Grillz Diş Nedir?

Grillz diş nedir sorusuna verilebilecek en net yanıt kompakt diş mücevherleri olduğudur. İstendiği zaman dişlere takılıp çıkartılan bu aksesuarlar ilk olarak 1980’lerde Amerika’daki hip hop sanatçıları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Peki, grillz diş nedir ve hangi materyallerden yapılır? Grillz altın, gümüş veya mücevherlerle kaplanmış değerli metallerden tasarlanan; dişlerden bir veya daha fazlasını kaplayan dekoratif aksesuarlardır. Genellikle çıkarılabilirler kompakt yapıdadır, ancak bazı kişiler bu kaplama dişleri, kalıcı olarak da kullanmak isteyebilir.

İlk kullanıldığı zamanlar pek popüler olmayan grillz 2000’lerden sonra Madonna, Rihanna, Miley Cyrus ve Beyonce gibi ünlü isimlerin kullanmasıyla birlikte daha geniş kitlelerce tercih edilmeye başlanmıştır.

Grillz Diş Nedir?

Grillz Diş Nedir? Nasıl Uygulanır?

Grillz diş, kişinin istediğine göre farklı sayıda dişe yaptırılabilir. Diğer bir adıyla mücevher diş yaptırmanın ilk adımı uygulama yapılacak dişin ölçülerini çıkarmaktır. Burada diş hekimi, ölçüleri almak için farklı metotlar kullanabilir. Dijital ölçü, temelde klasik yöntemlerle yapılan uygulama akıllı bir ağız içi tarayıcısı ve bilgisayar yardımıyla yapılır. Diğer ölçü alma yöntemi ise silikon temelli diş ölçümüdür. Bu yöntemde de silikondan özel olarak üretilen madde, ölçüsü alınacak dişe uygulanır ve belli bir süreden sonra çıkartılarak ölçüsü alınır. Böylece ölçü modelleri elde edilmiş olur.

Elde edilen modelden sonra detaylı grillz analizi yapılarak, yapılacak madde seçilir ve üretimi yapılır. Daha sonra diş hekimi tarafından dişe uygulanan grillzler genellikle takıp çıkartmalı olduğu için kişi istediği zaman kullanma şansına sahiptir.

Aksesuar diş diyebileceğimiz bu uygulamanın bir veya birden fazla dişe yapılmasının yanında tasarım olarak da oldukça esnek seçenekleri bulunur. Herhangi bir figür, harf, rakam ya da mücevher rengi tercih edilebilir.

Grillz Diş Hangi Malzemeden Yapılır?

Grillz yapılacak madde kişinin isteğine göre belirlenmektedir. Bu yüzden malzeme skalası oldukça geniştir. Bu, mücevherat olabileceği gibi metal bir malzemeden de yapılabilir. En çok kullanılan malzemeler altın, gümüş ve dişe zararı olmayan metallerdir.

Grillz dişlerin popülerleşmesinden sonra internet sitelerinde de çok sayıda hazır kaplamalar da satılmaya başlanmıştır. Fakat diş dokusunun hassas olması, uygulamanın ağız içinde yapılıyor olması ve insanların farklı maddelere alerjisinin olması sebebiyle bu uygulamayı yapmayı düşünenlerin mutlaka diş hekimine danışmalarını tavsiye ediyoruz.

Grillz Diş Nedir?Altın Diş Hala Yapılıyor mu?

Yıllar öncesinin modası olan altın diş, tekrar moda olmak üzere. Yakın zamanda, estetik beyaz ve sarı altın talep edilmeye başlandı. Eski yıllarda zenginlik göstergesi ve modern bir görünüş için tercih edilirken son 15 yılda kullanımı oldukça düştü. Grillz olarak değerlendirilebilecek olan altın diş, üzerine pırlanta gibi değerli taşlar ile de desteklenebilir. Altın diş fiyatları; altın fiyatına endeksli olarak değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda uygulama yapılan dişin büyüklüğü de kullanılacak altının miktarını ve direkt olarak altın diş fiyatını etkileyecektir.

Altın Diş Ankara

Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde talep doğrultusunda bu uygulamayı sıklıkla yapan muayenehaneler bulunmaktadır. Küçük şehirlerde talep düşün olduğu için üretimi olmayabilir.