Diş Eti Tedavisi
Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Diş eti tedavisi pembe estetik olarak da bilinen ve diş etlerindeki rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla uygulanan bir tedavidir. Diş eti hastalıkları ağrı ve sızılara sebep olabildiği gibi diş etlerinin doğal rengini kaybetmesine de sebep olabilmektedir.

Diş eti tedavisi diş etlerinde bulunan koyu renkli görünümün, diş eti çekilmesinin veya diş etlerinde oluşan iltihaplanmanın giderilmesi amacıyla yapılır. Tedaviden sonra kişi sağlıklı bir diş eti yapısına kavuşur. Aynı zamanda dışarıdan da güzel ve estetik görünen bir diş eti haline gelir.

Diş Eti Tedavisi Ankara

Diş etleri, dişleri çene kemiğine sabitleyen ve dişlerle bir bütün olan dokudur. Ağız sağlığı bakımından dişler kadar önemli olan diş etleri, ağız sağlığının da önemli bir unsurudur. Sağlıklı bir ağız demek ağzı oluşturan tüm etkenlerin sağlıklı ve birbiriyle uyumlu olması demektir. Bu aşamada diş etlerinin sağlıklı olması komple ağız sağlığı açısından da çok önemlidir. Diş etleri de dişler gibi dışarıdan da görülen ve kişinin gülümsemesine etki eden bir bölgedir. Güzel ve sağlıklı bir gülümseme için dişler kadar diş etlerinin de sağlıklı olması gerekir. Bu yüzden kişinin güzel ve estetik bir gülümsemeye sahip olabilmesi adına yapılan gülüş estetiği tedavisi kapsamında diş etleri de istenilen hale getirilir. Güzel bir gülümseme ancak sağlıklı diş ve diş etleriyle mümkün olabilir.

Diş eti estetiği sağlıklı bir gülümseme ve sağlıklı bir ağız için önemli bir etkendir. Tıpkı dişlerde olduğu gibi diş etlerinde de bazı sorunlar, istenmeyen durumlar oluşabilir. Pembe estetik kapsamında diş etlerinde yaşanan bu istenmeyen durumlar giderilir. Diş etlerinde farklı sebeplerden dolayı, morarma, diş eti kanaması veya diş eti iltihaplanması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Pembe estetik kapsamında dişlerde oluşan bu olumsuz durumların önce nedeni bulunur. Ardından kişiye özel tedavi uygulanır. Diş eti hastalıkları tedavi edilmediğinde daha önemli diş ve diş eti problemlerine yol açabilmektedir.

Diş Eti Tedavisi Ankara
Pembe Estetik Nedir?

Pembe Estetik Nedir?

Diş etlerinin ve pembe estetiğin önemini anlatabilmek için öncelikle iyi bir gülüş ve gülüş estetiğini oluşturan tüm hususlara değinmek gerekir. Gülüş estetiği, kişinin gülümsemesini oluşturan diş, diş eti, dudak ve yüz hatları gibi öğelerin hem tek tek hem de bir bütün olarak sağlıklı ve birbirleriyle uyumlu olması halidir.

Pembe estetik tedavisinde diş etlerine odaklanarak burada bulunan olumsuz faktörlerin giderilmesi planlanır. Ağız ve diş sağlığı için sağlıklı diş etleri olmaz olmaz etmenlerden biridir. Çünkü; sağlıksız dişler diş etlerini olumsuz etkilediği gibi sağlıksız diş etleri de dişleri olumsuz etkiler. İşte, diş etlerinde bulunan tüm görüntü ve yapısal problemlerin giderilmesi için yapılan tedaviye pembe estetik denir.

Diş Etleri Hangi Durumlarda Tedavi Edilir?

Diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla farklı tedavi içerikleri uygulanmaktadır. Diş etleri de tıpkı dişler gibi gün içerisinde birçok farklı etkene maruz kalır. Gün içerisinde yiyip içtiğimiz her şey bir şekilde diş etlerimize etki eder. Bu etki sağlıksız beslenme, sigara gibi kötü alışkanlıklar söz konusu olduğunda genellikle olumsuz bir etki olur. Bu olumsuz etkiler de diş etlerinde birtakım problemlerin yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Diş etlerinde oluşan problemler ve diş etlerinin iyileştirilmesine ihtiyaç duyulan durumlar genel itibariyle şu şekildedir;

 • Dişlerde bulunan çapraşıklığın diş etlerinde soruna yol açtığı durumlarda
 • Diş eti iltihaplanması ve diş eti şişkinliği görülen durumlarda
 • Renk kaybı yaşanan, rengi koyulaşan veya moraran diş etlerinde
 • Diş eti çekilmesi gibi durumunda
 • Diş eti büyümesinde
 • Dişlerin diş etlerinden dolayı kısa görünmesi durumunda
 • Gülümserken diş etlerinin fazla görünmesi halinde
Diş Etleri Hangi Durumlarda Tedavi Edilir?
Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş etleri hem görünüm hem de ağız sağlığı açısından önemlidir. Farklı sebeplerden dolayı diş etlerinde problemler yaşanabilir. Yetersiz ağız bakımı, beslenme alışkanlığı, travma veya iltihaplanma diş eti rahatsızlıklarının başlıca sebepleridir. Diş etlerinde sorun yaşayan hastalarımızı öncelikle detaylı olarak kontrolden geçiriyoruz. Bu süreçte gerekli testleri ve kontrolleri yapıp diş eti probleminin asıl kaynağını tespit ediyoruz. Çünkü diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklar sonuçtur. Yaşanan rahatsızlığın tekrar etmemesi için de rahatsızlığın asıl sebebinin tespit edilip iyileştirilmesi gerekir.

Biz de tedavi sürecinin başlangıcında öncelikle diş eti hastalıklarının temel sebebini buluyoruz. Ardından rahatsızlığın sebebine göre bir tedavi planı oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz bu tedavi planı ve içeriği hastamıza özel olup tüm süreçleri izliyoruz. Hastamızın yaşadığı diş eti probleminin tamamen giderilmesi halinde tedaviyi sonlandırıyoruz. Fakat tedavi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Tedaviden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş etlerinde meydana gelen problemlerin giderilmesi amacıyla uygulanan tedaviler, oldukça hassas tedavilerdir. Diş etleri yapısı gereği yumuşak ve hassas bir bölgedir. Uygulanan tedavinin de özenle ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Tedaviden sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Diş etinde bulunan rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla uygulanan tedaviden sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Tedaviden sonraki birkaç gün sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemeli
 • Ağzı hijyenine dikkat edilmeli, günlük olarak ağız bakımı yapılmalıdır
 • Yumuşak uçlu diş fırçaları tercih edilmeli
 • Sert ve kabuklu yiyecekler tüketilmemeli
 • Alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulmalı
 • Diş etlerine zarar verecek hareketler ve alışkanlıklardan uzak durulmalı
Diş Eti Tedavi Ücreti

Diş Eti Tedavi Ücreti

Ankara diş eti estetiği kapsamında gerçekleştirdiğimiz tedaviler tamamen hastanın rahatsızlık duyduğu durumuna göre belirlenmektedir. Bazı durumlarda diğer estetik diş hekimliği uygulamaları ile kombine edilerek tedaviler gerçekleştirilir. Bu yüzden detaylı şekilde analiz edilmeden fiyat vermek doğru olmayacaktır. Türk Tabipler Birliğini (TDB) ‘nin belirlediği rehber fiyat tarifesi üzerinden belirlenen diş eti ve diş tedavileri fiyatları ancak uzman diş hekiminin kontrolünden sonra netlik kazanabilir.

Benzer İçerikler
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
Popüler İçerikler
Benzer İçerikler