Diş Çekimi Sonrası Yemek

Diş Çekimi Sonrası Yemek

Diş çekimi sonrası yemek, 20’lik diş çekimi sonrası yemek ne zaman yenir? Diş operasyonu sonrasında beslenme nasıl olmalı? Gibi konular hastanın tedavi sürecini daha iyi geçirmesi için yapılması gereken hususlardır.

Diş çekimi sonrası yemek yeme alışkanlıklarına tedaviden sonra dişin alındığı alanın açık bir yaraya benzeyen yapısı sebebiyle dikkat edilmelidir. Bu konuda diş hekiminin önerileri dikkate alınarak bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Biz de bu yazımızda diş çekildikten sonra hastaların dikkat etmesi gereken önemli noktaları derledik. Detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Yemek Ne Zaman Yenir?

İnsan ağzıyla birlikte dişler, sindirimin sisteminin ilk halkasını oluşturur. Ağız ve diş sağlığı sindirim sistemi için önemli olduğu gibi bu bölgede oluşabilen ağrı, sızı veya çürükler de bir o kadar kişinin yaşam kalitesini düşürür. Gün içerisinde dışarıdan alınan birçok besinle direkt temas eden dişlerde zamanla bazı sorunlar oluşabilmektedir. Belli bir seviyeye kadarki diş problemleri günümüzde teknolojik imkânların ve tıp biliminin ilerlemesiyle diş kaybı yaşanmadan çözülebilmektedir. Fakat bazı durumlarda dişlerin çekilmesi gerekebilir. Diş çekimi operasyonundan sonra da iyileşme sürecinin daha iyi geçmesi için kişinin yeme içme alışkanlığına dikkat etmesi gerekir.

Diş çekiminden hemen sonraki birkaç saat herhangi bir katı gıda tüketilmemelidir. Dişin çekildi alanda yara oluşur. Hatta bazı durumlarda diş çekimi sonrası diş etine dikiş atılması gerekebilmekte, bir süre bölgede kanama oluşabilmektedir. Diş etinde oluşan bu kanama kanın pıhtılaşmasıyla ortalama 20 ile 30 dakikada durabilmektedir. Fakat ilk 24 saat bölge hala enfeksiyonlara açık haldedir. Bu yüzden operasyondan sonraki ilk gün sadece sıvı gıdalar veya püre şeklindeki gıdalar tüketilmelidir.

Diş Çekimi Sonrası Yemek Ne Zaman Yenir?
Diş Çekiminden Sonra Ne Yenilebilir?

Diş Çekiminden Sonra Ne Yenilebilir?

Diş çekimi işlemi dişin kurtarılmayacak seviyede çürümesi sebebiyle dişin köküyle birlikte alınması işlemidir. Diş çekimi esnasında anestezi uygulandığı için diş çekimi -bazı durumlar hariç- zorlu bir süreç değildir. Fakat operasyondan sonra dişin alındığı bölgede hassas bir doku oluşacağı için bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunların başından da yeme içme alışkanlıkları gelir. Diş etinde kanama oluşmaması ve bölgenin korunması amacıyla ilk birkaç gün kritik öneme sahiptir. Bu dönemde mümkün olduğunca dişlere zarar vermeyecek ve diş etinin iyileşme sürecini olumsuz etkilemeyecek şekilde beslenmek gerekir. Diş çekildikten sonra güvenle tüketilebilecek besinleri şu şekilde sıraladık.

 • Dondurma

Eğer dişlerinizde hassasiyet yoksa diş çekiminden sonra dondurma yiyebilirsiniz. Dondurma özellikle yaz aylarında soğuk olması sebebiyle diş etinde oluşabilen şişliğin giderilmesine yardımcı olur. Soğuk tampon görevi görebilen dondurma çiğneme gerektirmediği için kolayca tüketilebilir. Sütten yapılan dondurmanın içerisinde bulunan kalsiyum da dişlerin güçlenmesine yardımcı olabilmektedir.

 • Patates Püresi

Patates püresi diş çekiminden sonra tüketilebilecek, besin değeri ve doyuruculuğu yüksek yiyecektir. Püre haline gelen patatesler çiğnenmeye gerek kalmadan kolay bir şekilde tüketilebilir. Patates püresi için birkaç tane patatesi öncelikle suda haşlayın. Ardından kabuklarını soyduğunuz patatesleri rendeleyebilir veya mikserde püre haline getirebilirsiniz. Bir miktar tuz ve isteğe bağlı olarak bir yemek kaşığı tere yağı ekleyip elde ettiğiniz püreyi kolayca yiyebilirsiniz.

 • Soğuk Çorba

Çorba sıvı olması sebebiyle sindirimi kolay lezzetli bir yiyecektir. Diş operasyonundan sonra soğuk veya ılık çorba yiyebilirsiniz. Fakat çorba seçiminde etli veya içerisinde tane şeklinde sebze bulunan çorbalar yerine püre halindeki domates veya mercimek çorbası tercih edilmelidir. İçerisinde bol miktarda protein ve vitamin bulunan çorbalar operasyon sonra tüketilebilecek iyi birer yiyecek alternatifidir.

Patates Püresi
Smoothie
 • Smoothie

Smoothie, taze meyve ya da meyve suyundan, süt veya yoğurt ilave edilerek yapılan milkshake tarzı bir içecektir. Özellikle yaz aylarında soğuk olarak tüketilen smoothie serinletici olduğu kadar besleyicidir. Smoothie yapmak için sevdiğiniz birkaç meyveyi biraz süt, yoğurt veya kefirle birlikte blendera atın. Meyveler tamamen sıvı kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Birkaç dakikadan blender ile tüm besinler birbiriyle karıştıktan sonra içebilirsiniz.

 • Meyveli Yoğurt Püresi

Diş çekimi operasyonundan sonra rahatlıkla yenilebilecek besinlerden bir tanesi de meyveli yoğurt püresidir. Meyveli yoğurt püresi yapmak için elma, muz, incir veya istediğiniz başka yumuşak yapılı meyveleri öncelikle blender veya rende aracılığıyla püre haline getirin. Ardından biraz yoğurt ekleyerek karıştırın. Hem kalsiyum açısından zengin hem de lezzetli bir besin olan meyveli yoğurt püresini güvenle tüketebilirsiniz.

Yirmilik Diş Çekildikten Sonra Ne Yenmeli?

Yirmilik dişler 17 ila 25 yaşları arasında çenenin en arka kısmında bulunan bölümde çıkan dişlerdir. Bazı kişilerde rahat bir şekilde çıkan yirmilik dişler bazı kişilerde de ağrılı bir sürece sebep olabilmektedir. Oldukça derinlere varabilen yirmilik diş köklerinin alınması da bazı durumlarda zor olabilir. Bu yüzden yirmilik diş alındıktan sonraki süreçte dikkat edilmeli ve uygun şekilde beslenilmelidir.

Yirmilik diş alındıktan sonra iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olan gıdalar tüketilmelidir. Bu süreçte öncelikle bol miktarda su tüketilmelidir. Ayrıca yoğurt ve peynir gibi gıdalar da kalsiyum açısından zengin olduğu için bu dönemde rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca sebze püresi, meyve püresi, sıvı çorba çeşitleri ve ince dilimlenmiş yumurta da bu dönemde tüketilebilen faydalı besinlerdir.

Yirmilik Diş Çekildikten Sonra Ne Yenmeli?
Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çekimi operasyonu çok büyük bir operasyon olmasa da hassas bir süreçtir. Özellikle diş çekildikten sonra dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Bunlar;

 • Diş çekiminden sonra ağız hijyenine çok dikkat edilmeli
 • Diş çekiminden sonraki birkaç gün sert meyve veya sebzeler tüketilmemeli
 • Çiğnemesi zor gıdalardan uzak durulmalı
 • Diş çekimi sonrası bir şeyler yendikten sonra gargara yapılmalı
 • İşlemden sonra hassas bölgeye dil veya başka bir şeyle temas edilmemeli
 • Operasyondan sonraki birkaç gün sıcak gıdalar tüketilmemeli
 • Doktorun verdiği ilaçlar saatinde alınmalı
 • Diş çekildikten sonra baharatlı gıdalardan uzak durulmalı
 • Diş çekiminden sonraki birkaç gün alkol veya sigara tüketilmemelidir