Laminate Venner diş kaplama yöntemi dişlerde bulunan çapraşıklık, renk kaybı, kırık veya dişlerde eksiklik gibi kişinin hem gülüşünü hem de psikolojik durumunu olumsuz yönde etkileyebilen durumların ortadan kaldırılması için uygulanan estetik kaplama türüdür. Laminate Venner diş kaplamasında iki farklı materyal kullanılabilir. Bunlar; porselen veya kompozit malzemeden elde edilebilen kaplamalar olabilmektedir.

Dişlerin arasında bulunan küçük boşlukların giderilmesi veya küçük çapraşıklıkların tedavisi için kompozit malzeme yeterli olabilirken daha detaylı işlem gerektiren durumlar için laboratuvarda üretilen yaprak porselenler daha iyi sonuçlar verebilmektedir.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi
Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Kimler Yaptırabilir?

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Kimler Yaptırabilir?

Laminate Veneer tedavisi genel olarak dişlerinin görünümünden rahatsız olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ön dişlerin dışarıdan görünmesi ve gülüş esnasında ortaya çıkması sebebiyle ön dişlerinde istenmeyen durumlar bulunan kişiler, bu tedaviyi en çok tercih edenler arasındadır. Fakat Laminate Venner yaptırmak isteyen kişinin öncelikle uzman hekim tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi ve bu tedavinin ona uygun olduğuna karar vermesi gerekir.

Tedavinin uygun görülmesi halinde tedaviye başlanır. Gülüş tasarımı analizi bu konu için önemlidir. 18 yaşından büyük, aşırı diş sıkma alışkanlığı ve mental rahatsızlıkları olmayan bireyler yaprak porselen yaptırabilir. Yaprak porselen dişlerinde aşağıdaki durumlar bulunan kişilere uygulanabilmektedir;

 • Renk kaybı sebebiyle istedikleri beyazlığa ulaşamayan kişiler
 • Dişlerinde hafif düzeyde diş çarpıklığı olan bireyler
 • Dişlerinde aralık olanlar
 • Estetik ve ideal gülüş estetiğine sahip olmak isteyenler
 • Genetik faktörlerden ya da başka sebeplerden dolayı kısa kalmış olan dişlerin uzatılmasında,
 • Aşınmış dişlerin tedavisinde,
 • Eskiden kullanılan metal alaşımlı dolguların göze hoş gelmeyen görüntülerinin giderilmesinde,
 • Çarpma vb. durumlarda oluşan kırılma ve çatlamaların tedavisinde

Laminate Veneer Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Halk arasında tırnağa benzemesi bakımından tırnak porselen olarak da adlandırılan Laminate Veneer tedavisi, dişlerinde renk solması veya deformasyon bulunan herkese uygulanabilen bir tedavi değildir. Bazı durumlarda bu tedavi uygulanamaz. Bunlar;

 • Alt çenenin, üst çeneye göre daha önde olduğu kişilere uygulanması kapanışı düzleşmez,
 • Uykuda ya da gündelik hayatta, agresif diş sıkma olan kişilerde,
 • Bazı ortodontik rahatsızlıklar yaprak porselen tedavisiyle giderilemeyecek denli ileri seviyede olabilir. Dişlerinin dizilimi aşırı bozulmuş olan kişilere,
 • Dişlerde meydana gelen çürükler ya da çarpma sonucu oluşan kırıkların, yaprak porselenlerin uygulanması için yeterli alan kalmamasına sebep olan kişiler,
 • Diş üzerinde beyaz çizgilere, gri noktalara; ileri safhalarda dişlerde çukurlara ya da siyah noktalara sebep olan florozis hastalarına
 • Mine yapısındaki bağlantı zayıflığına neden olan hastalıklarda
Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaprak porselen tedavisine başlamadan önce hasta, uzman diş hekimi tarafından muayene edilir ve gerekli analizler yapılır. Hastanın şikayetçi olduğu problemlerin Laminate Veneer tedavisi ile giderilebileceğine karar veren diş hekimi uygulamaya başlar. Uygulamaya başlanmadan önce hastanın dişlerinden gerekli ölçüler alınır. MockUp işlemi yapılır ve tedaviye henüz başlamadan, tedavi sonrası oluşacağa yakın bir görüntü oluşturulur, bu aşama bize ciddi bir yol göstericidir.

Prova randevusuna kadar hastaya geçici dişler takılır. Alınan ölçülere göre dişler tasarımlanır. Hastanın beklentileri, diş rengi ve gülüş hattı bir bütün olarak değerlendirilir. Prova aşamalarında tüm durumlar müdahaleye açıktır. Diş uzunlukları, renk, form netleştirildikten sonra Laminate Veneer için kullanılan özel yapıştırıcılar ile yaprak porselen diş yüzeyine yapıştırılır. Son uygulamalar yapılmasıyla birlikte toplamda 3-10 gün içerisinde işlem tamamlanır.

Ankara Laminate Veneer 

Laminate Veneer tedavisi dişlerdeki mevcut bazı olumsuz durumların giderilmesi açısından da dişlerin daha estetik ve güzel görünmesi açısından da birçok avantaja sahiptir. Laminate Veneer Nedir? Avantajları nelerdir;

 • Dişleri koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Laminate Veneer kaplama, renk ve görünüm bakımından doğal dişe en yakın kaplama türlerindendir. Doğal renkler tercih edildiğinde, yapay olduğunun ayırt edilmesi çok zordur.
 • Estetik görünüme sahiptir.
 • Tedaviden sonraki aşamalar düşünüldüğünde kullanım açısından doğal dişlerden farklı bir protokol yoktur.
 • Aşınmaya dirençli bir yapıya sahiptir.
 • Uygulamada tercih edilen adezivler, diş ile cam seramik yapı arasında kimyasal kenetlenme sağlar.
 • Anestezi kullanımı gerekmeyebilir.
 • Kaplama; çay, kahve ya da asitli içeceklerden dolayı renk kaybetmez.
 • Tedavi bitmeden önce uygulamanın son halini bir örnekle görebilmeniz mümkündür.
Laminate Veneer Tedavisinin Avantajları
Laminate Veneer Tedavisinin Dezavantajları

Laminate Veneer Tedavisinin Dezavantajları

Laminate Veneer Ankara tedavisi kendi içerisinde hastaya birçok fayda ve avantaj sağlamakla birlikte bazı durumlarda dezavantajlara da sahip olabilmektedir. Bunlar;

 • Laminate Veneer, hassas ve titiz bir çalışmayı gerektirir.
 • Dişin mine dokusu bağlantı için çok önemlidir. Mine dokusunu kaybetmiş dişlerde uygulanmaz.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisin Nasıl Yapıyoruz?

Laminate Veneer tedavisinde öncelikle hastayı detaylı bir şekilde muayene ediyoruz. Hastayla birlikte tedaviye karar verilmesiyle birlikte tedavinin ilk aşamasına geçiyoruz. İlk aşamada dişlerin ihtiyacı varsa diş temizliği veya 0,5 mm ile 0.7 mm arasında değişen miktarda aşındırma yapıyoruz. Ardından dişlerden gerekli ölçüleri dijital ölçüm aletleriyle alıp bu sonuçları yine dijital ortama aktarıyoruz.

Elde ettiğimiz ölçüleri kaplamaların üretimini gerçekleştiren laboratuvara gönderip siparişlerin gelmesini bekliyoruz. Ortalama birkaç gün içerisinde gelen kaplamalar gelene kadar da hastanın dişlerine geçici kaplamalar uyguluyoruz. Yaprak porselenlerin gelmesinin ardında da son işlem olan kaplamaların dişe uygulanması aşamasına geçiyoruz.

Bu aşamada sipariş edilen Laminate Veneer kaplamarı bu işlem için özel olarak geliştirilen yapıştırıcı ile dişlere yapıştırma suretiyle uyguluyoruz. Kaplamaların dişe yapıştırılmasından sonra bazı küçük şekillendirmeler veya törpülemeler yapıp kaplamaların dişe tam olarak uymasını sağlıyoruz. Böylelikle Yaprak Porselen işlemini tamamlamış oluyoruz.

Laminate Veneer Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lamine Veneer kaplamaları uzun yıllar kullanılabilen sağlam kaplamalardır. Fakat hem kaplamaların aşınmaması hem de daha uzun süreler kullanılabilmesi için tedaviden sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

 • Sert kabuklu yiyeceklerin yenmesinden uzak durulmalıdır
 • Hasta gece diş sıkması problemi yaşıyorsa gece plağı kullanmalıdır.
 • Elastik ve esnek yapısı olan gıdalar, ısırılarak veya kopartılarak yemek yerine dilimleyerek yenmelidir
 • Yaprak porselen dişler, düzenli bir biçimde fırçalanmalı, diş ipi ile temizlenmelidir.
 • Belli aralıklarla diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.
 • Kalem, toka, iğne ısırmak gibi parafonksiyonel alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır.

Porselen Lamina

Laminate Veneer diş tedavisi hasarlı dişlerin restore edilmesi amacıyla uygulanan estetik diş tedavisidir. Lamina olarak da bilinen diş kaplamaları, dişlerde bulunan şekilsel hasarların giderilmesinde kullanılır. Özellikle ön dişlerde oluşabilen fiziksel bozukluklar kişinin gülümsemesini de önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu yüzden gülüş tasarımı esnasında sık kullanılan tedavilerden bir tanesi de Laminate Venner Tedavisidir.

Laminate Veneer diş tedavisi olmakla birlikte bu tedavide kullanılan kaplamalar farklı materyallerden de elde edilebilmektedir. Bu materyallerden en sık tercih edilenlerinden biri de porselenden elde edilen kaplamalardır. Farklı malzemelerden elde edilen laminalar da üretilse de orijinal diş yapısına en yakın olan kaplama türü porselenden üretilen laminalardır. Porselen laminalar ışık geçirgenliği ve renk açısından doğal diş yapısına oldukça yakındır. Bu yüzden dışarıdan bakıldığında dişlerde kaplama olduğu anlaşılmamaktadır.

Porselen Lamina

Laminate Veneer Ömrü Ne Kadardır?

Laminate Veneer tedavisinin uygulandığı dişlerin doğal yapısının bozulmaması gerekir. Yani dişin çürümesi yaprak porselenin değiştirilmesine yol açabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yaprak porselenin değiştirilmesi lazımdır. Ayrıca yaprak porselen dişler ve genel olarak diş ve diş eti bakımı 6 ayda bir yapılmalı, uygulamanın durumu kontrol edilmelidir. İyi korunduğu müddetçe yaprak porselenin ömrü 15 seneye kadar çıkabilir.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisi Fiyatları
Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler