Dişler Neden Renklenir?
Dişler Neden Renklenir?

Dişler Neden Renklenir?

“Herkes daha beyaz ve parlak dişleri olsun ister” fakat bu mümkün müdür, dişler neden renklenir ve dişlerimizin rengi hangi faktörlere bağlıdır; yazımızda bu konuyu detaylandıracağız.

Dişlerimizin mevcut rengi bir çok faktöre bağlıdır. Bunları çevresel etkenler, gelişimsel etkenler, genetik faktörler olarak ayırabiliriz.

 • Çevresel etkenlere bağlı olarak dişlerde derin beyaz tonlardan kahverengiye doğru renklenmeler, kirlenmeler oluşabilir. Gerekli uygulamalar yapıldığında ve çevresel etkenler ortadan kaldırıldığında dişler orijinal renklerine kavuşabilmektedir. Hatta bunun için rutin diş bakım tedavilerinden “diş temizliği” yeterli olabilmektedir. Daha sonrasında dişin orijinal rengi korunabilir ya da renklendirici etkenlere ne kadar maruz kalındığına bağlı olarak eski halini alabilir.
 • Gelişimsel etkenler ise dişin gelişim süreci ile ilgilidir. Anne karnında bebeğin dişlerinin oluşması aşamasında kullanılan ilaçlar, annenin geçirdiği hastalıklar, beslenme alışkanlıkları hepsi etkilidir. Bebek dünyaya geldikten sonra yine diş gelişimi bitene kadar etkilenme ihtimali bulunmaktadır. Genellikle bu problemlerin çözümü beyazlatma uygulaması ile mümkün olmamaktadır.
 • Genetik yapının etkisini ten rengi örneğiyle daha iyi anlayabiliriz. Esmer, kumral, beyaz tenli olunabildiği gibi kişinin genetik yapısına göre dişler de daha beyaz veya sarı olabilir. Aynı zamanda kalıtımsal yapıdaki bazı bozukluklara bağlı olarak da dişlerde defektler, şekil ve renk bozuklukları da olabilmektedir. Eğer diş renklenmenizde rahatsızsanız öncelikli olarak bunu teşhisi için hekiminizden yardım almanız gerekir. Bu etkene bağlı uygulanacak tedavi ile problemler ortadan kaldırılacaktır.

Renklenmelerin giderilmesi için doğru tedavi protokolü şart!

Bu gibi renklenmeler; oluşturan nedene göre tedavi protokolü belirlenerek ortadan kaldırılmalıdır. Her tür renklenme için diş beyazlatma yeterli olmayacağı çok iyi olarak bilinmelidir. Rutin diş hekimi kontrolleri bu sorunların oluşmasına katkı sağlayacak en büyük dayanaklardan biridir.

Dişler Neden Renklenir, Koyulaşır?

Çok sık aldığımız bu sorunun cevabı çok geniştir. Maddeler halinde bazı nedenleri sıralarsak:

Dişler Neden Renklenir?
Dişler Neden Renklenir?
 • İçeceklere bağlı olarak (Çay, Kahve, Şarap)
 • Asit ve travma ile oluşan aşınma ve çiziklere bağlı olarak
 • Kullanılan ilaçlara bağlı olarak
 • Aşındırıcı ve boyayıcı gıdalar kaynaklı olarak
 • Diş fırçalama alışkanlıklarına bağlı olarak
 • Sigara* (Etkenlere arasında en çarpıcı olan)
 • Canlılığı olmayan dişlerde ( Kanal tedavili veya kanal tedavisi görmemiş fakat canlılığını kaybetmiş dişlerde)
 • Anne karnında ve bebeklik dönemindeki ilaçlar bağlı
 • Dişin mine ve dentin yapısını etkileyen sistematik hastalıklar nedeniyle

İnsan yaşı ilerledikçe kişinin vücudunda nasıl bir takım değişiklikler ve bozulmalar oluşuyor ise, aynı şekilde dişlerde de yıpranmalar söz konusudur ve bu yüzden dişlerde aşınma ,sararma meydana gelebilmektedir. Bunlar estetik problem oluşturduğu gibi aynı zamanda sağlıksal problemlere de neden olabilmektedir.

Düzenli ve doğru bir teknik ile diş fırçalamak; ağız sağlığımızın temelidir.

Bu temel ne kadar sağlam olursa uzun vadede karşılaşacağınız diş problemleri de o ölçüde az olacaktır. Çocuğunuza veya kendiniz için en güzel alışkanlıktır.

Estetik Diş Hekimliği

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler