gummy smile tedavisi

Gummy smile tabiri, gülümseme sırasında diş etlerinin olması gerekenden daha fazla görünmesi sonucu ortaya çıkan durum için kullanılıyor. Uzmanlar, kadınların yüzde on dördünün, erkeklerinse yüzde yedisinin bu durumdan mustarip olduğunu ifade ediyorlar. Son dönemlerde, çeşitli yöntemler ile bu durumun giderilmesi tercih ediliyor

Gummy smile kalıbını tam olarak ifade etmek gerekirse, gülüş esnasında aşırı diş eti görünmesi olarak söylenebilir. Zaten bu haliyle literatüre girmiş bulunmakta. Estetik diş hekimliğinin yıllar içerisinde gelişim göstermesiyle birlikte, kişilerin özgüvenini doğrudan etkileyen bu durum için çeşitli tedavi yöntemleri ortaya çıktı. Bu yazımızda, sebepleri ve tedavi süreçleri hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Gummy Smile Nedir?

Gülerken diş etleri normalden fazla ortaya çıkan çok insan görmüşsünüzdür. Fakat bunun anatomik bir bozukluk olduğunu hiç düşünmemişsinizdir. Uzmanlar, ideal bir gülümsemede diş etlerinin sadece iki milimetre kadar görünmesi gerektiğini, üç veya dört milimetreden fazla göründüğünde müdahale edilerek çözülebileceğini ifade ediyorlar.

Gummy smile, pek çok sebepten ötürü oluşabiliyor. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

  • Dişleri kaplayan diş eti dokusunun aşırı büyümesi: Bu durum, dişlerinizin olduğundan daha kısa görünmesine sebep olur. Genetik faktörlerden ötürü meydana gelebileceği gibi, kullanılan bazı ilaçlardan ya da diş eti iltihabından dolayı da oluşabilir.
  • Hiperaktif dudak kası: Bazı üst dudak kasları, normalde fazla hareket eder. Bunun sonucu olarak, burnun altındaki cildi kontrol eden kaslar, üst dudağı yukarı doğru kaldırır. Genelde genetik bir durumdur ve çoğu insan gummy smile botox enjeksiyonu yaptırarak tedavi olurlar.
  • Ağız ve diş yapısının gelişimi: Dişlerin ve çene kemiğinin gelişimi de önemli etkenlerden olabilir. Özellikle üst çenedeki yapısal sorunlar gülüşün bozulmasına sebep olur. Diş telleriyle veya çıkarılabilir hizalayıcı aracılığıyla düzeltilir.

Sebeplere göre tedavi yöntemleri de değişeceği için, diş hekiminize danışarak gummy smile tedavisi süreciyle ilgili bilgi almanın en güvenilir yöntem olduğunu unutmayın.

Gummy Smile Tedavisi Nasıl Olur?

Gülümserken dişetlerinin rahatsız edici seviyede görünmesinin, farklı nedenlere dayandığını, tedavi yöntemlerinin de buna göre değiştiğini söyledik. Şimdi farklı tedavi yöntemlerinden kısaca bahsedeceğiz.

  1. SRP Tedavisi

Diş eti dokusunun büyümesi iltihaptan kaynaklanıyorsa diş hekimi bir ölçeklendirme ve kök planlama tedavisi uygulayabilir. Esas sorun tedavi edildiğinde, diş etinin lazerle şekillendirilmeye uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

  1. Lazerle Diş Eti Şekillendirme

Diş eti çizgisini yükseğe taşımak için yapılan bu işlemde, lazer teknolojisi kullanılarak diş eti küçük şeritler halinde çıkartılır. Lazer sayesinde operasyon sırasında kanama minimuma indirilir, iyileşme maksimuma çıkarılır.

  1. Enjeksiyon Yöntemi

Gülüşün bozulmasına hiperaktif üst dudak kası sebep oluyorsa diş hekiminiz botox önerebilir.  Botoks, dudağı yukarıya çeken kaslara uygulanır ve kasların fonksiyonu azaltılır. BU yöntemle üst dudağınızın daha aşağıda durmasını sağlayabilir.

  1. Reverse Vestibuloplasti

Bu yöntemde bölgesel olarak dudak ve diş eti arasındaki serbest alanın daraltılması hedeflenir. Böylelikle dudak daha az hareket edecek ve buna bağlı olarak istenmeyen görünüm azalacaktır. Çok ileri bir cerrahi olmasa da estetik bir operasyon olduğu için hassasiyet çok önemlidir. Gerektiğinde yine diş eti operasyonlarıyla desteklenerek daha iyi sonuçlar anılabilir.

Gülüş Tasarımı