Kanal Tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer?

kanal tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer

Kanal tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer, tedaviden sonra dişimi kullanabilir miyim veya dikkat etmem gerekenler nedir, ne yapmalıyım, acaba ağrım olur mu? Gibi soruları sıklıkla almaktayız. Kişiden kişiye göre farklı etkiler olabilmekle beraber, oluşabilecek semptomlardan bahsedeceğiz.

Kanal tedavisi sonrası ağrı ne kadar sürer sorusuna verilecek cevaplar için farklı değişkenler vardır. Tedavi uygulanan dişe ait; başlangıçtaki çürük miktarı, kök çevresindeki iltihabi dokunun büyüklüğü, kişinin ağız sağlığı, hijyeni ve ağrı eşiği gibi faktörler sayılabilir. İşlemden sonra hekim tarafından verilen öneriler ise harfiyen yerine getirilmelidir. Tüm diş tedavileri için olduğu gibi hekim tavsiyeleri yerine getirildiğinde semptomlar kolayca atlatılır

Kanal tedavisi sonrası ağrı

Kanal tedavisi uygulandığı gün ve ertesi gün (48 saat) , ağrı durumuna bakılmaksızın; antienflamatuar etkili ağrı kesici almanız önerilir. Hekiminiz bu ilacı reçete edecektir. Travmatik bir işlem sayılabilen kanal tedavisinde, birkaç gün görülecek ağrı; bir problem göstergesi değildir. Tedavi gören dişinizin üzerine bastırdığınızda oluşan hassasiyet (ağrı); iyileşme süreci sonunda azalacak kaybolacaktır. Bu süreç 2-3 hafta sürebilir. Eğer ağrı kesici ile geçmeyen bir ağrınız varsa, hekiminizle iletişime geçiniz.

Tek seans veya çoklu seanslı tedavi olmasına göre de semptomlar tekrar edebilir. Bu süreçte antibiyotik kullanımı önerilmez, kanal tedavisi ile enfeksiyon iyileştirilir ve tedavi tamamlanır.

Semptomların hızlı bir şekilde atlatılması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

  • Hekiminizin tüm önerilerini, tamamen yerine getirin.
  • Kanal tedavisi gören dişin üzerine; iyileşme tamamlanana kadar sert şekilde bastırmayınız ve kuvvet uygulamayınız.
  • Eğer seanslı bir tedavi ise seans sürelerine uyun. Ağrınız geçse bile tedavinize ara vermeyin, tedaviyi yarım bırakmayın.
  • Ekstra bir ağrı veya problem halinde hekiminizle irtibata geçin.