Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Genel

Estetik Diş Hekimliği uygulamaları ile diş ve diş eti tedavilerinde altın oran standartlarına yakın, daha estetik ve güzel sonuçlar alınabilmektedir. Bu tedavilerde estetik ön plandadır fakat daha öncelikli olan diş, diş eti sağlığıdır. Sağlık yeterli seviyeye getirilmeden yapılacak estetik tedavilerin çok uzun ömürlü olamayacağını bilmemiz gerekir.  Bu nedenle ilk kural ağız sağlığının yerine getirilmesi, rahatsızlıkların giderilmesidir. İki kademeli tedavi planlamaları yapılır. İkinci kademede yapılacak olan gülüş tasarımı ile diş estetiği uygulamalarına geçilebilir.

Estetik Diş Hekimliği ağız ve diş sağlığınızdaki kusurları, tedavi etmenin yanında estetik görünümünü de değerlendirerek ele alır. Bunun için de doğal diş yapısına en uygun materyallerin kullanılması, gerekli vakalarda bilgisayar destekli tasarımlarla tedavi öncesi görünüşün prova edilmesi sağlanır. Gülüş tasarımı yazımızda bu konuda çok daha detaylı bilgiler de edinebilirsiniz. Ayrıca daha güzel görünüme sahip diş yapısı kişinin kendine olan özgüvenini arttırmakta, sosyal çevresiyle olan ilişkilerinde daha cesur adımlar atmasını desteklemektedir. Gülüşünüzün beden dilinin bir parçası olduğunu unutmamalıyız.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Diş estetiği uygulamalarında en çok dikkate alınan konu gülüş güzelliğidir. Gülüşümüz kusursuz olduğu, diş sağlığımıza bağlı kusurların ortadan kaldırıldığı ölçüde estetik görünüme sahip olabilir. Tabi ki gülüşteki problem sadece diş kaynaklı olmayabilir ve bu durum detaylı analiz ile belirlenir. Müdahaleler ona göre planlanacaktır.Güldüğü zaman renklenmiş diş yapısı, çürük veya çarpık görünümden rahatsızlık duyan insanlar; gülüşünü saklama eğiliminde bulunurlar. Sadece bu unsur bile sosyal ortamlarda rahat olama, kendinden emin görünememe gibi sonuçlara davetiye çıkarır.

Gülüş Tasarımı Ankara

Gülüş tasarımı için yaygın olan estetik duruş üst orta santral dediğimiz dişlerin ön planda olduğu ve çevresindeki dişlere göre  yaklaşık 1 mm kadar daha uzun olduğu görünümdür. Diğer bir dizayn ise Hollywood smile olarak bilinen; büyük azı dişlerinin de gülümsemede ön planda görüldüğü, daha fazla dişin ön planda tutulduğu görünümdür.

Estetik Diş Hekimliği Ankara
Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Hekim ile hastanın diyalogu ve tedaviyi beraber planlaması çok önemlidir. Diş estetiği tedavileri hasta beklentilerinin tam olarak anlaşılması doğru planlama ve tedavilerin bir araya gelmesiyle gerçekleştirilir. Bu nedenle öncelikle hastanın konuşurken veya gülerken kendisinde kusurlu bulduğu hususların tespit edilmesiyle tedavi sürecine başlanır. Fotoğraflar ve videolar ile detaylandırılır. Hastanın beğendiği gülüş fotoğrafları analiz edilir ve bu hedefe ne kadar yaklaşılıp yaklaşılamayacağı konuşulur. En önemli aşama, başlangıçtaki planlama diyebiliriz.

Dişler hem kendi içlerinde hem de dişleri çevreleyen damak yapısıyla uyum içerisinde olduğu ölçüde estetik güzelliğe sahiptir. Örneğin diş yapısı küçük ancak diş etleri oldukça geniş alana sahip kişiler gülerken damakları çok fazla ön plana çıktığından kötü bir görünüme sahip olabilir. Pembe estetik adı verilen uygulamalarla hastanın diş etleri kısaltılıp, dişlerin daha ön plana çıkması sağlanabilir. Diş estetiği çok geniş bir alandır ve bu konuda muayene olmaksızın kendi tedavi planını yapmnız mümkün değildir. Bu yüzden bu yazılarda verdiğimiz bilgilerin hepsi bir rehber olmalı fakat tedavi planı gibi değerlendirilmemelidir. Başlıca estetik diş tedavileri:

  • Gülüş Tasarımı
  • Yaprak Porselen
  • Kompozit Lamina
  • Tam Seramik Kaplama
  • Zirkonyum Kaplama
  • Diş Beyazlatma
  • Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)
  • Botoks
  • Amalgam Dolgu Değişimi

Uygulamaları olarak sıralanabilir. Hastanın hangi tedavilere ihtiyacı olduğu ancak yapılacak muayene sonrası belirlenebilir. Estetik diş hekimliği fiyat, gülüş tasarımı fiyatları gibi sorularınız için muayene sonrası detaylı bilgi alabilir; tedavi süreci ile ilgili merak ettiklerinizi danışabilirsiniz.