Diş Teli Fiyatları 2019
Diş teli fiyatları 2019

Diş Teli Fiyatları 2019

Diş teli fiyatları 2019 senesi itibariyle, belirli periyotlarla yapılan fiyat güncellemesiyle değişmiş bulunmakta. Fiyatlardaki değişimin bir nedeni olarak Dolar ve Euro kurlarındaki artış olduğu ve sektörün dışa bağımlılığı söylenebilir. 2019 senesinin son günlerini yaşadığımız şu dönemde, henüz 2020 yılına dair bir fiyat değişimi açıklanmadı. Şu an geçerli olan fiyatlar güncelliğini korumaktadır. Yakın zamanda TDB Rehber Fiyat Tarifesi 2020’nin yayınlanması beklenmektedir.

Diş teli fiyatları 2019 yılında artış gösterdi. Bunun sebebi, diş teli yapımında kullanılan malzemelerin pek çoğunun dolar kuru üzerinden fiyatlandırılıyor olması. Her ne kadar ağız ve diş hastalıkları tedavisinde kullanılan bazı malzemeler Türkiye’de üretiliyor olsa da ileri teknoloji ürünler üretilmemektedir. Hammaddeler ve son ürünler yerine göre yurtdışından satın alındığı için kur artışından kolay etkilenilmektedir.

Güncellenen Diş Teli Fiyatları 2019

Ortodonti, dişlerin kemik içerisinde çene yapısına uyumlu bir şekilde yerleşebilmesi ve yüzde gerçekleşmesi muhtemel bozuklukların düzeltilmesi için yapılan bir uzmanlık dalıdır. Diş teli tedavisi de ortodonti dalının tedavi uygulamaları kapsamında gerçekleştirilir. Diş teli fiyatları 2019 senesinde döviz kurlarında yaşanan artışa bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Genel bir artış söz konusu olmakla birlikte, tedavinin kapsamına ve kullanılacak malzemenin cinsine göre fiyat hesabı yapılmaktadır.

Unutmamak gerekir ki, dişlerinizdeki rahatsızlığın hangi boyut ve aşamada olduğu, hangi tür tel tedavisi uygulanacağı, telin yapımında kullanılan malzemenin kalitesi ve en önemlisi de tedaviyi gerçekleştirecek doktorun fiyat yönetimi, etki eden faktörlerdir. Örneğin, şeffaf diş teli fiyatları 2019 yılında, metal braketlere göre farklı fiyatlarla uygulanmaktadır. Şeffaf diş telleri daha maliyetlidir.

Diş teli tedavisinin standart uygulanma süresi 6 aydan başlayarak 20 aya kadar çıkabilmektedir. Bu süreye bağlı olarak da fiyatlar değişmektedir.

SGK Diş Teli Tedavisini Karşılıyor Mu?

Ağız ve diş hastalıklarından mustarip kişilerin en çok şikayetçi oldukları nokta, dişle ilgili rahatsızlıkların tedavilerinin pahalı olması. Devlet hastanesinde diş teli fiyatları 2019 itibariyle artış gösterdi mi, gösterdiyse ne kadar oldu gibi sorular önem arz etmekte.

Yaklaşık 10 sene önce, devlet hastanelerine gidildiğinde diş teli tedavisi karşılanıyordu. Hastadan, sadece tedavi sırasında kullanılacak malzemelerin ücreti alınıyordu. Bir süre sonra, hastaneler, hasta sayısındaki artışa karşılık veremedi ve tedaviler daha çok özel kliniklere yöneldi. Devlet hastanelerindeki sıra almak ve doktor bulunamaması gibi sorunlar bu duruma neden oldu.

Şu anda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun diş teli tedavisini karşılayabilmesi için bazı özel durumların oluşması gerekiyor. Ödenmesi için; tedavinin estetik amaçtan ziyade bir sağlık problemini çözmek veya problemin oluşumunu engellemek amacıyla yapılması gerekmektedir. Örneğin, kişinin rahatsızlığı yaşam kalitesini çok önemli ölçüde etkileyecek durumdaysa ücretsiz tedavi yapılmaktadır. Bunun dışında, sadece diş teli fiyatları 18 yaş altı için ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

En Doğru Fiyat İçin Hekiminize Başvurun

Bu yazıda vermiş olduğumuz bilgiler ışığında, diş teli fiyatları 2019 için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğine dair fikirleriniz oluşmuştur. En doğru bilgiyi alabilmek için hekiminize başvurmanız gerektiğini unutmayın. Her hastanın kendine has durumları olabilir, bu durumlar da tedavinin kapsamını değiştirebilir. Diş teli fiyatları Ankara için bizimle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki lekeleri ve sararmaları…
Benzer İçerikler